Erasmus+ ICM
Akademičtí a neakademičtí pracovníci Masarykovy univerzity mohou přes mimoevropský projekt Erasmus+ ICM vyrazit až na dvoutýdenní výukový nebo školicí pobyt na zahraniční partnerskou univerzitu MU mimo Evropskou unii. Seznam partnerských univerzit projektu Erasmus+ ICM se každý rok mění v závislosti na schváleném projektu, proto jeden rok může být v nabídce např. Kanada nebo Dominikánská republika a druhý rok ne.
Zahraniční výjezdy přes Erasmus+ ICM nejsou stejné jako zahraniční výjezdy přes klasický evropský Erasmus+, zájemci o výjezdy totiž musí v první řadě projít výběrovým řízením CZS, které pak nominuje kandidáty na partnerské instituce. Nominace ale neznamená automatické přijetí, protože školicí/výukový plán musí schválit také přijímající univerzita.
Projekt Erasmus+ ICM funguje i opačným směrem – pracovníky z vybraných univerzit je možné pozvat na Masarykovu univerzitu.
Aktuální nabídka (ak. rok 2021/22)
Albania
- Metropolitan Tirana University (max days/person: 7): teaching mobility
- University of Tirana (max days/person: 7): teaching and training mobility
- University of Vlora “Ismail Qemali” (max days/person: 7): teaching mobility
Armenia
- Eurasia International University (max days/person: 7): training mobility
- Yerevan State University (max days/person: 7): teaching and training mobility
Belarus
- Higher Educational Establishment of the Federation of Trade Unions of Belarus “International University MITSO” (max days/person: 7): training mobility
- Belarusian State University (max days/person: 7): teaching and training mobility
Bosnia and Herzegovina
- University of Banja Luka (max days/person: 7): teaching and training mobility
- University of Mostar (max days/person: 7): teaching and training mobility
- University of Sarajevo (max days/person: 7): teaching and training mobility
Dominican Republic
- Instituto Tecnológico de Santo Domingo – INTEC (max days/person: 7): teaching and training mobility
El Salvador
- El Salvador´s Catholic University (max days/person: 7): teaching and training mobility
Ethiopia
- Jimma University (max days/person: 7): training mobility
Iraq – Kurdistan
- Salahaddin University-Erbil (max days/person: 7): teaching and training mobility
- Sulaimani Polytechnic University (max days/person: 7): teaching and training mobility
Israel
- Beit Berl College (max days/person: 7): teaching mobility
- Ben Gurion University of the Negev (max days/person: 7): teaching and training mobility
- Bezalel Academy of Arts and Design (max days/person: 7): teaching and training mobility
- Gordon Academic College of Education (max days/person: 7): teaching and training mobility
- Interdisciplinary Center Herzliya (max days/person: 7): teaching and training mobility
- The Hebrew University of Jerusalem (max days/person: 7): teaching and training mobility
- University of Haifa (max days/person: 7): teaching and training mobility
- Western Galilee College (max days/person: 7): teaching and training mobility
Kosovo
- AAB College (max days/person: 7): training mobility
- University of Prishtina "Hasan Prishtina" (max days/person: 7): teaching and training mobility
- Universum College (max days/person: 7): teaching and training mobility
Philippines
- Visayas State University (max days/person: 7): teaching mobility
Trinidad and Tobago
- The University of the West Indies (max days/person: 7): teaching and training mobility
Ukraine
- Taras Shevchenko National University of Kyiv (max days/person: 7): teaching mobility
- V.N.Karazin Kharkiv National University (max days/person: 7): training mobility
Vietnam
- Hanoi University of Science and Technology (max days/person: 7): teaching mobility
Nahoru ▲
Podmínky účasti
- V rámci Erasmu+ ICM existují dva druhy pobytů: výukový a školicí
- Výukový pobyt zahrnuje přednášky a další výukovou aktivitu na přijímající univerzitě. U vyučujících se očekává, že se na zahraniční univerzitě uskuteční výuková aktivita (přednášky, konzultace pro doktorandy, workshopy, …) pro studenty v délce minimálně 8 hodin za 5 pracovních dní.
