Erasmus+ Evropa
Akademičtí pracovníci Masarykovy univerzity mohou přes program Evropské unie Erasmus+ vyjet na dvoudenní až dvouměsíční výukový pobyt na zahraniční partnerské vysokoškolské instituci. Po dobu výukového pobytu není možné se zúčastnit konference.
Na výuku lze vycestovat do těchto zemí:
- 27 členských států EU: Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemí, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko
- Země EHP: Island, Lichtenštejnsko, Norsko
- Kandidátské země: Severní Makedonie, Srbsko, Turecko
- od akademického roku 2023/2024 Švýcarsko a Velká Británie (mimo odborníky z praxe)
Administrativní a grantovou agendu spojenou s programem Erasmus+ vede CZS.
Podmínky účasti
- Tato aktivita umožňuje akademickým pracovníkům vysokoškolských institucí vyučovat na zahraniční partnerské vysokoškolské instituci. Mobilita zaměstnanců se může uskutečnit v jakémkoliv oboru/akademické disciplíně.
- Zapojit se může pedagogický zaměstnanec vysoké školy včetně zaměstnanců na částečný nebo zkrácený úvazek.
- Pedagogický zaměstnanec může být občanem jakékoliv země, ale musí mít pracovní poměr uzavřený s vysílající vysokoškolskou institucí v České republice (může být i DPP, DPČ – v dohodě musí být schválená možnost výjezdu na pracovní cestu a nárok na čerpání cestovních náhrad, jinak by se jednalo o neoprávněné čerpání poskytnutých prostředků).
- Mobilita zaměstnanců se může uskutečnit v jakémkoliv oboru/akademické disciplíně. Výukové pobyty se konají v délce minimálně dva po sobě jdoucí dny a maximálně dva měsíce (výuka v rozsahu min. 8 hodin za týden či kratší dobu pobytu) na partnerské vysokoškolské instituci vlastnící ECHE. Výukové pobyty jsou podmíněny existencí a platností inter-institucionální smlouvy mezi jednotlivými pracovišti.
- Mobilita musí proběhnout v programové zemi, která se liší od země, v níž se nachází vysílající organizace, a od země bydliště pracovníka.
- V případě výjezdu do země původu pracovníka je nutné prokázat, že pracovník dlouhodobě pobývá na území ČR, což lze doložit následujícími dokumenty:
- pracovní smlouva, příp. DPČ na dobu min. 1 rok
- potvrzení o studiu na dobu delší než 1 rok
- jiný dokument (daňový domicil v ČR, nájemní smlouva apod.)
- Z programu není možné hradit konference.
- ONLINE mobilita Erasmus+ STA/STT:
- Realizace mobility, při které by výuka probíhala výhradně online, je možná, pokud účastník do země fyzicky vycestuje a jeho účast v místě aktivity v zemi přijímající instituce je odůvodněná a doložitelná podpůrnými dokumenty (např. cestovní doklady, doklad o zaplacení ubytování atd.). V takovém případě se jedná o uznatelnou fyzickou mobilitu, při které vzniká nárok na grant. Obzvláště je to odůvodněné, pokud přetrvává vliv COVID-19.
- Takovou mobilitu musí schválit přímý nadřízený zaměstnance. Odůvodnění zasílá zaměstnanec e-mailem příslušnému koordinátorovi na CZS (osoba PO NOMINACI) v době podání dokumentu Mobility Agreement ke schválení mobility.
Nahoru ▲
Finanční podmínky
Obecné informace o financování
- Pracovníka vysílá na pracovní cestu fakulta nebo příslušná součást MU v souladu se směrnicí MU o cestovních náhradách, a to na základě potvrzení CZS o maximální výši grantu na výukovou mobilitu. Vyjíždějící se řídí jak pravidly programu Erasmus+, tak vnitřními pravidly MU. Tato pravidla najdete ve směrnici MU Cestovní náhrady. Vyplacení finančních prostředků (záloh a vyúčtování) provádí ekonomické oddělení příslušné fakulty/součásti MU. Reálné náklady jsou po vyúčtování cesty následně refundovány ze strany CZS.
