Erasmus+ stáž
Výměnný program Evropské unie Erasmus+ umožňuje studentům vysokých škol absolvovat oborovou stáž v evropských zemích v délce od 2 do 12 měsíců. Přes program Erasmus+ mohou na stáž vyrazit i absolventi.
Na praktické stáže přispívá Masarykova univerzita studentům stipendiem ve výši od 600 do 699 eur za měsíc v závislosti na tom, do jaké země studenti vyjíždějí.
Praktické stáže se mohou konat pouze v zemích zapojených do programu Erasmus+ (dále jen programová země). Jedná se o následující země:
- členské země EU: Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemí, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Velká Británie
- země Evropského hospodářského prostoru (Norsko, Island, Lichtenštejnsko)
- také o Turecko, Srbsko a Makedonii
- mobilita do Švýcarska není možná
ERASMUS ID kód Masarykovy univerzity je CZ BRNO05
Podmínky účasti
Praktické stáže v rámci programu Erasmus+ se může zúčastnit student, který:
- je řádně zapsán do akreditovaného bakalářského, magisterského nebo doktorského studijního programu na MU – prezenční, kombinované i distanční formy studia
- je občanem jedné z programových zemí nebo je občanem jiného státu, ale studuje v programové zemi v akreditovaném studijním programu, v jakémkoliv ročníku
- je po celé období stáže řádně zapsán (mimo absolventské stáže) ke studiu na vysílající instituci v oboru, který stáž zaštiťuje, nemůže tedy studium v daném oboru na vysílající instituci před ukončením stáže v zahraničí přerušit ani ukončit
- byl vybrán v řádně vyhlášeném výběrovém řízení
Další upřesnění:
- student, který studuje v České republice v akreditovaném studijním programu a chce vycestovat na praktickou stáž a/nebo na studijní pobyt do země svého původu (tj. Country of Origin), má při výběrovém řízení nejnižší prioritu a bude mu udělen status zero grant studenta, tj. bez nároku na přidělení stipendia
- student, který studuje v České republice v akreditovaném studijním programu a chce vycestovat na praktickou stáž a/nebo na studijní pobyt, nemůže tento pobyt absolvovat v zemi svého aktuálního pobytu (tj. Country of Residence)
- program není určen pro studenty, kteří přijeli do ČR studovat pod programem Erasmus Mundus/Erasmus+ ICM
Absolventská stáž:
- praktickou stáž je možno nově absolvovat do 12 měsíců po ukončení studia (včetně délky stáže)
- absolventem se student stává v den složení státnic, od tohoto dne se začíná počítat jeden rok, ve kterém musí být stáž zahájena i ukončena (je však třeba stále respektovat probíhající akademický rok, v němž je stáž administrativně vedena, nemůže přesahovat do dalšího akademického roku)
- absolventské stáže mohou trvat 2–12 měsíců, odečítá se ale délka již realizovaného Erasmus pobytu (studijní i pracovní) ve studijním cyklu, ve kterém si student o absolventskou stáž žádá (pozor na dlouhé magisterské programy, více v Kvalifikačních podmínkách, které najdete v Dokumentech)
- uchazeč musí úspěšně projít výběrovým řízením ještě PŘED ukončením studia, tj. před složením státní závěrečné zkoušky
- statut čerstvého absolventa dle současných podmínek:
- Úřad práce: absolvent nebude schopen plnit svoje povinnosti a bude vyřazen z evidence ÚP; Po skončení stáže nebude mít nárok na dávky v nezaměstnanosti, přestože 1 rok fakticky pracoval (protože formálně byl nezaměstnaný)
- Zdravotní pojištění: absolvent má povinnost platit zdravotní pojištění. V případě, že by stáž byla delší 6 měsíců je možnost učinit na příslušné pojišťovně písemné prohlášení o dlouhodobém pobytu a sjednat na celou dobu např. cestovní zdravotní pojištění
- Důchodové pojištění: doba pracovní stáže se nezapočítává do doby důchodového pojištění, lze doporučit dobrovolné připojištění
- Daň z příjmů: finanční podpora nad 30 000 Kč je předmětem daně z příjmů
Další důležité podmínky:
- každý uchazeč musí splňovat Kvalifikační podmínky programu Erasmus+ pro praktické stáže studentů (najdete v sekci Dokumenty)
- přijímající organizace může být jakákoliv veřejná nebo soukromá organizace aktivní na pracovním trhu nebo v oblasti vzdělávání, odborné přípravy či mládeže (veřejný či soukromý podnik, veřejný subjekt na místní, regionální nebo národní úrovni, profesní asociace, obchodní unie, výzkumné instituty, nadace, NNO, neziskové organizace, instituty a vzdělávací centra atd.)
