Universidad Autónoma de Baja California

WWW:

Universidad Autónoma de Baja California
International office
Infosheet (See the documents section)
Academic courses in local language
Learning local language course

Přihlašovací process/Application Process: Application process (2019)
Délka pobytu/Lenght of stay: semester/full academic year
Jazykové požadavky/Language requirements: UABC requires at least a B1 level of Spanish knowledge in order to communicate and function in an academic context (no proof is required).
Podporovaná úroveň mobilit/Supported academic level: bachelor's/master's/PhD
Vyžadovaný studijní průměr/Minimal required GPA: According to home university's requirements
Další akademické podrobnosti/Further academic details: N/A
Doporučené obory/Recommended programmes: Science and Engineering, Health Sciences, Administrative and Economic Sciences, Social Studies, International Relations, Languages
Studijní katalog/List of courses List of courses
Mobility omezena pro obory/No mobility for following degrees: No
Možnost práce/Job opportunities: No
Ubytování/Accommodation: UABC does not count with student's residence. We will provide information to students.
Další poplatky/Other fees (orientation week, language course fee, arrival fee, etc.): Tourism Trips organized by each campus
Poznámky/Other comments:

Insurance

All visiting students must have health insurance. International Students before leaving their home country must hire a health insurance that is valid during the exchange period, considering that it must cover repatriation and full coverage medical insurance. The students have to purchase their own health and repatriation insurance.

Visa

All international students should take their Multiple Migratory Form (FMM) to the National Migration Institute when arriving to Mexico. For stays longer than 180 days, a Temporary Resident Student Visa shall be requested at the Mexican Consulate in their origin country.

Pravděpodobný počet míst/Number of mobility places: 4 per academic year
Šance být vybrán na MU/Chance to be selected at MU: good
Uznávání studia na MU a zkušenosti studentů MU/MU credit recognition steps:

MU course and credit recognition stepsMU student mobility reports

Příspěvek na přijíždějícího studenta za semestr/Incoming student supporting funds a semester: Not mentioned
Stipendium CZS MU/CZS MU scholarship system: Finanční podmínky / Financial Conditions

Kontaktní hodiny jsou až do začátku nového ak. roku zrušeny. V červenci a srpnu mohou studenti přijít podepsat Účastnickou smlouvu Erasmus+ jen po sjednání schůzky. V ostatních případech nás prosím kontaktujte emailem nebo telefonicky.