Partnerské univerzity
Masarykova univerzita má kromě smluv s univerzitami v Evropské unii uzavřené smlouvy s více než 70 partnerskými univerzitami mimo Evropskou unii, díky nimž mohou studenti MU studovat až dva semestry na univerzitách v Austrálii, Brazílii, Číně, Gruzii, Chile, Izraeli, Japonsku, Jižní Koreji, JAR, Kanadě, Kostarice, Mexiku, Tchaj-wanu, Ukrajině a USA.
Závěrečné zprávy studentů MU jsou k dispozici v databázi závěrečných zpráv CZS a v IS OIS (od r. 2019).
- Podmínky účasti
- Finanční podmínky
- Seznam univerzit
- Přihláška
- Před odjezdem
- Během pobytu
- Po ukončení pobytu
- FAQ
Podmínky účasti
- Studijní pobyt na partnerských univerzitách MU je určen studentům, kteří v době výjezdu do zahraničí mají ukončené minimálně dva semestry.
- Minimální délka studijního pobytu je semestr, maximální dva.
- Student je povinen získat za každý semestr studia 20 ECTS, případně ekvivalent v kreditovém systému hostitelské univerzity.
- Obecně je program přístupný studentům všech stupňů studia s tím, že některé školy umožňují studium pouze některým stupňům. Podrobnější informace najdete u popisu partnerské školy na těchto stránkách.
- Student účastnící se mobility musí být po celou dobu jejího trvaní aktivním studentem MU, buď v prezenčním, nebo kombinovaném studiu.
- Hostitelská škola může mít na vybrané studenty další doplňující požadavky.
- Opakované studijní pobyty na partnerských univerzitách jsou možné, ale ne na stejnou univerzitu.
- Daný program vyžaduje po studentovi MU, aby si po skončení pobytu podal žádost o uznání předmětů/kreditů ze zahraničního pobytu. Více informací najdete tady.
Finanční podmínky
- Masarykova univerzita ve většině případů poskytuje studentům stipendium až 20.000 korun na jeden měsíc studia, případně 700 EUR (v závislosti na formě spolupráce s danou univerzitou)
- Předpokladem je fyzická přítomnost studenta na zahraniční univerzitě. Výplata stipendia je však podmíněna schválením rozpočtu na daný kalendářní rok, takže CZS nemůže do poslední chvíle stipendia potvrzovat.
- V některých případech poskytují finanční granty také zahraniční univerzity. Za takové situace se stipendium Masarykovy univerzity snižuje nebo ruší úplně (vizte informace k jednotlivým univerzitám).
- Stipendium NENÍ poskytováno pro online výuku na zahraniční univerzitě.
Seznam univerzit
(Důležité upozornění: Seznam univerzit, na které je možné se momentálně hlásit, je k nalezení v sekci Aktuální výzva)
Přihláška
Přihlášku je možné podat jen elektronicky.
Přihláška se skládá z následujících dokumentů:
- Přihlašovací formulář: vizte online přihlášku
- Motivační dopis v angličtině (v případě studia v angličtině) nebo v angličtině a španělštině (v případě studia ve španělštině). V případě studia v jiném jazyce musí být motivační dopis v angličtině.
- Ke každé univerzitě, na kterou se hlásíte, dodejte samostatný dopis.
- Motivačním dopisem byste se neměli jen představit, ale především předložit důvody, které vás vedou k zájmu o studium na dané univerzitě. Dopis by měl prezentovat také akademické cíle – ať už studijní (např. informace o předmětech, které byste si na dané univerzitě chtěli zapsat), nebo výzkumné (např. jak daný pobyt využijete k psaní diplomové práce).
- Doporučující dopis musí být doručen v zalepené obálce vyučujícím signované na přelepce, na daném formuláři (formulář Academic Reference Form najdete v sekci Dokumenty). Doporučující dopis může být také zaslán vyučujícím MU e-mailem z jeho IS e-mailu do termínu odevzdání přihlášky na CZS, na daném naskenovaném formuláři včetně podpisů. Doporučení může být dodáno v angličtině.
- Výpis známek za studium na MU v angličtině (každý student si jej může sám vygenerovat v IS MU), popř. diploma supplement za již absolvované stupně studia na MU nebo mimo MU. Pokud je student v prvním ročníku a neabsolvoval v době podání přihlášky žádné zkoušky, nahraje prázdný výpis či prázdný dokument.
- Doklad o znalosti jazyka, ve kterém má probíhat výuka – v případě angličtiny vizte upozornění níže, u jiných jazyků možno řešit individuálně (certifikát je výhodou, ale ne podmínkou).
- V případě, že uchazeč nemá jazykový certifikát typu TOEFL, IELTS, CAE nebo FCE (na úrovni B2), nebo nestuduje anglistiku (FF nebo PedF), je nutné, aby podstoupil test anglického jazyka pořádaný Centrem zahraniční spolupráce ve spolupráci s Centrem jazykového vzdělávání.
- Úroveň testu odpovídá evropské klasifikační úrovni B2. Testován je poslech s porozuměním, lexikální a gramatické znalosti a porozumění textu. Celková doba testu je 60 minut.
- Studenti, kteří tento test absolvovali v minulosti a mají zájem jej zopakovat, musí požádat o souhlas koordinátora CZS.
- Další informace o jazykovém testu CZS, vč. termínů a odkazu na přihlášku, najdete zde.