- POZOR, nutno ověřit, že organizace není financována z projektových peněz EU, ale pouze z finančních zdrojů dané země
- neoprávněné organizace, ve kterých nesmí probíhat praktická stáž:
- stážista musí v zahraniční organizaci pracovat na plný pracovní úvazek (běžný v zemi přijímající organizace)
- podmínkou praktické stáže není uzavření interinstitucionální smlouvy, stáž musí být ale předem domluvena a potvrzena
- praktická stáž musí být schválena katedrou studijního oboru, který zaštiťuje studentovu stáž, a následně být studentovi uznána – student musí obdržet ECTS kredity a finálně mít stáž uvedenou v Diploma Supplement (praktická stáž se stane součástí daného studijního programu)
- student MU má povinnost podat žádost o uznání předmětů/kreditů ze zahraničního pobytu. Více informací najdete zde.
Od ak.roku 2020/2021 je možné realizovat také online mobility nebo kombinované mobility (kombinace online a fyzické mobility). Tyto mobility budou plně uznány do studia.
- u kombinované mobility je nutné, aby fyzická část mobility splňovala požadavek na minimální délku mobility dle pravidel Erasmus+ (2 měsíce). V případě situace způsobené vyšší mocí (řádně odůvodněné a doložené) se může délka fyzické mobility zkrátit nebo může být zrušena a nahrazena prodloužením doby virtuální mobility.
- období online mobility není ze strany program Erasmus+ finančně podpořeno, finanční podpora je přiznána pouze za období fyzické mobility
- období online mobility i fyzické mobility je v program Erasmus+ započítáváno do celkového limitu 12 měsíců za jeden studijní cyklus
Opakované výjezdy studentů v rámci programu Erasmus+
Evropská komise stanovila následující pravidla pro opakovaný výjezd na mobilitu studentů v programu Erasmus+:
- každý student může v každém stupni studia vyjet v maximální délce 12 měsíců
- předchozí mobility (studijní i pracovní pobyty) v daném stupni studia se sčítají, včetně mobilit uskutečněných v rámci programu LLP Erasmus 2007–2013 (pozor na dlouhé magisterské programy, více v Kvalifikačních podmínkách, které najdete v Dokumentech)
- program není určen pro studenty, kteří přijeli do ČR studovat pod programem Erasmus Mundus/Erasmus ICM+
Přestože jsou opakované praktické stáže studentů v rámci programu Erasmus+možné, mohou být vzhledem k limitovaným finančním prostředkům, jež jsou na tuto aktivitu Evropskou komisí vyhrazeny, posuzovány na základě preferencí vyhlášených ve výběrovém řízení pro daný akademický rok.
Nahoru ▲
Finanční podmínky
Na základě podpisu účastnické smlouvy student obdrží finanční podporu z prostředků programu Erasmus+. Finanční podpora je vypočítána na základě předpokládané délky pobytu, pro tento výpočet platí, že 1 měsíc = 30 dní. Měsíční grant je stanoven na národní úrovni a jeho výše je stejná pro studenty všech vysokoškolských institucí.
Finanční prostředky se vyplácejí:
- v CZK na korunový účet vedený u jakékoliv banky v ČR; částka předělené finanční podpory je převedena dle aktuálního kurzu ČNB a v CZK zaslána na účet studenta
- v EUR na eurový účet vedený u Komerční banky. Student si vyžádá balíček G2 Erasmus, který je možné zřídit na kterékoli pobočce KB po celé ČR.
POZOR! Vystavení a převzetí platební karty by mělo proběhnout v termínu 7–10 pracovních dní od založení účtu.
Finanční podpora bude převedena na bankovní účet studenta zadaný v IS MU podle dohodnutých splátek.
Finanční podpora slouží pouze k částečnému pokrytí nákladů, jedná se pouze o příspěvek na zvýšené náklady spojené s pobytem v zahraničí – předpokládá se finanční spoluúčast studenta!