- Školicí pobyt má za hlavní cíl sdílení zkušeností mezi oběma institucemi (workshopy, stínování apod.). Na školící pobyt se zaměstnanec může přihlásit jako školitel i jako školený. Školení může být obsahově zaměřeno na kteroukoliv administrativní činnost, na které se obě univerzity dohodnou, ale zároveň musí být v souladu s pracovní náplní zaměstnance na MU. Náplní může být pobyt na partnerské univerzitě, tj. pozorování zkušeného pracovníka (job-shadowing), praktické/odborné školení, studijní návštěva, workshop, seminář. Očekává se pracovní náplň alespoň 8 hodin za 5 pracovních dní. V rámci grantu Erasmus+ ICM není možné hradit účast na konferenci.
- Délka každého pobytu je 5 nebo 12 dní (dle tabulky), přičemž cesta se do délky pobytu nezapočítává, ale je finančně podpořena (tj. grant může být udělen na den cesty bezprostředně předcházející prvnímu dni programu a na den cesty následující po posledním dni programu).
- Projektu se může účastnit zaměstnanec MU s pracovní smlouvou, je možné vyslat i pracující na DPP, DPČ (dle priorit fakulty/daného hospodářského střediska).
- Všechny aktivity jsou reflektovány v tzv. Mobility Agreement for Teaching/Training (najdete v sekci Dokumenty), který zaměstnanci vyplňují před začátkem mobility.
- Pracovníci se speciálními potřebami si mohou požádat o zvláštní grant. Žádost se podává před začátkem letního a zimního semestru a schvaluje ji řídící výbor programu Erasmus+.
Nahoru ▲
Finanční podmínky
- Administrativní a grantovou agendu spojenou s programem Erasmus+ ICM vede CZS. Vyplacení finančních prostředků (záloh, stravného a vyúčtování) provádí ekonomické oddělení příslušné fakulty, kterému je pak částka refundována ze strany CZS. CZS zodpovídá za správnost hospodaření a za dodržování kvalifikačních podmínek, podmínek smlouvy a vypracování zpráv.
Pobytové náklady
- Vyjíždějící zaměstnanci obdrží grant na pobytové náklady ve výši až 180 EUR/den. Tato částka je maximální možný limit, grant je nicméně vyplácen na základě reálných uskutečněných nákladů souvisejících s danou mobilitou a na základě dodaných dokumentů a účtenek v cestovním příkazu.
- Mezi pobytové náklady patří například náklady na ubytování, stravování, kapesné, místní dopravu, dodatečné pojištění, víza, případné storno poplatky.
- Finanční podpora je určena na pokrytí části pobytových nákladů, které souvisejí s výukovým/školicím pobytem na partnerské instituci v zahraničí. Finanční podpora je poskytována výhradně na dny, kdy učitel koná výukovou činnost, nebo na dny, kdy probíhá zahraniční školicí pobyt pro zaměstnance MU. Konkrétní termín výukových/školicích dnů musí být dopředu odsouhlasen zahraniční stranou v dokumentu Mobility Agreement for Teaching/Training (najdete v sekci Dokumenty).
- Na základě tohoto počtu vypočítává CZS grant na pobytové náklady. Částka potvrzená ze strany CZS (potvrzení obdrží ekonomické oddělení příslušné fakulty a účastník mobility e-mailem před výjezdem) představuje maximální možnou výši grantu určenou na pobytové náklady, která bude hrazena z programu Erasmus+.
Jízdní výdaje
- Jízdní výdaje se hradí zvlášť za použití ekonomického způsobu dopravy.