- Finanční podpora se přiděluje na dny, kdy probíhá výuková činnost, výše grantu na den závisí na zemi pobytu.
- Dny, kdy pracovník jen cestuje, se nezapočítávají do počtu dnů výuky, jsou to tzv. dny na cestu.
- Bez podepsané účastnické smlouvy všemi stranami a schválených financí (tj. maximální výše grantu na pobytové náklady a jízdní výdaje) ze strany CZS nelze na mobilitu vycestovat a CZS takovou mobilitu neproplatí.
- Doporučuje se sjednání pojištění na storno. Vyšší moc je třeba bezodkladně nahlásit na CZS a doložit případné náklady, budou proplaceny ty, které schválí poskytovatel dotace.
- Pracovníci se speciálními potřebami si mohou požádat o zvláštní grant (kontaktujte CZS ihned po úspěšném výběrovém řízení). Žádost se podává před začátkem podzimního a jarního semestru a schvaluje ji řídicí výbor programu Erasmus+. Ke všem zvýšeným nákladům musí být po návratu doložen doklad.
- Výjezdy plánované po 10. prosinci je nutné dopředu konzultovat s koordinátorem na CZS. Z důvodu finanční uzávěrky na konci kalendářního roku nebudou, až na výjimky, schvalovány.
Konkrétní podmínky financování výukového pobytu
Maximální možná výše grantu, která bude hrazena z programu Erasmus+, je součtem limitů na pobytové náklady a jízdní výdaje.
Potvrzení obdrží ekonomické oddělení příslušné fakulty/součást MU a účastník mobility e-mailem před výjezdem.
1. Pobytové náklady zahrnují náklady na ubytování, stravování, místní dopravu během pobytu, storno poplatky, cestovní pojištění a kapesné.
- Při výpočtu limitu se započítávají dny, v nichž účastník koná výukovou činnost (tj. obvykle bez víkendů a státních svátků v cílové zemi) dále jeden den na cestu do zahraničí a jeden den na cestu zpět, pokud pracovník dny navíc potřebuje. Orientační výši grantu lze předem vypočíst dle vzorce limit na den podle cílové země * počet dnů.
- Pro vzdálenost nad 2 000 km dle kalkulátoru na stránkách Evropské komise může CZS na základě žádosti přidělit grant na další dny na cestu při využití ekologického způsobu dopravy (tzv. Green Erasmus).
- Limity na pobytové náklady a jízdní výdaje jsou uvedeny v sekci Dokumenty. Proplacení nákladů nad limit je třeba dopředu dohodnout s vysílající fakultou (součástí MU).
- Výši stravného pro jednotlivé země a ostatní přílohy směrnice MU Cestovní náhrady jsou uvedeny zde.
2. Jízdní výdaje zahrnují náklady za všechny dopravní prostředky včetně místní dopravy využité z výchozího bodu do místa určení a zpět
- Limit se stanovuje podle vzdálenosti z Brna do cílového města vypočteného kalkulátorem na stránkách Evropské komise, sekce Dokumenty.
- V případě, že pracovník plánuje využít ekologický způsob dopravy (autobus, vlak, sdílený automobil, kolo), může si před odjezdem při vyplňování Mobility Agreement v přihlášce v ISOIS požádat o navýšení limitu na jízdní výdaje, tzv. Green Erasmus. Účastník má nárok na navýšení limitu v případě, že při vyúčtování cestovního příkazu prokáže využití ekologicky šetrné dopravy na cestu do místa svého pobytu v zahraničí a zpět (ekologicky šetrná doprava musí být hlavním dopravním prostředkem každé cesty). Výši limitů na jízdní výdaje najdete v sekci Dokumenty.
3. Online výuka je možná, ale není spojena s finanční podporou. I přesto je třeba dodat dokumenty Mobility Agreement, účastnická smlouva a potvrzení o výuce.
