Freemovers
Program pro freemovery je určený studentům, kteří chtějí v rámci svého studia na Masarykově univerzitě absolvovat měsíční až semestrální oborovou stáž v zahraničí a nemají možnost využít jiného financování (např. přes program Erasmus+, z fakulty apod.). Jako freemoveři můžete vycestovat na stáž do jakékoliv země světa.
Na stáž jako freemover můžete vyrazit také přes neziskovou organizaci AIESEC, která zprostředkovává stáže po celém světě. Více informací najdete na webu AIESECu.
Zkušenosti studentů, kteří vyrazili na stáž jako freemoveři, najdete tady.
Podmínky účasti
- Studovat v akreditovaném prezenčním nebo kombinovaném studijním programu MU.
- Program je přístupný pro studenty bakalářského, magisterského a doktorského stupně. V době podání přihlášky musí být student ukončený minimálně první semestr bakalářského studia.
- Student musí prokázat znalost cizího jazyka, v němž bude vykonávat praxi. Neplatí pro studenty doktorského studijního programu, pokud bude komunikačním jazykem pobytu angličtina.
- Na rozdíl od programu Erasmus+ není program určený k financování absolventských stáží.
- Studium na domovské fakultě MU nesmí být po dobu stáže a v době výplaty stipendia přerušeno nebo ukončeno.
- Daný program vyžaduje po studentovi MU, aby si po skončení pobytu podal žádost o uznání předmětů/kreditů ze zahraničního pobytu; více informací najdete tady.
Nahoru ▲
Finanční podmínky
- Stipendium se přiděluje pouze na fyzickou mobilitu v cizí zemi, nikoli na online mobilitu.
- Výše stipendia může dosahovat až 16.000 korun na měsíc. Zohledňuje se finanční náročnost pobytu, jakákoliv věcná nebo finanční podpora poskytnutá přijímající institucí nebo třetí stranou, např. ubytování či strava zdarma, jiné stipendium atd. Jakoukoli jinou poskytnutou nebo požadovanou podporu pobytu je student povinen uvést v přihlášce. Pokud ji získá později, bezodkladně písemně informuje koordinátora programu CZS, stačí e-mailem.
- Stipendium nemá pokrýt veškeré náklady spojené se studiem v zahraničí, počítá se s vlastním dofinancováním.
- Není možné pobírat současně jiné stipendium přidělené na tentýž pobyt ze zdrojů EU (např. Erasmus+) a MŠMT.
- V opodstatněných případech se nevylučuje získání stipendia ze stipendijního fondu fakulty, kraje, nadace apod. na dofinancování části nákladů. O získání další podpory je student povinen CZS informovat. Pokud jste získali jiné stipendium nebo jste o něj požádali nebo vám v „Training Agreement“ přijímající organizace zaškrtla, že vás jakkoliv podpoří, doložte přehled všech předpokládaných příjmů a výdajů na danou zahraniční stáž.
- Konkrétní výše stipendia se určuje podle skutečné doby strávené na zahraniční univerzitě a podle možností rozpočtu projektu. Pokud nevyjíždíte na období celých měsíců, je výše stipendia za poslední neukončený měsíc vypočítána takto:
- 1 až 7 dnů: nulová finanční podpora
- 8 až 20 dnů: 1/2 finanční podpory na měsíc
- 21 až 30 dnů: celá finanční podpora na měsíc
- Přiznané stipendium bude převedeno na bankovní účet studenta zadaný v IS MU.
- Vyjíždějící studenty, kteří jsou zároveň zaměstnanci, upozorňujeme, že na uvedené zahraniční studium není možné čerpat zároveň cestovní náhrady od zaměstnavatele.
- Stipendium může být vyplaceno pouze v kalendářním roce, ve kterém se mobilita koná.
- Studentům vyjíždějícím na podzimní semestr může být stipendium za leden přiznáno až koncem ledna nebo později (tj. po schválení finančních prostředků), pokud mezitím neukončí nebo nepřeruší studium na MU. Na toto stipendium nevzniká automaticky nárok.
Nahoru ▲
Přehled termínů
- Pro podporu pobytů v kalendářním roce 2023 je potřeba se přihlásit k 15. prosince 2022.
Nahoru ▲
Přihláška
Přihláška na zahraniční instituci
Zájemci musí nejprve kontaktovat preferovanou zahraniční instituci, dohodnout se na podmínkách přijetí a získat podpis na dohodě o pracovní stáži (Training Agreement).
Přihláška na CZS
- Přihláška do stipendijního programu Freemover se podává elektronicky.
- Přihláška se vyplňuje česky/slovensky, případně anglicky.
- Přihlášku není nutné odevzdat v papírové podobě.
- Podpis pověřené osoby fakult není nutný, protože už je v příloze „Training Agreement“. Bližší informace podle jednotlivých fakult a jména pověřených osob najdete zde.
