Letní školy na partnerských univerzitách

Některé partnerské instituce Masarykovy univerzity umožňují studentům i čerstvým absolventům zúčastnit se za zvýhodněných podmínek jimi organizovaných letních škol.

Aktuální seznam letních škol na partnerských univerzitách MU je přůbežně aktualizován.

Letní škola Sungkyunkwan University

Sungkyunkwan University's (SKKU) International Summer Semester (ISS)

Sungkyunkwan University's International Summer Semester (ISS) is a unique academic program dedicated to sharing and experiencing the fascinating story of Seoul, Korea's 600-year-old capital. The program aims to develop students' global engagement by providing opportunities to share different perspectives on global issues, to make friends with various cultural backgrounds, and to explore Korea's history, culture, and people. Take advantage of the excellent program we offer. It will help you to expand your mind and change your world.

ISS will take place from from June 26 to July 20, 2017

Applications – run until June 11.  If you want to secure SKKU dormitory space, please contact us as early as possible.  Students can apply online via http://summer.skku.edu. If applying for MU tuition waiver see MU nomination application below.

Course Syllabi – You can download them in PDF format at our website.

Documents for the MU nomination/tuition waiver

MU Centre for International Cooperation will nominate up to 4 MU students for the ISS tuition waiver. Other students may receive 75% tuition waiver based on fact they are MU students. Please mention your home university affiliation if applying for 75% tuition waiver.

Application for full MU tuition waiver nomination includes

• a motivation letter in English (max A4 size page) explaning academic reasons of summer school participation
  • a letter of recommendation from MU academic staff member (max A4 size page)

Both documents have to be sent to vasek@czs.muni.cz by deadline of 31 March 2017.

Financial matters

MU will nominate up to 4 students for the tuition waiver. All the other fees (see the http://summer.skku.edu) are paid by the MU student.

MU Centre for International Cooperation offers a scholarships of 15,000 CZK for participation in the summer school (in duration of 4 weeks). We will award two scholarships for 2017 based on tuition waiwer application (see above). The scholarship will be confirmed in February 2017.

Deadline

March 31, 2017 for delivering all the required documents to Centre for International Cooperation, by email to vasek@czs.muni.cz.

Mobility requirements

This program requires all participating students to act in complience MU rector's directive no. 8/2011 about Study Exchane Stay and Internships results' recogtion  regulations of MU students. Additionally, participationg student have to keep their active student status at MU for the whole duration of mobility (no graduation or study program terminiation during the mobility).

Martin Vašek