Nahoru ▲
Termíny
Výběrové řízení je vyhlašováno vždy na následující akademický rok na jaře (v březnu/dubnu) na období pobytu srpen stávajícího roku až konec srpna následujícího roku. Pobyt je třeba vyčerpat do konce srpna (např. pokud je účastník vybrán na rok 2023/2024, může pobyt vyčerpat do konce srpna 2024). Nevyčerpané pobyty se nepřevádějí do dalšího ak. roku.
Přesný termín výběrového řízení Vám sdělí vaše fakulta/HS (výběr je v režii oborových koordinátorů). Doplňkové kolo může být ještě otevřeno na podzim (v říjnu) na období leden – srpen.
Výjezdy plánované po 10. prosinci je nutné dopředu konzultovat s koordinátorem na CZS. Z důvodu finanční uzávěrky na konci kalendářního roku nebudou, až na výjimky, schvalovány.
Nahoru ▲
Přihláška
- Výukové pobyty v programu Erasmus+ jsou vždy vázány na inter-institucionální smlouvy, které uzavřela daná katedra s partnerskými institucemi (přehled smluv najdete zde). Není možné vyjet na instituci, se kterou nemá domácí katedra inter-institucionální smlouvu uzavřenou, nebo na instituci, která není zapojená v Erasmus+.
- Zájemci o výukové pobyty podávají přihlášku elektronicky ve vypsaných termínech, dle informací jednotlivých kateder/fakult.
- Návod na založení online přihlášky v systému ISOIS najdete v Administraci výukového pobytu Erasmus+ (v sekci Dokumenty).
- Výběrové řízení probíhá na katedrách/fakultách a je v režii oborových koordinátorů, kteří stanovují požadavky na uchazeče a termíny výběrového řízení. Oborový koordinátor každou přihlášku vyhodnotí, tj. schválí, zamítne či stanoví učitele jako náhradníka. Poté přihlášku schválí koordinátor na CZS.
- Počet přihlášek je omezen.
- Schválená přihláška na výukový pobyt Erasmus+ je závazná. Jakékoliv změny pro daný akademický rok (např. změnu termínu pobytu, změnu hostující univerzity či zrušení pobytu) je třeba neprodleně nahlásit koordinátorovi na CZS.
Nahoru ▲
Před odjezdem
1. Vyplnění a potvrzení MOBILITY AGREEMENT – minimálně 6 týdnů před výjezdem
- Po vyhodnocení přihlášky fakultou a schválení pobytu ze strany CZS je třeba připravit dokument Mobility Agreement Staff Mobility for Teaching.
- Vyučující si individuálně domlouvá svůj výukový program se zahraničním partnerem.
- Vysílající a přijímající instituce zajistí, aby byla činnost hostujícího učitele zahrnuta do některého ze studijních programů vedoucího k získání diplomu a tvořilo jeho integrální součást.
- Mobility Agreement se podepisuje a schvaluje přímo v aplikaci ISOIS třemi osobami
- The teacher: podpis vyučujícího vyjíždějícího na program Erasmus+.
- The sending institution: podpis Erasmus+ oborového koordinátora na katedře. V případě, že vyjíždějícím akademikem je Erasmus+ oborový koordinátor na katedře, dokument podepisuje jeho přímý nadřízený.
- The receiving institution: podpis zahraničního koordinátora, jeho kontaktní údaje se vyplňují přímo v přihlášce ISOIS v sekci Přijímající instituce – kontaktní osoba.
- Po vložení podpisu všech osob přijde účastníkovi i kontaktní osobě CZS informační e-mail. Nepoužívá se standardní elektronický podpis dokumentu, je třeba podepsat se přímo v ISOIS buď vložením obrázku s vlastnoručním podpisem nebo např. myší.
2. ÚČASTNICKÁ SMLOUVA
- Po schválení Mobility Agreementu uzavírá vyjíždějící zaměstnanec účastnickou smlouvu s Masarykovou univerzitou. Dokument je zaslán účastníkovi mobility k podpisu přes úřadovnu v IS MU. Dokument je potřeba nejdříve přečíst a poté podepsat. Účastnická smlouva musí být podepsána vždy před zahájením pobytu. Poté CZS potvrzuje maximální výši finanční podpory z programu Erasmus+ e-mailem ekonomickému oddělení vysílající fakulty/součásti MU a v kopii pracovníkovi.
