Program vztahů s tradičními univerzitami
Masarykova univerzita má uzavřené speciální dohody s vybranými partnerskými univerzitami ve střední Evropě, díky nimž mohou pracovníci MU vycestovat na pětidenní pobyt, na univerzitu ve Vídni dokonce na měsíc. Cílem tohoto programu je podpořit pobyty, které vedou k navazování nových kontaktů a k rozšiřování spolupráce s novými partnery na partnerských univerzitách.
Pracovníci mohou v rámci tohoto programu vycestovat na partnerské univerzity v těchto zemích: Německo (Greifswald, Regensburg), Maďarsko (Pécs), Polsko (Poznaň, Wroclaw), Rakousko (Vídeň) a Slovensko (Bratislava).
Dohody
- Pracovníci MU mohou díky speciálním doložkám v relevantních bilaterálních dohodách vycestovat na několikadenní pobyty na vybrané univerzity ve střední Evropě.
- Program funguje na základě reciprocity – přijímající univerzita zpravidla poskytuje stravné a ubytování a domácí fakulta proplácí jízdní výdaje. Pro nominované zahraniční akademiky CZS MU zase zajišťuje ubytování (zpravidla v Garni na Vinařské) a vyplácí stravné v hotovosti.
- Výhodou tohoto typu pobytu je, že není potřeba na hostitelské univerzitě realizovat žádnou výuku a je tedy možné cestu využít třeba i jako návštěvu k navázání prvotního kontaktu.
- Do programu jsou zapojeny následující univerzity (v závorce jsou uvedeny počty dohodnutých kvót):
- Univerzita Komenského v Bratislavě, Slovensko (kvóta 65 dnů)
- Univerzita v Greifswaldu, Německo (kvóta 30 dnů)
- Univerzita Regensburg, Německo (kvóta 40 dnů)
- Univerzita Pécs, Maďarsko (kvóta 25 dnů)
- Univerzita Adama Mickiewicze v Poznani, Polsko (kvóta 30 dnů)
- Univerzita Wroclaw, Polsko (kvóta 75 dnů)
- Univerzita Vídeň, Rakousko (měsíční granty pro doktorské studenty pracující na MU a zaměstnance MU, kteří obdrželi doktorský titul max. před 7 lety ode dne podání přihlášky). Výše příspěvku na měsíční pobyt činí 1000 EUR.
- Každá fakulta obdrží kvóty (člověkodny) celkově pro všechny univerzity (kromě Vídně), na které nominuje vyučující.
- Délka výměnného pobytu by měla být max. 5 dní včetně cesty. Kvóty pro jednotlivé fakulty jsou navýšeny tak, aby vznikla určitá „rezerva“ pro přerozdělení a doplnění uvolněných míst – tuto finalizaci provede CZS.
- Kontaktní osoby zahraničních oddělení fakult zasílají 1× ročně Centru zahraniční spolupráce nominace spolu s pracovními plány vyučujících.
- Výzkumné pobyty ve Vídni obsazuje Odbor výzkumu RMU, přihlášky sbírá a administruje CZS MU (zaměstnanci podávají přihlášky na zahraniční oddělení fakulty, kde pracují).