Mezivládní dohody – výběrová řízení
Ministerstvo školství vyhlašuje každý akademický rok výběrová řízení na zahraniční studijní nebo výzkumné pobyty v zemích, s nimiž má Česká republika uzavřené mezivládní dohody. Na tyto až dvousemestrální studijní pobyty se mohou hlásit studenti ze všech vysokých škol v Česku, výběr studentů probíhá centrálně na MŠMT.
Na základě těchto mezivládních dohod mohou studenti studovat například v Albánii, Belgii, Bulharsku, Číně, Egyptě, Estonsku, Francii, Itálii, Izraeli, Japonsku, Koreji, Litvě, Lotyšsku, Maďarsku, Makedonii, Mongolsku, Německu, v Peru, Polsku, Portugalsku, Rakousku, Rumunsku, Řecku, Slovensku, Španělsku, Švýcarsku, na Ukrajině a ve Vietnamu.
Podrobnosti o výběrových řízení MŠMT do jednotlivých zemí a detaily týkající se termínů přihlášek najdete na stránkách Akademické agentury DZS MŠMT.
Kromě výběrových řízení na MŠMT můžete jako studenti Masarykovy univerzity využít také takzvaných kvót, které jsou MU přiděleny v rámci mezivládních dohod.
Podmínky účasti
- Hlásit se mohou všichni studenti MU. Studenti s jiným občanstvím než českým se mohou hlásit jen do států Evropské unie. Pokud se chtějí hlásit do země mimo EU, měli by se nejprve informovat na zastupitelském úřadě cílové země a na CZS MU/DZS, jaké jsou jejich skutečné možnosti.
- Více informací o termínech a podmínkách pro jednotlivé země najdete na stránkách Akademické informační agentury.
Nahoru ▲
Finanční podmínky
- Studenti vybraní na studijní pobyt v rámci mezinárodní dohody obdrží stipendium odpovídající životním nákladům v dané zemi. Toto stipendium poskytuje většinou ministerstvo školství hostitelské země, příp. MŠMT ČR.
- Na domácí univerzitě – na CZS MU – je možno požádat o vyplacení náhrad jízdních výdajů. Při nákupu jízdenky/letenky je třeba uplatňovat zásady hospodárnosti. Proplácí se pouze mezinárodní doprava, tj. jedna cesta z České republiky do místa pobytu, resp. hlavního města přijímající země (je-li v dané mezinárodní smlouvě takto mezinárodní doprava definována), a zpět. Je třeba využít možných slev. Z Vídně/Bratislavy je možno letět, není-li letenka dražší než z Prahy.
- DŮLEŽITÉ:
- Proplaceny mohou být jen jízdenky/letenky, které studenti předloží do konce září kalendářního roku, kdy je zakoupili. Není tedy možné předložit k proplacení jízdenky, které byly zakoupeny v roce jiném.
- V krajním případě, kdy jízdenky budou zakoupeny později, je možné podat žádost do 25. října.
Nahoru ▲
Přihláška
- Zájemce vyplní „Návrh na vyslání“, který je ke stažení na stránkách Akademické informační agentury (AIA) Domu zahraniční spolupráce MŠMT, a nechá si jej potvrdit na zahraničním oddělení fakulty MU, přes kterou vyjíždí.
- Potvrzený dokument student sám zašle do Prahy podle instrukcí na stránkách AIA, spolu s požadovanými přílohami.
- V případě, že je studen přijat, vyplní rovněž přihlášku v databázi CZS zde.
Nahoru ▲
Před odjezdem
Povinnosti studenta:
- Zaslat na CZS rozhodnutí/oznámení o přidělení pobytu z MŠMT/AIA nebo zahraničního ministerstva. Rozhodnutí zašlete na CZS do dvou týdnů od jeho obdržení.
- Vyplnit a podepsat formulář studijní smlouvy, tzv. Learning Agreement (LA). Návod na vyplnění LA najdete na této stránce v sekci Dokumenty.
- Výzkum je považován za studium. Do LA uveďte místo předmětů „Příprava diplomové/disertační práce“. Ze zahraniční instituce je potřeba přivézt potvrzení o činnosti na cílové instituci a jejích výsledcích (případně, že pobyt proběhl v souladu s „Learning Agreement“). Kredity vám po návratu zpět udělí vaše fakulta MU.