- Pokud dojde před realizací mobility k plánovaným změnám průběhu (zkrácení, změna dopravního prostředku atd.), uzavírá vyjíždějící zaměstnanec dodatek k účastnické smlouvě. Dokument je zaslán účastníkovi mobility k podpisu opět přes úřadovnu v IS MU.
3. CESTOVNÍ PŘÍKAZ A POJIŠTĚNÍ
- Po obdržení schvalovacího e-mailu z CZS o finančním krytí cesty z programu Erasmus+ si vyjíždějící založí cestovní příkaz v INETU. Číslo zakázky si zjistí na fakultě nebo jiné součásti MU.
- Přerušení cestovního příkazu je možné se souhlasem vysílající fakulty/součásti MU (sjednává se předem při zakládání cestovního příkazu).
- Nákup letenek, jízdenek a platby za ubytování se provádí po schválení cestovního příkazu nadřízeným. Při nákupu letenek doporučujeme sjednání pojištění na storno (např. ze zdravotních důvodů).
- Při vyúčtování je nutno doložit doklady za ubytování a cestu. Aby bylo možné refundovat cestovní příkaz, je třeba doložit alespoň doklad za ubytování nebo za cestu (např. není možné jet vlastním autem a být ubytován v soukromí bez dokladu).
- K letenkám je nutno doložit palubní lístky i v případě, kdy jsou k dispozici pouze elektronicky (nutno stáhnout z el. aplikace, vytvořit si snímek obrazovky atd.).
- Ke zpožděným spojům/letům je třeba doložit doklad o zpoždění (např. si vyfotit oznámení na letišti, vyžádat si potvrzení o zpoždění od dopravce atd.), jinak se má za to, že spoj opožděn nebyl.
- Zdravotní připojištění: v rámci cestovního příkazu získává každý zaměstnanec cestovní pojištění. Po vyplnění cestovního příkazu v INETU lze vytisknout kartičku s informacemi.
- Vyjádření pojišťovny Allianz k cestovnímu pojištění vyjíždějících zaměstnanců MU v případě onemocnění COVID-19: „Cestovní pojištění obecně bude vždy fungovat pro nutnou a neodkladnou péči a následně je vždy pojištěný převezen zpět do ČR a zde je již péče hrazena ze zákonného pojištění. Tzn. pokud bude někomu v zahraničí COVID diagnostikován, tak prvotní pomoc mu v zahraničí poskytnuta bude, ale jakmile to bude možné, bude se muset vrátit do ČR a v léčbě pokračovat tam (případně zůstat v zahraničí bez nároku na úhradu léčby z pojištění). Hrazen by byl i převoz do ČR (v tom není rozdíl vůči ostatním nemocem). Ale v případě, kdy by se jednalo o hrazení péče mimo nemocnici, např. karanténa i když nemá zaměstnanec příznaky, bude si muset takový pobyt hradit sám. Stále rovněž platí, že se pojištění nevztahuje na takové případy, kdy pojištěný odcestuje do míst, do kterých MZV nedoporučilo cestovat nebo pokud nerespektuje výzvy vlády k návratu do ČR a zůstává v zahraničí.“
- Informace týkající se pojištění a COVID-19 najdete zde.
Nahoru ▲
Během pobytu
- Během pobytu pracovník dodržuje předem schválený program výuky i počet výukových dní.
- Je povinností účastníka zajistit si potvrzení výukového programu Erasmus+ (vygeneruje se v online přihlášce v ISOIS). Potvrzení výukového programu Erasmus+ musí být vydáno nejdříve v den ukončení výukového pobytu nebo po jeho skončení (nejpozději však do 10 kalendářních dní od ukončení výuky). Počet výukových dní potvrzených zahraniční stranou by se měl shodovat s počtem výukových dní uvedených v Mobility Agreeementu.