Studentovi může být ze strany zahraniční hostující instituce poskytována také mzda, nárok na finanční podporu ze strany MU tímto nezaniká.
Diferenciace grantu pro Erasmus+ stáže:
Délka praktické stáže je minimálně 2 měsíce. Pokud není dodrženo trvání praktické stáže v délce celých měsíců, je finanční podpora na poslední měsíc přidělována podle počtu dnů posledního měsíce.
Diferenciace grantu pro Erasmus+ stáže
- 699 EUR/měsíc – země s vysokými životními náklady:
- Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Irsko, Island, Itálie, Kypr, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Malta, Německo, Nizozemsko, Norsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Španělsko, Švédsko, Velká Británie
- 600 EUR/měsíc – země s nižšími životními náklady:
- Bulharsko, Estonsko, Chorvatsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Makedonie, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Turecko
Období online mobility není ze strany program Erasmus+ finančně podpořeno. Finanční podpora je přiznána pouze za období fyzické mobility.
Navýšení finanční podpory pro studenty pocházející ze znevýhodněného socioekonomického prostředí
Nejedná se o sociální stipendium!
Student může požádat o navýšení finanční podpory pro studenta pocházejícího ze znevýhodněného socioekonomického prostředí, pokud před výjezdem předloží:
- písemné potvrzení „Sdělení pro účely přiznání stipendia“, které vystaví Úřad práce ČR. V případě, že student není občanem ČR a nemůže získat potvrzení od Úřadu práce ČR, předloží jiný relevantní doklad, který potvrzuje, že má nárok na přídavek na dítě a že příjem rodiny za předcházející rok, rozhodný pro přiznání dávky, nepřevýší součin částky životního minima rodiny a koeficientu 2,7. Např. studenti ze Slovenska doloží k žádosti kromě potvrzení o přídavcích na dítě také doklad o příjmu domácnosti („Výpis na účely priznania sociálneho štipendia“) a čestné prohlášení o osobách žijících v jedné domácnosti (najdete v sekci Dokumenty) spolu s žadatelem. Součástí dokladu musí být překlad potvrzení do českého jazyka (netýká se potvrzení ve slovenském jazyce) a doklad musí být ověřený formou tzv. apostilly či superlegalizace. Obsah a formu dokladu individuálně konzultujte s koordinátorem na CZS.
Student musí požádat o navýšení finanční podpory nejpozději 10 dní před podpisem účastnické smlouvy.
Finanční podpora pro studenty se specifickými potřebami
Studenti se specifickými potřebami si mohou požádat o navýšení finanční podpory, pokud před výjezdem podají Žádost o stipendium pro studenty se specifickými potřebami. K žádosti je nutné doložit:
- lékařskou zprávu
- kopii průkazu ZTP (pokud jej vlastníte)
- dokumenty programu Erasmus+: podepsanou studijní smlouvu (Learning Agreement)
- akceptační dopis, ve kterém přijímající instituce potvrzuje přijetí účastníka na mobilitu, kde je uvedeno, že je srozuměna se zdravotním stavem účastníka
Rozlišují se tři typy žádostí:
- varianta I: jednodušší typy žádostí do výše 3.000 EUR na zahraniční výjezd. Finance se poskytují např. na:
- stravování (různá dietní opatření, např. celiakie, diabetes; proplácí se rozdíl v ceně oproti běžnému stravování a nákupu),
- dopravu (rozdíl v ceně běžné dopravy a požadované nadstandardní dopravy do místa pobytu i na místě během pobytu),
- ubytování (rozdíl v ceně požadovaného nadstandardního ubytování oproti běžnému – např. bezbariérový pokoj v blízkosti školy),
- lékařskou péči (pravidelné návštěvy v zahraničí, rehabilitace, fyzioterapie apod.),
- speciálně upravené studijní materiály apod.
- varianta II: žádosti do výše 10.000 EUR na zahraniční výjezd. Finance se poskytují např. na asistenta nebo na doprovázející osobu;
- varianta III: Žádosti nad 10.000 EUR na zahraniční výjezd.
Uvedené částky jsou předběžné. Proplácí se reálné náklady, které je nutné po návratu ze zahraničního pobytu prokázat.
