Freemovers
Program pro freemovery je určený studentům, kteří si sami domluví studijní nebo výzkumný pobyt na zahraniční univerzitě mimo jakýkoliv výměnný program Masarykovy univerzity (např. Erasmus+), případně mimo jakékoliv mezivládní, meziuniverzitní nebo mezifakultní dohody.
Freemoveři si mohou vybírat z univerzit po celém světě, se studijním pobytem však musí souhlasit domácí fakulta/katedra i zahraniční univerzita. Každá zahraniční univerzita má různá pravidla pro přijímání freemoverů – některá je nepřijímá vůbec, jiná požaduje zaplatit školné, další freemovery otevřeně vítá.
Zkušenosti studentů, kteří díky stipendiu pro freemovery studovali na nejrůznějších zahraničních univerzitách, jsou k dispozici tady.
Podmínky účasti
- Studium v akreditovaném prezenčním nebo kombinovaném studijním programu MU.
- Program je přístupný pro studenty bakalářského, magisterského a doktorského stupně. V době podání přihlášky musí být student ukončený minimálně první semestr bakalářského studia.
- Podmínkou účasti je kompatibilita studijních programů na MU a na vybrané zahraniční vysoké škole. Domácí fakulta musí studentovi potvrdit, že studentovi budou absolvované kurzy uznány jako součást studijního plánu.
- Student musí prokázat znalost cizího jazyka, v němž bude studovat.
- Student musí ze zahraničí přivézt 20 ECTS za semestr, v případě krátkodobé přípravy závěrečné práce může být počet získaných kreditů nižší, student musí splnit studijní požadavky domácí fakulty.
- Vycestovat s tímto stipendiem můžete jedenkrát v bakalářském, jedenkrát v magisterském a jedenkrát v doktorském studiu. Při případném nedostatku jiných vhodných zájemců může být stipendium poskytnuto opakovaně.
- Stipendium se neposkytuje ke studiu v zemi původu/trvalého bydliště studenta.
- Stipendium se nepřiděluje na prodloužení pobytu, který začal v rámci jiného programu (např. Erasmus+, CEEPUS apod.).
- Daný program vyžaduje po studentovi MU, aby si po skončení pobytu podal žádost o uznání předmětů/kreditů ze zahraničního pobytu; více informací najdete tady.
- Student musí dodat všechny dokumenty požadované před zahájením studia i po jeho ukončení, jejich nedodání se považuje za nesplnění podmínek přidělení stipendia.
- Studium nesmí být na domovské fakultě MU přerušeno ani ukončeno během celé doby pobírání stipendia a v době výplaty stipendia.
Nahoru ▲
Finanční podmínky
- Základní měsíční sazba je 8 tisíc korun na měsíc pobytu (z rozvojového programu na podporu mobility) + případně individuálně přiznaná částka v zemích s vysokými životními náklady. Celková výše stipendia tak může dosahovat přibližně stejné výše jako u programu Erasmus+.
- Stipendium nemá pokrýt veškeré náklady spojené se studiem v zahraničí, počítá se s vlastním dofinancováním.
- Stipendium se přiděluje minimálně na měsíc, maximálně na dobu jednoho semestru. Pokud jedete na kratší dobu, požádejte si o Speciální grant pro krátkodobé mobility.
- Není možné pobírat současně jiné stipendium přidělené na tentýž pobyt ze zdrojů EU (např. Erasmus+) a MŠMT.
- V opodstatněných případech se nevylučuje získání stipendia ze stipendijního fondu fakulty, kraje, nadace apod. na dofinancování části nákladů. O získání další podpory je student povinen CZS informovat. Pokud student získal jiné stipendium nebo si o něj požádal, informuje v přihlášce o jeho výši, přiloží přehled předpokládaných nákladů a zdůvodní požadavek na získání dalšího stipendia.
- Konkrétní výše stipendia se určuje podle skutečné doby strávené na zahraniční univerzitě a podle možností rozpočtu projektu. Pokud nevyjíždíte na období celých měsíců, je výše stipendia za poslední neukončený měsíc vypočítána takto:
- 1 až 7 dnů: nulová finanční podpora
- 8 až 20 dnů: 1/2 finanční podpory na měsíc
- 21 až 30 dnů: celá finanční podpora na měsíc
- Projekt na podporu mobility na daný kalendářní rok bývá schvalován až v lednu či únoru, takže pokud chcete vycestovat na jarní semestr, počítejte s tím, že vám výši přiděleného stipendia budeme moci garantovat až po schválení projektu.
- Ubytování, pojištění, víza apod. si student zajišťuje sám.
- Přijatým studentům na požádání vydáme potvrzení o výši přiznaného stipendia.
- Přiznané stipendium bude převedeno na bankovní účet studenta zadaný v IS MU. Na e-mail vám bude odesláno rozhodnutí o přiznání stipendia.
- Vyjíždějící studenty, kteří jsou zároveň zaměstnanci, upozorňujeme, že na uvedené zahraniční studium není možné čerpat zároveň cestovní náhrady od zaměstnavatele.
Nahoru ▲
Přihláška
Přihláška na zahraniční univerzitu:
Zájemci musí nejprve kontaktovat preferovanou zahraniční instituci (centrální zahraničí oddělení školy a/nebo fakultu/katedru) a dohodnout se na podmínkách přijetí. Vezměte v úvahu všechny náležitosti studia a života v zahraničí, včetně případné povinnosti platit školné.
Pro přihlášení použijte formulář hostitelské školy, pokud existuje (vyvěšen na stránkách zahraničního oddělení). Pokud na stránkách školy žádná informace pro přijíždějící studenty mimo výměnné programy není, pak napište e-mail na zahraniční oddělení zvolené školy (nezapomeňte na základní informace: co byste chtěli studovat, jak dlouho a ve kterém období).