Nahoru ▲
Po ukončení pobytu
- Na konci pobytu zahraniční strana potvrzuje dokument o absolvování výuky, tzv. Confirmation of Erasmus+ Teaching Programme (vygeneruje se v online přihlášce v ISOIS). Potvrzení výukového programu Erasmus+ musí být vydáno nejdříve v den ukončení výukového pobytu nebo po jeho skončení (nejpozději však do 10 kalendářních dní od ukončení výuky). Počet výukových dní potvrzených zahraniční stranou by se měl shodovat s počtem výukových dní uvedených v Mobility Agreeementu.
- V Confirmation of Erasmus+ Teaching Programme musí být uvedena pouze data potvrzující samotnou výuku, nikoliv data s cestou.
- Zahraniční strana také potvrzuje počet výukových hodin, kdy minimální počet výukových hodin je vždy 8.
- Dokument Confirmation of Erasmus+ Teaching Programme je třeba nahrát do elektronické přihlášky v ISOIS do 10 kalendářních dní od ukončení pobytu.
- Do 30 kalendářních dní po ukončení mobility je povinností účastníka elektronicky vyplnit Závěrečnou zprávu v databázi „Beneficiary Module“ Evropské komise. Vyučujícímu je z databáze automaticky zaslána výzva k vyplnění na e-mail.
- Účastníka pobytu žádáme o řádné vyúčtování cestovního příkazu do 10 pracovních dní od ukončení pobytu. Pozdní dodání může mít negativní dopad na refundaci nákladů z programu Erasmus+.
Nahoru ▲
Zahraniční odborníci z praxe
Typy organizací, z nichž mohou odborníci přijíždět:
- Jakékoliv veřejné nebo soukromé organizace působící na trhu práce nebo v oblasti vzdělávání, odborné přípravy a práce s mládeží. Touto organizací může například být (vycházíme z informací zveřejněných na stránkách DZS):
- státní nebo soukromý malý, střední nebo velký podnik (včetně sociálních podniků),
- veřejný subjekt na místní, regionální nebo celostátní úrovni,
- sociální partner nebo jiný představitel pracovního života včetně obchodních komor, řemeslnických cechů/profesních sdružení a odborových svazů,
- výzkumná instituce,
- nadace,
- škola/školské zařízení/vzdělávací středisko (na jakékoliv úrovni od předškolního vzdělávání až po vyšší sekundární vzdělávání včetně odborného vzdělávání a dalšího vzdělávání dospělých),
- neziskové organizace, sdružení, nevládní organizace,
- subjekt poskytující profesní poradenství, odborné poradenství a informační služby.
Mobilita zaměstnanců z jakýchkoliv vysokých škol a institucí, které vlastní Listinu programu Erasmus+ pro vysokoškolské vzdělávání ECHE (Erasmus Charter for Higher Education), včetně výzkumných center, není (dle pravidel programu Erasmus+) v tomto programu možná. Zahraniční vyučující by k tomuto účelu měli využít financování na domácí instituci.
Od akademického roku 2023/2024 nelze financovat mobility odborníků z praxe ze Švýcarska a Velká Británie.
Mobilita musí proběhnout v programové zemi, která se liší od země, v níž se nachází vysílající organizace, a od země bydliště pracovníka.
Pozvaní odborníci musí být nominováni v rámci příslušné výzvy k výběru uchazečů na výukové pobyty pro daný akademický rok (I. či II. cyklus výběrového řízení pro výukové pobyty Erasmus+). Výzvu vyhlašuje koordinátor CZS a rozesílá oborovým koordinátorům na fakulty.
Aby byla zajištěna správná administrace pobytu, je nutné pobyt řešit s CZS nejpozději 4 týdny před plánovaným příjezdem.
CZS si také vyhrazuje právo danou mobilitu, pokud nesplňuje požadavky programu či na ni nejsou finanční prostředky, zamítnout.
Praktické informace před příjezdem pro kontaktní osobu na MU, která sjednává pobyt odborníka:
- Receiving Institution: fakulta MU (nikoliv CZS).
- Délka pobytu: min 2 výukové dny, max. 10 výukových dní.
- Odborník z praxe má nárok na grant EU ve výši 119 eur na jeden výukový den.
- Vyplacení grantu je možné pouze v eurech.