Žádost o navýšení stipendia najdete na stránkách Domu zahraniční spolupráce v sekci Ke stažení. Přihlášky se podávají kdykoliv během roku, nejpozději ale 2 týdny před podpisem Účastnické smlouvy. Žádost je nutné podat před výjezdem na zahraniční pobyt, není možné Žádost podat a schválit zpětně.
Žádost se odevzdává institucionální koordinátorce Masarykovy univerzity pro program Erasmus+ Violetě Osouchové (osouchova@czs.muni.cz), s níž můžete Žádost zároveň i konzultovat.
Nahoru ▲
Tabulka termínů
Termíny 2021/2022:
- I. výzva pro předkládání žádostí 2021/2022:
- Termín pro podání žádosti: 31. 1. 2021 (otevření online přihlášky 30. 11.2020), v tomto termínu se mohou podávat žádosti pro celý akademický rok 2021/2022 – začátek stáží nejdříve od 15. 3. 2021, a na jarní/letní stáže 2021.
- II. výzva pro předkládání žádostí 2021/2022:
- Termín pro podání žádosti: 30. 4. 2021 (otevření online přihlášky 1. 3. 2021), v tomto termínu se mohou podávat žádosti pro celý akademický rok – začátek stáží nejdříve od 1. 7. 2021, a na krátké letní stáže 2021.
- III. výzva pro předkládání žádostí 2021/2022:
- Termín pro podání žádosti: 31. 7. 2021 (otevření online přihlášky 31. 5. 2021) – doporučený začátek stáží je vzhledem k výběrovému řízení a následnému podpisu účastnické smlouvy nejdříve od 15. 9. 2021
- IV. výzva pro předkládání žádostí 2021/2022:
- Termín pro podání žádosti: 31. 10. 2021 (otevření online přihlášky 30. 8. 2021) – začátek stáží nejdříve od 4. 1. 2022
POZOR! Vzhledem k administrativě spojené s uzavřením akademického roku 2020/2021 musí být stáže ukončené nejpozději k 18. 9. 2022.
Nahoru ▲
Přihláška
Praktické stáže si vyhledávají a dojednávají studenti SAMI. Je možné oslovit jakoukoliv organizaci, která odpovídá pravidlům pro výběr vhodných přijímajících organizací (vizte Podmínky účasti), nebo si vybrat jednu z organizací, v níž proběhla praktická stáž v minulých akademických letech.
Nabídky stáží jsou zveřejňovány např. zde:
Pozor! Stáž musí být vždy sjednána na plný pracovní úvazek, v opačném případě nemůže být realizována.
Přihláška se podává elektronicky přes speciální rozhraní
Přihláška se vyplňuje v českém jazyce.
Postup pro podání přihlášky v online databázi CZS (najdete v sekci Dokumenty)
Povinné přílohy online přihlášky:
1) Třístranně potvrzený Learning Agreement for Traineeships: pracovní plán stáže potvrzený odpovědným zástupcem hostující zahraniční instituce a katedrou MU (garantem praxe).
Formulář se vyplňuje v anglickém jazyce.
Student předkládá pouze dokument, který je řádně vyplněný, co nejpodrobněji, a to ve všech sekcích. Nedostatky je třeba konzultovat s přijímající organizací, poté doplnit. POZOR, nutno ověřit, že stáž bude probíhat na plný pracovní úvazek. Je-li nabídka jiná, musí se student individuálně domluvit na úpravě podmínek.
Neúplně či nesprávně vyplněný dokument bude vyřazen, použijte Návod na vyplnění LA for Traineeships (najdete v sekci Dokumenty).
2) Motivační dopis, který má obsahovat:
- obor, ročník a stupeň studia žadatele
- zdůvodnění výběru zahraniční organizace
- co a proč bude náplní praxe, přímá souvislost se studovaným oborem
- přínos praxe pro studenta – akademický přínos/přínos pro profesní dráhu/přínos pro MU a přijímající zahraniční organizaci
- na jakou dobu student žádá o stipendium
- v případě stáže v organizaci, která patří mezi státní zastoupení či veřejné instituce domovské země studenta, musí být obhájen požadavek mezinárodnosti stáže
Motivační dopis se píše v českém jazyce. Maximální délka je 1 stránka A4.
Všechny přílohy přihlášky se zpracovávají na počítači.
