Education University of Hong Kong

Fact sheet
EduHK brochure

Přihlašovací process/Application Process: Application process
Délka pobytu/Lenght of stay: Semester/full year
Jazykové požadavky/Language requirements: TOEFL IBT: 80 or above OR
TOEFL PBT: 550 or above OR
IELTS: 6.0 or above OR
Or a letter issued by the International Office/Study Abroad Office of home institution certifying the students' English proficiency
Podporovaná úroveň mobilit/Supported academic level:

bachelor's/master's/PhD.

Thought our exchange programme is currently restricted to undergraduate exchange only, postgraduate students nominated by home institutions are welcomed to apply for our exchange programme. Yet, their choices of course at HKIEd would only be limited to those at the undergraduate level only.

Vyžadovaný studijní průměr/Minimal required GPA: Minimum cumulative GPA of 2.7 (4.33 scale) or equivalent
Další akademické podrobnosti/Further academic details: N/A
Doporučené obory/Recommended programmes: Exchange students are welcome to take courses offered by our 3 faculties (i.e. Faculty of Liberal Art & Social Science; Faculty of Humanities; Faculty of Education & Human Development).
Studijní katalog/List of courses

Most but not all classes at HKIEd are taught in English. We therefore strongly recommend exchange students select from the list of English-medium courses).
Academic courses taught in local language: The course offering in local language is also included in the list above. Exchange students are encouraged to enrol for courses in English module of instruction unless they are fluent in Chinese.
Learning local language courses: Course offering varies in different semesters and the courses for learning local language courses would also be included in the list above.

Mobility omezena pro obory/No mobility for following degrees: N/A
Možnost práce/Job opportunities: No
Ubytování/Accommodation:

There are four residence halls on campus, namely Northcote Hall, Grantham Hall, Robert Black Hall, and the Hong Kong Jockey Club Student Quarters.
Information on on-campus accommodation can be found at the Student Affairs Office website (click onto “Campus Life”, then “Hall Life Education”).
How to Apply: Via online application (Details will be given to accepted exchange students in due course)
Cost per month: HK$5,060-6,860 (US$648-879)/ semester plus Hall Life Education Fee HK$220/ one off payment (US$28)

Application Deadline:

• Nov for Semester 2 (Spring)
  • July for Semester 1 (Fall)
Další poplatky/Other fees (orientation week, language course fee, arrival fee, etc.): Visa application Fee: $490 (US 62)
Poznámky/Other comments: N/A
Pravděpodobný počet míst/Number of mobility places: N/A
Šance být vybrán na MU/Chance to be selected at MU: Good
Uznávání studia na MU a zkušenosti studentů MU/MU credit recognition steps:

MU course and credit recognition stepsMU student mobility reports

Příspěvek na přijíždějícího studenta za semestr/Incoming student supporting funds a semester: Not mentioned
Stipendium CZS MU/CZS MU scholarship system: Finanční podmínky / Financial Conditions

Kontaktní hodiny jsou až do začátku nového ak. roku zrušeny. V červenci a srpnu mohou studenti přijít podepsat Účastnickou smlouvu Erasmus+ jen po sjednání schůzky. V ostatních případech nás prosím kontaktujte emailem nebo telefonicky.