Universidad Nacional Autónoma de Mexico

International Office
List of Courses
Intensive Spanish Courses
Infosheet (see the section Dokumenty/Downloads)

Jazykové požadavky na mobilitu/ Language requirements for mobility:

English language ; Only for courses offered in English: Certificate with a minimum of 80 IBT TOEFL  or 6.5 IELTS.

Local language : Spanish Language requirement: Certificate/Document proving an advanced level of Spanish, equivalent to level B2 of the Common European Framework of Reference for Languages.

Délka pobytu/Lenght of stay: semester/academic year
Podporovaná úroveň mobilit/Supported academic level: bachelor's/master's/PhD (master's/PhD through UNAM graduate office)
Vyžadovaný studijní průměr/Minimal required GPA: 8.0/10 or equivalent or as requested by UNAM different Schools - go to: “Requisitos Especiales de Escuelas y Facultades”; look for the required school
Další akademické podrobnosti/Further academic details: Consult “Requisitos Especiales de Escuelas y Facultades” here
Doporučené obory/Recommended programmes: Oferta académica (in Spanish only)
Mobilita omezena pro obory/No mobility for following degrees: Faculties (in Spanish only)
Možnost práce/Job opportunities: Not mentioned
Ubytování/Accommodation: Not provided, but assistance to find an accommodation is given to accepted students here - go to services/accommodation.
Poplatky/Fees (orientation week, language course fee, arrival fee, etc.):
Spanish Language courses discount, depending on agreement fees can de exempted
Vízové/školní finanční požadavky/ Visa/your school money guarantee requirements: Visa is required if mobility is longer than one semester, i.e.full academic year .
Poznámky/Other comments: N/A
Pravděpodobný počet míst/Number of mobility places: 1 student per semester/full year (2 semesters)
Šance být vybrán na MU/Chance to be selected at MU: Very good
Uznávání studia na MU/MU credit recognition steps:

MU course and credit recognition steps
MU student mobility reports (only in Czech)

Příspěvek na přijíždějícího studenta za semestr/Incoming student supporting funds a semester: none
Stipendium CZS MU/CZS MU scholarship system: Informace o stipendiu / Information on scholarship

Contact us