Kritéria výběrového řízení:
- kvalita studijní smlouvy pro stáže (Learning Agreement for Traineeships)
- kvalita motivačního dopisu
- formální stránka, tj. celkový dojem odevzdaných dokumentů
Přihláška je posuzována tříčlennou komisí složenou z koordinátorů pro mezinárodní programy CZS. Při finálním výběru bývá přihlédnuto také k následujícím preferencím:
- ročník studia žadatele
- studijní výsledky
- pouze jedna praktická stáž v jednom akademickém roce v rámci programu Erasmus+
O výsledcích výběrového řízení budou všichni žadatelé informováni e-mailem do 4 týdnů.
Pozor, podání přihlášky neznamená automatické schválení stáže s finanční podporou, jde o řádné výběrové řízení. Dle kvality přihlášky a finančních zdrojů může být délka stáže zkrácena.
Nahoru ▲
Před odjezdem
Pojištění
Student je povinen sjednat si před odjezdem na stáž řádné pojištění platné pro zemi, ve které bude pobyt probíhat. Pojištění musí obsahovat následující položky:
- zdravotní pojištění
- pojištění odpovědnosti, které kryje škody způsobené účastníkem na pracovišti
- úrazové pojištění vztahující se na úkoly prováděné stážistou a zahrnující aspoň škody způsobené stážistovi na pracovišti
Student musí být seznámen se všemi náležitostmi pojištění v zahraničí, které je uzavřeno pro účely výkonu praktické stáže, a mít ověřeno u pojišťovny, že je pojištění vyhovující (především krytí úrazu a škoda způsobená na pracovišti).
Předchozí pokyny neplatí v případě, kdy pojištění plně zajišťuje přijímající organizace.
Online jazyková podpora
- umožňuje účastníkům mobilit posoudit své jazykové schopnosti
- platí pro všechny mobility s datem zahájení po 1. lednu 2015
- stanovuje povinnost stážisty (platí i pro čerstvé absolventy) účastnit se online jazykového testování PŘED zahájením a PO ukončení mobility
- na základě výsledků jazykového testování může být stážistovi přidělena licence pro účast v online jazykovém kurzu, pokud stážista licenci přijme, je jeho povinností kurz dokončit
- více informací na Erasmus+ Online Linguistic Support
Uzavření Účastnické smlouvy
Účastnickou smlouvu přichází student na CZS podepsat nejdříve 3 týdny před začátkem praktické stáže, smlouvu nelze uzavřít po začátku stáže.
Povinná je osobní návštěva studenta (případně zplnomocněného zástupce) na CZS, dokumenty zaslané poštou nejsou akceptovány! Schůzku je třeba si sjednat prostřednictvím online rezervačního systému v IS OISu.
Začátek stáže = první den, kdy musí být stážista přítomen v přijímající instituci (první den výkonu praktické stáže, běžný je pracovní den).
Konec stáže = poslední den, kdy musí být stážista přítomen v přijímající instituci (poslední den výkonu praktické stáže, běžný je pracovní den).
Do délky trvání pobytu se nezapočítávají dny cesty.
Před podpisem Účastnické smlouvy je student povinen:
- vložit číslo účtu, na který bude zaslána finanční podpora, do Informačního systému MU
- vložit číslo účtu, na který bude zaslána finanční podpora, a další požadované údaje (data začátku a konce stáže), do aplikace IS OIS
- vyplnit online jazykový test, vztahuje-li se na něj tato povinnost (vizte výše)
- bez těchto údajů není možné generovat Účastnickou smlouvu a přistoupit k jejímu podpisu
Podmínkou uzavření Účastnické smlouvy a obdržení grantu je předložení Čestného prohlášení (najdete v Dokumentech). Vyplněná Účastnická smlouva a Žádost o přiznání stipendia bude připravena k podpisu v tiskopisech na CZS. Vzor Účastnické smlouvy najdete v Dokumentech.
Před odjezdem je třeba praktický pobyt zaevidovat v ISu.
Nahoru ▲
Během pobytu
Změny pracovního plánu
V případě, že v původně schváleném pracovním plánu nastanou změny (v obsahu, osobě koordinátora), musí být písemně odsouhlaseny jak vysílající, tak přijímající institucí. Stážista vyplní sekci DURING THE MOBILITY. Pokud k přihlášce na stáž doložil starý dokument Training Agreement, pak je stážista povinen doložit LA for Traineeships s vyplněnou sekcí před i v průběhu mobility.