- Tento příspěvek na dopravu je odstupňován dle vzdálenosti mezi domácí institucí a místem pobytu v zahraničí (do výše dle skutečné vzdálenosti, více informací na EU Distance Calculator).
Vzdálenost od domácí instituce |
Částka v eurech |
100–499 km |
180 |
500–1.999 km |
275 |
2.000–2.999 km: |
360 |
3.000–3.999 km: |
530 |
4.000–7.999 km: |
820 |
8.000 km a více: |
1500 |
- Mezi jízdní výdaje lze zařadit všechny náklady a všechny dopravní prostředky využité z výchozího bodu do místa určení a zpět. Pro organizaci dopravy je možné využít možnost zařízení letenky přes online přihlášku CZS v záložce „Transportation“, která je zpřístupněna po zadání dat mobility.
- Vždy si prosím uchovejte všechny palubní vstupenky, jízdenky, účty za ubytování atd. a přikládejte je k vyúčtování pracovní cesty. Více informací najdete v sekci Po ukončení pobytu.
- V odůvodněných a předem odsouhlasených případech, kdy není možné zakoupit letenku či jízdenku, která by se vešla do daného limitu, může CZS cestu dofinancovat. Je nutné tento fakt konzultovat se zodpovědnou osobou na CZS.
Vyjíždějící se řídí jak pravidly programu Erasmus, tak vnitřními pravidly MU, které vycházejí ze zákoníku práce. Tato pravidla najdete ve směrnici MU Cestovní náhrady. Výši stravného v jednotlivých zemích a ostatní přílohy najdete zde.
Nahoru ▲
Přihláška
Přihlášku je možné podat jen elektronicky přes speciální rozhraní v IS OIS (program „Erasmus+ ICM“). Mobilita musí být ukončena do 30. června 2022.
Přihláška se skládá z následujících dokumentů:
- Přihlašovací formulář: vizte online přihlášku.
- Životopis v anglickém jazyce
- Motivační dopis: v případě komunikace s přijímající univerzitou v angličtině dodejte dopis v angličtině; v případě komunikace v jiném jazyce dodejte dopis v češtině nebo v angličtině. Ke každé univerzitě, na kterou se hlásíte, dodejte samostatný dopis. Motivační dopis by měl brát v potaz následující body:
- Uvádíte správně univerzitu, pozici, konkrétní fakultu a obor na který plánujete uskutečňovat výukové aktivity či školení (nejde o genericky vytvořený motivační dopis)
- Uvádíte, jaké jsou Vaše důvody (akademické, profesní, osobní), proč se zajímáte o pobyt právě v dané zemi/regionu a na dané univerzitě
- Zmiňujete, jaké jsou Vaše akademické cíle pobytu, konkretizujete témata a činnost, kterým se chcete na pobytu věnovat
- Pokud je to možné, uvádíte dodatečné aktivity (projektové, výzkumné, osobní), které podporují motivaci pro danou mobilitu
- Výukový/školicí plán: představení celkového záměru a cílů, očekávané výsledky školení či výukové mobility, plus podrobnější program a témata, kterým se zaměstnanec bude nebo plánuje věnovat na přijímající univerzitě. Zvolen mobilita a popsaný plán musí být v souladu s pracovní náplní zaměstnance na MU.
- Tento plán pro přihlášku nemusí být na oficiálním dokumentu programu Erasmus+ (tzv. Mobility Agreement), nicméně jej lze použít pro lepší orientaci a strukturovanost
- Akceptační dopis od mentora/supervizora z přijímající univerzity, který potvrdí zájem o plánovanou návštěvu nebo školení (stačí printscreen e-mailu).
- Doklad o znalosti jazyka, ve kterém budou probíhat aktivity (certifikát je výhodou, ale ne podmínkou).
- Jazyková znalost zaměstnance by měla být minimálně na úrovni B2.
- Pro doložení angličtiny na úrovni B2 kromě mezinárodně uznávaných certifikátů jsou dostačující i další dokumenty, které nicméně mohou být hůře bodově hodnoceny než zmíněné certifikáty.