- Upozornění: V některých případech budou muset nominovaní studenti bez certifikátu po úspěšném zvládnutí výběrového řízení CZS ještě muset podstoupit zkoušku TOEFL nebo IELTS (vizte přijímací pravidla jednotlivých univerzit).
- V případě, že uchazeč nemá jazykový certifikát typu TOEFL, IELTS, CAE nebo FCE (na úrovni B2), nebo nestuduje anglistiku (FF nebo PedF), je nutné, aby podstoupil test anglického jazyka pořádaný Centrem zahraniční spolupráce ve spolupráci s Centrem jazykového vzdělávání.
V rámci přihlášky se můžete přihlásit až na tři univerzity.
Součástí výběrového řízení mohou být také ústní pohovory, které se případně konají tři až čtyři týdny po uzávěrce přihlášek.
Kritéria výběru studentů najdete v sekci Dokumenty
Před odjezdem
- Student je povinen vyplnit a podepsat formulář studijní smlouvy, tzv. Learning Agreement (návod naleznete zde).
- Studijní smlouvu předkládá student k podpisu pověřené osobě katedry/fakulty MU studijního oboru, přes který vyjíždí. Pověřená osoba podpisem souhlasí se seznamem vybraných předmětů a indikací uznání předmětů/kreditů.
- Student eviduje studijní pobyt v IS MU (sekce Osobní administrativy – Personální údaje) a nahrává podepsanou studijní smlouvu (alespoň ze strany pověřené osoby MU) do systému IS MU.
- Studenti si musí na základě spolupráce s CZS a koordinátorem hostitelské univerzity zařídit víza, letenky, ubytování a další náležitosti.
- Při nákupu letenek doporučujeme sjednání pojištění na storno zájezdu.
- Studenti mohou také požádat o stipendium na podporu studia v zahraničí. K tomu potřebují podat elektronicky Žádost o přiznání stipendia do zahraničí (koordinátor zašle e-mailem adresu). Stipendium vyplácíme nejčastěji před zahájením pobytu – z tohoto důvodu doporučujeme podat žádost s přesnými předpokládanými daty začátku a konce studia, nikoliv pobytu, měsíc až dva před odjezdem. Stipendium zasíláme na účet jednorázově (např. na celý semestr, pokud spadá do jednoho kal. roku).
Během pobytu
- Student po příjezdu na hostitelskou instituci dokončí výběr studovaných předmětů, jejichž případné změny zaznamená do formuláře změn studijní smlouvy, kterou opět podepisuje zástupce hostitelské instituce, student samotný a pověřená osoba MU.
- Student si před ukončením zahraničního pobytu zařizuje vydání Potvrzení o studiu/Confirmation of Studies (najdete v sekci Dokumenty) a také výpisu známek, popř. dalších dokumentů, které jsou vyžadovány pro uznání absolvovaných kreditů/předmětů.
Po ukončení pobytu
- Student musí po ukončení studia v zahraničí podat žádost o uznání předmětů/kreditů ze zahraničního pobytu. Více informací najdete tady. K tomu je nutné, aby student na hostitelské instituci před odjezdem získal Potvrzení o délce studia/Confirmation of Studies (najdete v sekci Dokumenty) a zjistil, jakou formou bude distribuován výpis známek (mnohdy totiž je vydáván až po odjezdu studentů). Oba tyto dokumenty jsou nezbytné pro podání žádosti o uznání předmětů ze zahraničního pobytu.
- Do 30 dnů po skončení studijního pobytu musí student vyplnit závěrečnou zprávu z pobytu. Zpráva se vyplňuje online v aplikaci ISOIS (zvolte Final reports v sekci Program).
FAQ
Recommendation Letter musí být od profesora na Academic Level nebo to může být i někdo jiný?
Osoba, která dopis píše, musí mít status pedagoga Masarykovy univerzity. V této věci také doporučujeme, aby to byla osoba, která učí odborné, nikoliv jazykové předměty, ačkoliv i učitel jazyků formálně tento požadavek splňuje. Jedním z hlavních smyslů doporučeni je i odborné vyjádřeni k relevantnosti daného zahraničního studia k studijnímu programu studenta na MU – tento úkol zvládne především vyučující z daného programu.
Jak je možné dát si více přihlášek na více univerzit?
Přihlášku je možné podat jen jednu, ale v rámci ní se můžete přihlásit až na tři univerzity. Na každou z nich je ale potřeba dodat zvlášť motivační dopis.
Musím za první semestr u dvousemestrálních pobytů také dodat Confirmation of Studies?
Ne, to není potřeba. Potvrzení o délce studia CZS potřebuje až po úplném ukončení studia.
Zprávu z pobytu stačí dodat až po ukončení pobytu?
Ano, zprávu dodejte opět až po úplném skončení studia.
Je potřeba na druhý semestr potvrzení Learning Agreementu od koordinátora Muni dopředu ještě před začátkem druhého semestru (odevzdává se dvakrát)? Pokud ano, dokdy jej mám zaslat? Nebo stačí Learning Agreement zaslat do konce prvního měsíce jarního semestru?
Záleží na vás, nám bude stačit, pokud jeho kopii ve finální podobě (tedy již po všech změnách) dodáte do 30 dnů od zahájení semestru.
Je možné vyplnit přihlášku i bez doporučujícího listu od profesora?
Možné to je, jen musíte napsat koordinátorovi programu, že doporučení od vyučujícího přijde později.