Letní školy na partnerských univerzitách

Některé partnerské instituce Masarykovy univerzity umožňují studentům i čerstvým absolventům zúčastnit se za zvýhodněných podmínek jimi organizovaných letních škol.

Aktuální seznam letních škol na partnerských univerzitách MU je průběžně aktualizován.

European University Viadrina Frankfurt Summer School

Letní škola pro tento rok ještě není vypsaná, můžete se ale zatím podívat na informace k loňskému ročníku:

May 30–July 13, 2018

"The summer school Ambivalences of Europeanization was a great chance to meet people from across the globe who share the same interests. The two courses I took were very informative and we also had many nice extracurricular activities together. The summer school team and international office took a very good care of us. Besides school I had time to travel and visit five new countries in the Central-Europe. The summer spent in Germany taught me about cultures, languages and international student life."

Tuition waived for students from MU – claim the tuition vaiwer during the application process.

More information about summer school The Liberal Order in Crisis: Authoritarian, Radical, and Populist Challenges to Democracy in Europe could be found here.

Martin Vašek