- Další možné doklady a způsoby doložení znalosti jazyka: rodilý mluvčí (prohlášení, případně doklad o občanství), doložení studia anglistiky, dřívější účast na dlouhodobém studijním/pracovním pobytu v zahraničí, potvrzení od zaměstnavatele, lze využít také formulář Language Proficiency Report (v sekci Dokumenty), doklad o absolvování jazykového kurzu/testu určité úrovně, maturitní vysvědčení (přeložené do angličtiny), jiné oficiální potvrzení o jazyku a další. V nejzazších případech použijte odůvodněné čestné prohlášení.
Mezi hodnocená kritéria v přihlášce patří:
- Motivace (max. 40 bodů)
- Přínos a kompatibilita (max. 30 bodů)
- Jazyk (max. 20 bodů)
- Předchozí zkušenost – prvovýjezd (max. 10 bodů)
Přihláška je hodnocena na Masarykově univerzitě a schvalována na přijímající instituci. Výběrová komise následně vybírá z uchazečů s největším bodovým hodnocením. V případě výběru může být také přihlédnuto k dalším doplňujícím kritériím (vyváženého zastoupení žen a mužů, účastník se specifickými potřebami apod.).
Nahoru ▲
Před odjezdem
Mobility Agreement for Teaching/Training
- Zaměstnanec si před odjezdem domlouvá individuálně svůj výukový/školicí program se zahraničním partnerem (školitelem).
- Jakmile je program specifikován, je nutné ho potvrdit v tzv. Mobility Agreement – Staff Mobility for Teaching/Training (najdete v sekci Dokumenty).
- Dokument je možné dodat v elektronické verzi.
- Vysvětlivky:
- Planned period of the activity: napíše se začátek a konec školení bez dnů, kdy se pouze cestuje (zpravidla 5 či 12 dní).
- Duration (number of days) – excluding travel days: počet dnů, kdy budou probíhat aktivity bez dnů na cestu tam a zpět (zpravidla 5 či 12 dní).
- Commitment of the three parties: Mobility Agreement musí být vždy schválený 3 podpisy (na CZS zasílat až po zajištění všech podpisů, CZS nic nepodepisuje!):
- Podpis zaměstnance vyjíždějícího na program Erasmus+ ICM.
- Podpis Erasmus+ ICM oborového koordinátora na katedře nebo přímého nadřízeného. V případě, že vyjíždějícím akademikem je Erasmus+ ICM oborový koordinátor na katedře, dokument podepisuje jeho přímý nadřízený.
- Podpis koordinátora či kontaktní osoby zaměstnance na přijímající instituci.
- Plánovanou mobilitu je nutné ohlásit na CZS nejpozději 3 týdny před odjezdem.
Účastnická smlouva
- Zaměstnanec podepisuje před odjezdem účastnickou smlouvu, jejíž formulář zasílá koordinátor CZS ve dvou kopiích interní poštou. Jednu podepsanou kopii zasílá zaměstnanec zpět koordinátorovi na CZS.
Cestovní příkaz
- Zaměstnanec řeší po úspěšné nominaci nejprve cestovní příkaz na svém pracovišti společně s ekonomickým oddělením příslušné fakulty. Zálohu si následně vyzvedává ve valutové pokladně na rektorátu MU.
Pojištění
- Zaměstnanec je zodpovědný za dostatečné cestovní pojištění pro destinaci pobytu a podmínky dané země.
- Každý zaměstnanec Masarykovy univerzity získává v rámci cestovního příkazu cestovní pojištění (parametry najdete v sekci Dokumenty). Po vyplnění cestovního příkazu v INETU lze vytisknout kartičku s informacemi.