- Proplácí se jízdní výdaje na cestu do Brna a zpět maximálně do výše limitu dle dokumentu Limity na pobytové náklady a jízdní výdaje (najdete v sekci Dokumenty), a to dvěma způsoby:
- proplacení nákladů na letenku či jízdenku vlakem nebo autobusem (na základě předem doložených kopií jízdenek, letenek, palubních jízdenek atd.)
- proplacení částky uvedené v dokumentu Limity na pobytové náklady a jízdní výdaje
- Výše jízdních výdajů se počítá dle vzdálenostní kalkulačky, která je zveřejněná na stránkách Evropské komise. Náklady na cestu tam a zpět by se měly vejít do limitu stanoveného podle vzdálenosti z výchozího místa do Brna dle výpočtu kalkulátoru.
- Je nutné vyplnit a kontaktní osobou na fakultě podepsat dokument Mobility Agreement Staff Mobility For Training (zašle koordinátor CZS) a doručit na CZS (nejpozději 3 týdny před příjezdem).
- Zajistit kopie jízdenek nebo letenek s uvedenou cenou, datem a destinací a zaslat e-mailem koordinátorovi na CZS (nejpozději 10 pracovních dní před začátkem mobility).
- Na základě všech doložených informací připraví koordinátor na CZS pro odborníka z praxe účastnickou smlouvu.
Informace pro průběh pobytu odborníka:
- Koordinátor CZS zašle kontaktní osobě z MU účastnickou smlouvu a smlouvu Contract (ve dvou vyhotoveních), dokument Request for Reimbursement of travel costs a číslo závazku pro pokladnu rektorátu MU.
- Kontaktní osoba zajistí podpis všech smluv a vyzvedne osobně s odborníkem připravené finance na pokladně rektorátu MU (nutné je znát číslo závazku a mít s sebou ID k prokázání totožnosti odborníka).
- Pokladní hodiny RMU jsou zde.
Informace po odjezdu odborníka:
Kontaktní osoba z MU doručí nejpozději do 3 pracovních dní po odjezdu odborníka do CZS:
- 1× podepsaný originál účastnické smlouvy,
- 1× podepsaný originál smlouvy Contract,
- dokument Confirmation of Erasmus Training for Invited Specialists, který vystaví a potvrdí hostující pracoviště MU,
- výdajový pokladní doklad z pokladny rektorátu MU (originál),
- všechny jízdenky, letenky včetně obou palubních vstupenek (do Brna a zpět) pro prokázání reálných jízdních výdajů
- vyplněný a podepsaný dokument Request for Reimbursement of travel costs.
Nahoru ▲
BIP
Program Erasmus+ nově umožňuje realizovat i krátkodobou fyzickou mobilitu v kombinaci s virtuální aktivitou. Mobility v rámci Kombinovaného intenzivního programu (Blended Intensive Programme, BIP) se může účastnit akademický pracovník, který splňuje podmínky účasti Erasmus+.
Fakulta/katedra MU může vysílat své akademické pracovníky na krátkodobou kombinovanou mobilitu pouze v případě, že je zapojena do realizace konkrétního Kombinovaného intenzivního programu předem schváleného Národní agenturou v zemi instituce koordinující tento BIP.
Podmínky účasti BIP mobility:
- pobyt se realizuje na základě platné interinstitucionální smlouvy uzavřené mezi příslušnou fakultou/katedrou MU a zahraniční institucí. Smlouva se uzavírá pouze na základě předem schválené žádosti o grant na realizaci BIP podávané koordinující institucí.
- délka fyzické aktivity v rámci krátkodobé kombinované mobility je 5–30 dní, délka virtuální aktivity není omezena (musí ale být realizována).
Finanční podmínky:
- Finanční podmínky pro BIP mobility jsou stejné jako pro jakoukoliv jinou Erasmus+ výukovou mobilitu (Erasmus+ STA).
- Finanční podpora je přiznána pouze za období fyzické mobility, období online mobility není ze strany programu Erasmus+ finančně podpořeno.
Kontaktní osoba na CZS: Věra Honzíková
Nahoru ▲