Prodloužení stáže
- je možné jen po dohodě s vysílající a přijímající institucí
- studentovi nevzniká nárok na financování prodloužené doby stáže automaticky, záleží na vysílající instituci, zda mu na prodlouženou dobu pobytu přidělí další finanční podporu
- Prodloužení bez nároku na finanční podporu
- student o něj může požádat kdykoliv v průběhu stáže prostřednictvím Žádosti o prodloužení praktické stáže (Application for Extension), která je dostupná v sekci Dokumenty. Součástí žádosti je sekce motivace, v níž musí být uvedeny důvody pro prodloužení pobytu. Žádost student předloží CZS.
- žádost musí být potvrzena zástupcem zahraniční instituce a garantem praxe z fakulty MU
- v případě schválení prodloužení se stážista musí pojistit na prodloužené období a na CZS doručit Exceptional major changes to the original Learning Agreement (termín je 10 dní od schválení prodloužení)
- jestliže stážista doložil k původní přihlášce starý dokument Training Agreement and Quality Commitment, pak musí vyplnit a předložit na CZS kompletně celý dokument Learning Agreement for Traineeships, sekci před mobilitou i v průběhu mobility
- Prodloužení s finanční podporou
- je možné jen v případě dostatečné finanční rezervy!
- student může o prodloužení požádat prostřednictvím Žádosti o prodloužení praktické stáže (Application for Extension), která je dostupná v sekci Dokumenty. Součástí žádosti je sekce motivace, v níž musí být uvedeny důvody pro prodloužení pobytu. Žádost student předloží CZS.
- žádost musí být potvrzena zástupcem zahraniční instituce a garantem praxe z fakulty MU
- změna celkové částky finanční podpory musí být uvedena v dodatku k účastnické smlouvě, který podepíše student před uplynutím původní doby pobytu
- v případě schválení prodloužení se stážista musí pojistit na prodloužené období a na CZS doručit Exceptional major changes to the original Learning Agreement (termín je 10 dní od schválení prodloužení)
- jestliže stážista doložil k původní přihlášce starý dokument Training Agreement and Quality Commitment, pak musí vyplnit a předložit na CZS kompletně celý dokument Learning Agreement for Traineeships, sekci před mobilitou i v průběhu mobility
Žádost o prodloužení musí být na CZS podána nejpozději 1 měsíc před původním koncem pobytu stanoveným účastnickou smlouvou.
Zkrácení praktické stáže
- je možné po dohodě studenta s vysílající institucí a je řešeno dodatkem k účastnické smlouvě a poměrným zkrácením finanční podpory
- student je povinen doručit na CZS formulář Oznámení o zkrácení pobytu, který najdete v sekci Dokumenty
- pokud student nedodrží minimální délku pobytu, tj. 2 měsíce, musí vrátit celou finanční podporu! (toto ustanovení neplatí v případě ukončení pobytu z důvodu „vyšší moci“)
Zasílání průběžných zpráv
- zpráva se zasílá 1× za 2 měsíce od začátku stáže koordinátorovi CZS
- student ve zprávě uvede, jak stáž probíhá za stanovené období a jak koresponduje se schváleným studijním plánem na stáž (rozsah zhruba na 1 stranu)
- formulář Průběžné zprávy najdete v sekci Dokumenty
Nahoru ▲
Po ukončení pobytu
Po návratu z praktické stáže je student povinen:
- doručit na CZS Traineeship Certificate (najdete v sekci Dokumenty) – potvrzení o reálné délce stáže podepsané přijímající organizací a garantem stáže z příslušné fakulty MU, a to do 10 dnů od ukončení stáže (stačí kopie zaslaná e-mailem)
- vyplnit závěrečnou zprávu formou online dotazníku, přístupové údaje obdrží příjemce po ukončení mobility na univerzitní e-mailovou adresu. Příjemce se zavazuje vyplnit závěrečnou zprávu do 30 dnů od obdržení přístupových údajů.
Uznávání zahraniční praxe
Uznávání kreditů je v plné kompetenci jednotlivých fakult/kateder/ústavů a garantů stáže. O procesu uznávání kreditů se informujte na zahraničním/studijním oddělení své fakulty. Pravidla pro uznávání pobytů naleznete zde.
Nahoru ▲
Užitečné odkazy
Zkušenosti studentů
Ostatní
Další možnosti pracovních stáží
Nahoru ▲