- Aktuální vyjádření (k 5. 8. 2020) pojišťovny Allianz k cestovnímu pojištění vyjíždějících zaměstnanců MU: „Cestovní pojištění obecně bude vždy fungovat pro nutnou a neodkladnou péči a následně je vždy pojištěný převezen zpět do ČR a zde je již péče hrazena ze zákonného pojištění. Tzn. pokud bude někomu v zahraničí COVID diagnostikován, tak prvotní pomoc mu v zahraničí poskytnuta bude, ale jakmile to bude možné, bude se muset vrátit do ČR a v léčbě pokračovat tam (případně zůstat v zahraničí bez nároku na úhradu léčby z pojištění). Stále rovněž platí, že se pojištění nevztahuje na takové případy, kdy pojištěný odcestuje do míst, do kterých MZV nedoporučilo cestovat nebo pokud nerespektuje výzvy vlády k návratu do ČR a zůstává v zahraničí.“
Víza
- Je na zodpovědnosti zaměstnance zjistit si podmínky vízové povinnosti v dané zemi a požádat o vízum, je-li to pro daný typ mobility nutné. Zaměstnanec obdrží Letter of Nomination z domácí instituce a případně další podpůrné dokumenty z přijímající univerzity, které jsou pro vízovou žádost potřebné.
Doprava
- Zaměstnanec může využít možnosti zařízení letecké přepravy ze strany CZS v online přihlášce. Po zadání dat mobility je možné v záložce Transportation zadat požadované preference a spolupracující dopravní agentura vloží do online přihlášky nabídku letenky. Nabídku je možné odsouhlasit (letenka bude zakoupena a nahrána ve formě elektronického PDF dokumentu do přihlášky, kde ji lze stáhnout) nebo zamítnout s opodstatněným odůvodněním. Do přihlášky bude poté nahrán další návrh.
Nahoru ▲
Během pobytu
- Během pobytu pracovník dodržuje předem schválený program školení/výukový plán i počet dnů. Je povinností účastníka si zajistit potvrzení o absolvování školení/výuky (Confirmation of Arrival and Departure, které je k dispozici v sekci Dokumenty). Data potvrzená v dokumentu by se měla shodovat s daty cesty včetně dní na cestu a odpovídat letenkám zaměstnance.
- Zaměstnanec během pobytu shromažďuje veškeré podklady pro pozdější vyúčtování cesty (účtenky, faktury, doklady) či případně pro vysvětlení nestandardního průběhu cesty, pokud k něčemu takovému dojde.
Nahoru ▲
Po ukončení pobytu
- Do 10 dnů zašlete interní poštou originál Confirmation of Arrival and Departure (najdete v sekci Dokumenty) koordinátorovi na CZS. Nahrajte do online přihlášky příslušné dokumenty (palubní lístky z cesty).
- Do 10 dnů vyúčtujte cestovní příkaz, tj. vytiskněte průvodku a doložte doklady na ubytování, jízdenky, letenky, palubní lístky aj. Odevzdejte ekonomickému oddělení na svém pracovišti. Tyto náklady jsou následně pomocí vystavené vnitrofaktury ekonomickým oddělením příslušné fakulty refundovány ze strany CZS.
- Do 30 dnů vyplňte Závěrečnou zprávu (EU Mobility Survey) elektronicky v „Mobility Tool“ Evropské komise. Pracovníkovi MU je zaslán odkaz a výzva k vyplnění na e-mail.
Nahoru ▲
Nabídky školení z partnerských univerzit
Bosna a Hercegovina, University of Mostar, 25.–29. května
University of Mostar invites you to attend the 2nd International Erasmus+ Staff Training Week of the University of Mostar, which will take place in Mostar between May 25-29, 2020. Please enclosed you can find the Draft Agenda and all further information relating to the SWT will be available at this link.
Our program will focus on the internationalization of higher education institutions. The program addresses staff from International Relations Offices mainly, but also other administrative units open their doors to host colleagues in this event.
The International Week provides the participants with the opportunity to broaden and strengthen
cooperation between the partner institutions.