Přihláška do stipendijního programu Freemovers na CZS:
Přihláška se podává elektronicky a rovněž v papírové formě s podpisem pověřené osoby z fakulty.
Přihlášku není nutné vyplňovat anglicky. U jména, adres apod. používejte diakritiku. Do kolonky ročník uvádějte aktuální ročník studia na MU.
Přihláška se skládá z následujících dokumentů:
- přijímací dopis nebo e-mail, případně jiný doklad o přijetí
- motivační dopis v češtině/slovenštině nebo angličtině
- kopie dokladu o znalosti jazyka, v němž budete studovat (nevztahuje se na studenty jazykových oborů):
- výsledek zkoušky z jazyka na MU
- potvrzení vyučujícího z Centra jazykového vzdělávání MU (Language Proficiency Report)
- výsledek mezinárodní zkoušky (např. pro angličtinu FCE, CAE, TOEFL)
- pokud pro AJ nemáte žádný doklad, můžete se účastnit testu na CZS, více informací najdete zde
- uznává se rovněž výpis studijních výsledků z předchozího studia v daném cizím jazyce (např. pokud jste již studovali v zahraničí v rámci Erasmu)
- student, který je v prvním semestru navazujícího studia a předtím studoval na jiné škole, přiloží „Transript of Records“ nebo dodatek k diplomu z předchozího studia
Vyplněnou přihlášku je nutno:
- Vytisknout, podepsat sebe a pověřenou osobou z vaší fakulty, která vám svým podpisem stvrdí, že fakulta souhlasí s vaším výjezdem a získané kredity je ochotna uznat. Bližší informace o uznávání najdete zde. V případě, že již máte podepsaný „Learning Agreement“ (vyžaduje se až následně před odjezdem), není podpis pověřeného akademického pracovníka fakulty nutný.
- Odevzdat v papírové podobě na CZS, případně zaslat poštou nejpozději do nejbližšího pracovního dne následujícího po uzávěrce online přihlášky (tedy nejpozději do prvního pracovního dne po 15. prosinci a 1. červnu).
- Pokud zasíláte přihlášku poštou na poslední chvíli, zašlete rovněž informační e-mail koordinátorovi CZS.
Kritéria výběru kandidátů:
- formální správnost podané přihlášky
- náplň studijního pobytu: motivační esej v češtině/slovenštině nebo angličtině
- předchozí studia v zahraničí; přednost mají kandidáti, kteří ještě v zahraničí v aktuálním stupni studia nestudovali
- prospěch studenta
Student bude o výsledku vyrozuměn e-mailem.
Nahoru ▲
Před odjezdem
Před odjezdem je třeba:
- Zajistit studijní dohodu, tzv. Learning Agreement (LA), a to i v případě výzkumného pobytu:
- Formulář Learning Agreement najdete v sekci Dokumenty.
- Návod k vyplnění Learning Agreementu naleznete v Dokumentech zde.
- Výzkum je rovněž považován za studium. Pokud student jede jako freemover na výzkumný pobyt, vyplňuje Learning Agreement, v němž má jako předmět uvedeno „Příprava diplomové/disertační práce“. Pokud je cílem pobytu výzkum na závěrečnou práci, je třeba si v zahraničí najít „školitele“, který vám LA potvrdí. Ze zahraniční instituce je potřeba také přivézt potvrzení o činnosti na cílové instituci a jejích výsledcích (případně, že pobyt proběhl v souladu s „Learning Agreement“). Kredity vám po návratu zpět udělí vaše fakulta MU.
- Originál/částečné originály LA si nechte u sebe, po návratu můžete být vyzváni k jejich doložení. Za zahraniční VŠ stačí jeden podpis.
- Evidovat krátkodobý zahraniční pobyt v ISu, sekce „Stáže a pobyty“ a nahrát podepsanou studijní dohodu (Learning Agreement). Za zahraniční stranu stačí jeden podpis. Do kolonky „program“ vyberte „freemover“.
- Sjednat si zdravotní pojištění na celou dobu pobytu v zahraničí včetně cesty tam a zpět, v zemích EU apod. doporučujeme připojištění, více informací zde.
- Požádat si o stipendium. Pro fyzické doručení stipendia na účet je třeba podat si elektronickou žádost o přiznání stipendia, konkrétní odkaz v ISu vám poskytne koordinátor CZS v případě přijetí do programu.
- Do žádosti uveďte přesná předpokládaná data začátku a konce studia v zahraničí (nikoli pobytu) v rámci programu „freemover“. Řiďte se akademickým kalendářem cílové školy a informacemi v přijímacím dopisu.
- Stipendium zasíláme na účet většinou jednorázově (např. na celý semestr, pokud spadá do jednoho kal. roku). Po obdržení žádosti vyplácíme stipendia hromadně zhruba k 20. dni v měsíci (v červenci a srpnu vám stipendium může z důvodu dovolených přijít jindy).
Nahoru ▲
Během pobytu
- Pokud nastaly změny v Learning Agreement, zaznamenejte je do formuláře změn studijní smlouvy (sekce Changes) a nahrajte je do ISu do jednoho měsíce od zahájení studia.
- Na konci studia si na zahraniční škole nechte podepsat Potvrzení o délce studia (Confirmation of Studies Abroad, najdete v sekci Dokumenty) a dohodněte se na předání výpisu studijních výsledku (Transcript of Records, najdete v sekci Dokumenty); některé školy ho posílají poštou, jiné předávají osobně.
- Výzkum je považován za studium, je třeba rovněž přivézt Transcript of Records, alespoň formou potvrzení o činnosti (případně potvrzení, že pobyt proběhl v souladu s Learning Agreement).
Nahoru ▲