Další možnosti
V této sekci najdete informace o dalších možnostech financování zahraničního pobytu, které přímo nezařizuje Centrum zahraniční spolupráce.
Visegrádské stipendium
Studenti magisterského a doktorského stupně mohou získat stipendium od Mezinárodního visegrádského fondu ve výši 2300 eur za semestr na studijní a výzkumné pobyty v zemích Visegrádské čtyřky a dalších zemích regionu.
Na zahraniční pobyt můžete do Albánie, Arménie, Ázerbájdžánu, Běloruska, Bosny a Hercegoviny, Chorvatska, Gruzie, Maďarska, Makedonie, Moldávie, Černé Hory, Polska, Slovenska, Srbska, Kosova a Ukrajiny.
V zahraničí můžete absolvovat i kompletní studijní program, jelikož Visegrádské stipendium je možné získat až na čtyři semestry. Hostitelská univerzita získává od Mezinárodního visegrádského fondu příspěvek 1500 eur za semestr na pokrytí nákladů spojených s pobytem studenta.
Přihlášky se podávají do 15. března před akademickým rokem, kdy začíná pobyt. Více informací o přihláškách a o podmínkách stipendia najdete na webu Visegrádského stipendia.
Nahoru ▲
Robitschekovo stipendium
Prestižní Robitschekův stipendijní fond na University of Nebrasca – Lincoln (UNL), který založil před více než dvaceti lety československý emigrant Paul Robitschek, umožňuje Čechům a Slovákům, kteří studují na českých vysokých školách, odjet na roční studijní pobyt na University of Nebrasca – Lincoln.
Robitschekovo stipendium pokrývá studentům zpáteční letenku do USA, školné, ubytování a učebnice na celý akademický rok. Přihláška se podává v únoru/březnu toho roku, kdy student plánuje vycestovat (podrobné informace o uzávěrce přihlášky najdete na webu UNL, pro r. 2022 je termín přihlášek 1. března 2023). Součástí přihlášky je životopis a esej, ve které student vysvětluje, proč má zájem studovat v USA. Přesné náležitosti přihlášky a další informace o Robitschek Czech Study Program najdete na webu UNL v této sekci.
CZS pouze podává informace o tomto stipendiu, výběrové řízení a další administrativní záležitosti řeší UNL. Kontaktní adresa na UNL: globalstrategies@unl.edu (Office of Global Strategies).
Nahoru ▲
Virtuální mobilita v rámci Haagské sítě
Díky členství MUNI v Haagské síti získají studenti MU na jarní semestr 2024 jedinečnou příležitost hlásit se na online předměty, které tato síť nabízí:
- Macroeconomics
- Modern Digital Selling
- Digital Marketing Insights
- Modern Digital Marketing
- Introduction to Futures Studies and Foresight
- EXPLICO – Exchange Perspectives for Local Impact in Co-creation
- Intercultural Management
- Environment, Development, Resources: A Diplomatic History
Mobilita je otevřena pro všechny studenty MU bez rozdílu oboru. Všechny předměty jsou vyučovány online v angličtině (je potřeba mít znalost alespoň na úrovni B2). Student si může vybrat všechny předměty najednou nebo jen jednotlivě.
Přihlášky se podávají online přímo na webu Haagské sítě. Studenti jsou poté kontaktování s konkrétními instrukcemi dané univerzity.
Pozor, na webu jsou nabízeny i kurzy MU – ty si ale studenti MU mohou najít přímo v IS MU. Více informací (včetně rozvrhu) najdete na zmíněném webu Haagské sítě, nebo kontaktujte koordinátora z CZS Petra Boucníka.
Nahoru ▲
DAAD
Německá akademická výměnná služba (DAAD) je sdružení německých vysokých škol a jejím cílem je podporovat akademickou spolupráci Německa a zahraničí. DAAD nabízí zahraničním studentům řadu stipendií na studijní či výzkumné pobyty nebo letní kurzy. Více informací najdete na webu DAAD.
Nahoru ▲