Povinné přílohy přihlášky CZS:
- Třístranně potvrzený „Training Agreement“ (formulář najdete v sekci Dokumenty):
- pracovní plán stáže potvrzený studentem, katedrou (garantem pracovní stáže studenta) a odpovědným zástupcem hostující zahraniční instituce
- v pracovním plánu musí být uveden počet kreditů, které student za stáž obdrží. Kredity přiděluje domácí fakulta, rozhoduje rovněž délka stáže
- nezapomeňte si uložit scan „Training agreementu“ pro účely evidence v ISu. Originál/částečné originály TA si nechte u sebe, po návratu můžete být vyzváni k jejich doložení
- Training Agreement by měl obsahovat potvrzení, že jste přijat/a k fyzickému pobytu na zahraniční instituci (tedy že se nejedná o online mobilitu).
- Motivační dopis (v češtině/slovenštině nebo angličtině)
- Kopie dokladu o znalosti jazyka, v němž budete při práci komunikovat (nevztahuje se na studenty jazykových oborů):
- výsledek zkoušky z jazyka na MU (uznává se na základě studijní evidence IS, ostatní doklady jsou volitelné)
- potvrzení vyučujícího z Centra jazykového vzdělávání MU (Language Proficiency Report)
- výsledek mezinárodní zkoušky (např. pro angličtinu FCE, CAE, TOEFL)
- pokud pro AJ nemáte žádný doklad, můžete se účastnit testu na CZS, více informací najdete zde
- uznává se rovněž výpis studijních výsledků z předchozího studia v daném cizím jazyce (např. pokud jste již studovali v zahraničí v rámci Erasmu)
- student, který je v prvním semestru navazujícího studia a předtím studoval na jiné škole, přiloží „Transript of Records“ nebo dodatek k diplomu z předchozího studia
- pokud Vás cílová instituce přijme s tím, že si sama ověří vaši jazykovou znalost a potvrdí ji v akceptačním dopise nebo v Training Agreement, není doklad nutný
Kritéria pro výběr kandidátů:
- formální správnost podané přihlášky
- pobyt na jedné z nejlepších univerzit podle žebříčku QS World University Rankings (až TOP 500)
- náplň pobytu: motivační esej v češtině/slovenštině nebo angličtině
- prioritu mají studenti magisterských a bakalářských programů
- prioritu mají studenti vyjíždějící poprvé
- prospěch
- nemožnost využití jiného programu (např. Erasmus, fakultní stipendia, nabídky DZS, aj.)
Student bude o výsledku vyrozuměn e-mailem cca do měsíce. Výsledek bude zaznamenán v přihlášce databázi ISOIS.
Nahoru ▲
Před odjezdem
Před odjezdem je třeba:
- Evidovat stáž v ISu, sekce „Stáže a pobyty“. Do kolonky „program“ vyberte „freemover“. Nahrajte scan vyplněného a podepsaného „Training Agreementu“.
- Sjednat si zdravotní pojištění na celou dobu pobytu v zahraničí včetně cesty tam a zpět a včetně pojištění nákladů repartiace (pro případ převozu po nečekané operace apod.). V zemích EU apod. doporučujeme připojištění, více informací zde. Doporučujeme rovněž pojištění odpovědnosti za škody.
- Požádat si o stipendium. Pro fyzické doručení stipendia na účet je třeba podat si elektronickou žádost o přiznání stipendia, konkrétní odkaz v ISu vám poskytne koordinátor CZS v případě přijetí do programu.
- Do žádosti uveďte přesná předpokládaná data začátku a konce praxe v zahraničí (nikoli pobytu).
- Žádost zpracujeme do měsíce. Přislíbené stipendium Vám bude přiznáno nejspíše najednou, nebo případně postupně více rozhodnutími o přiznání stipendia.
- Stipendium zasíláme na účet zpravidla jednorázově (např. na celý semestr, pokud spadá do jednoho kal. roku). Po obdržení žádosti vyplácíme stipendia hromadně většinou k 20. dni v měsíci (v červenci a srpnu může být stanoven jiný termín).
Nahoru ▲
Po ukončení pobytu
- Nechte si od pověřené osoby na fakultě/katedře vyplnit závěrečnou část Potvrzení o absolvování stáže/Confirmation of Placement Period (najdete v sekci Dokumenty). Pověřená osoba vyznačí i počet přidělených kreditů za stáž. V případě, že končíte v prosinci nebo v lednu, dodejte ihned scan dokumentu koordinátorovi CZS.
- Vyplněný dokument Confirmation of Placement Period nahrajte do evidence pobytu v ISu a podejte elektronickou žádost o uznání kreditů/předmětů ze zahraničního pobytu. Více informací najdete tady.
- Upozornění: nedodržením podmínek programu, zvláště nedodáním závěrečných dokumentů, zaniká studentovi právo na stipendium na podporu mobility.
- Do 6 týdnů po skončení studijního pobytu musí student vyplnit závěrečnou zprávu z pobytu, která může pomoci vašim následovníkům. Zpráva se vyplňuje online v aplikaci ISOIS (zvolte Final reports v sekci Program).
- Zprávy studentů, kteří byli v zahraničí v rámci tohoto programu, jsou k dispozici v databázi CZS (závěrečné zprávy do roku 2018) a v IS OIS (závěrečné zprávy od roku 2019).
Nahoru ▲