- MU vyžaduje po studentovi, aby si po skončení pobytu podal žádost o uznání předmětů/kreditů ze zahraničního pobytu. Více informací najdete tady.
- Před odjezdem do zahraniční je nutné evidovat zahraniční pobyt v IS MU v sekci Stáže a pobyty a nahrát potřebné dokumenty (podepsanou studijní smlouvu – Learning Agreement). Před výjezdem je nutné nahrát alespoň verzi s podpisy za domácí univerzitu. Do měsíce od zahájení studia je potřeba nahrát kompletní LA, stačí s jedním podpisem za zahraniční školu.
Pokud student žádá o refundaci jízdních výdajů, činí tak před výjezdem, pokud odjíždí na podzimní semestr či podzimní a jarní semestr, v případě výjezdu na jarní semestr nebo letní školu žádá zpravidla po návratu. Na CZS přinese/zašle následující dokumenty:
- Žádost o přiznání stipendia v originále (najdete v sekci Dokumenty)
- Akceptační dopis z cílové univerzity
- Potvrzení z MŠMT/AIA o přidělení pobytu
- Originál jízdenek, v případě letecké dopravy vytištěnou letenku, doklad o zaplacení letenky.
- Originál jízdenky vám samozřejmě ponecháme na cestu, po návratu jej však musíte dodat.
- Pokud máte více jízdenek, nalepte je chronologicky (podle průběhu cesty) na bílý papír(y) A4 a očíslujte. Ke každé jízdence napište odkud kam platí, datum zaplacení a cenu + měnu.
- Převod na koruny může provést CZS. Použije se kurz ČNB ze dne zaplacení jízdného.
- V případě letní školy přineste kopii certifikátu o absolvování letní školy (tu je třeba vložit i do ISu)
Náklady za mezinárodní dopravu proplácí CZS MU formou stipendia na účet studenta (po kladně vyřízené refundaci na MŠMT).
Žádosti o refundaci zasíláme na MŠMT čtvrtletně, proto doporučujeme žádosti dodat do 20. března, 20. června nebo do 25. září, výjezdy na podzimní semestr je možné nárokovat do 25. října.
Vyřízení vaší žádosti může tedy trvat delší dobu.
Pokud po ukončení zahraničního pobytu plánujete přerušení či ukončení studia na MU, je nutno CZS informovat.
Nahoru ▲
Během pobytu
- Student po příjezdu na hostitelskou instituci dokončí výběr studovaných předmětů. Pokud dojde ke změnám oproti původní studijní smlouvě (Learning Agreementu), vyhotoví nový formulář změn studijní smlouvy (Changes to Learning Agreement), který opět podepisuje alespoň jeden zástupce hostitelské instituce, student samotný, pověřená osoba MU a zástupce CZS, případně zahraničního oddělení fakulty. Student nahraje změny studijní smlouvy do ISu, a to do jednoho měsíce od nástupu na zahraniční školu.
- Student si před ukončením zahraničního pobytu zařizuje Potvrzení o délce studia/Confirmation of Studies (najdete v sekci Dokumenty) a také Potvrzení výpisu známek/Transcript of Records (najdete v sekci Dokumenty), popř. dalších dokumentů, které jsou vyžadovány pro uznání absolvovaných kreditů/předmětů.
- Výzkum je považován za studium. Je třeba si přivézt potvrzení o činnosti v zahraničí, případně doklad, že pobyt proběhl v souladu s „Learning Agreement“.
Nahoru ▲
Po ukončení pobytu
Do 15 dnů po skončení studijního pobytu je třeba:
- Ukončit evidenci zahraničního pobytu v IS MU a nahrát dva závěrečné dokumenty:
- Student musí po ukončení studia v zahraničí podat žádost o uznání předmětů/kreditů ze zahraničního pobytu. Více informací najdete tady.
- Zaslat na AIA a v kopii na CZS Závěrečnou zprávu ze studijního pobytu v zahraničí; vzor na stránkách AIA. Kopii zašlete koordinátorovi na CZS.
- Pokud nebyla podána žádost o vyřízení refundace za jízdné dříve, podat žádost o přiznání stipendia v originále s přílohami (vizte výše). Dodat na CZS originály jízdenek – pokud nebyly dodány dříve.
Nahoru ▲