The Programme is free of charge. Accommodation and travel costs are not included and should be covered by the participant. The International Week can be included in the Erasmus+ programme as a training mobility.
Please click here to apply. Application deadline: April 5th, 2020.
Should you have any questions, do not hesitate to contact us via our email address: rektorat-ms@sum.ba
Bosna a Hercegovina, The International University of Sarajevo, 1.–5. června
The International University of Sarajevo has been enthusiastically collaborating with an expanding group of partners within the Erasmus+ ICM framework since 2015/2016 Academic Year. In the past five years, we have experienced much, and are looking forward to sharing and learning more together. That is why we are inviting our colleagues from both program and partner countries (KA103 and KA107 together) as well as our local and regional partners to a week of training and networking.
This international week is a many-faceted mix of events including workshops for sharing best and worst practices in mobility (Erasmus+ ICM in particular), and tackling the thorny issue of delivering lectures/courses in English with some tips and tricks from our EAQUALS-accredited English Language School staff. We will make sure to give you the scope and time for making contacts for both exchange and strategic partnerships/capacity building projects throughout the week, especially including local partners with a special focus on the Western Balkans.
We also would like to take this opportunity to introduce our Free Mover program and the Summer Programs for English.
For more information, please visit our website (https://internationalweek.ius.edu.ba/)
Gruzie, Ilia State University, 13.–17. července
We are happy to inform you that Ilia State University will be organizing the International Staff Week during 13-17 July, 2020.
On behalf of the ISU Office of Foreign Relations, we would like to invite you and your colleagues to visit Tbilisi, Georgia and participate in a wide range of activities and sessions dedicated to strengthening existing partnerships between participating institutions and exploring new opportunities.
ISU international staff week is open to administrative staff of our partner (and not only) institutions, interested in international partnerships and collaboration. Wide range of activities and session are focused on various aspects of international cooperation, such as exchange cooperation within Erasmus + ICM, capacity building projects, research partnerships and consortia, etc.
Additionally, the staff week program provides a unique opportunity to explore Georgian culture, history, cuisine, and traditions.
The language of the staff week is English.
To register, please fill out APPLICATION FORM by April 20, 2020.
If you have any questions, please do not hesitate to contact Ms. Maka Lortkipanidze maka_lortkipanidze@iliauni.edu.ge, Tell: (995 322) 220009 - 367 (ext)
Nahoru ▲
FAQ
Jaký je rozdíl mezi pobytem přes Erasmus+ ICM a mezi výukovým a školicím pobytem přes evropský Erasmus?
Rozdíly jsou v administrativě a taky v délce pobytu. Administrativa se liší např. v tom, že Learning Agreement, motivační dopis a životopis se sbírá už při přihlášce, před odjezdem je také potřeba zařídit si vízum. Minimální počet dní strávených na zahraniční univerzitě je pět dní.
Výběrové řízení se vyhlašuje typicky dvakrát ročně, v druhém kole je menší počet univerzit. Pokud se na některou univerzitu hlásí víc lidí, nejlepší kandidát se vybírá podle kritérií, která najdete v sekci Přihláška.
Je možné jet na jinou univerzitu, než jsou univerzity uvedené v seznamu?
Ne, mobility v program Erasmus+ ICM jsou vázány meziinstitucionálními smlouvami mezi vysílající a přijímající institucí, což znamená, že na zahraniční pobyt se dá jet jenom na univerzity uvedené v Aktuální výzvě.
Je možné přerušit pracovní cestu?
Ano, v odůvodněných případech je možné pracovní cestu přerušit. Takový případ je většinou řešen individuálně se zodpovědnou osobou na CZS.
Nemám doklad potvrzující jazykovou úroveň. Co můžu v takové situaci dělat?
Jako doklad o jazykové úrovni je možné vložit i jiný dokument (např. potvrzení od nadřízeného, jazyková zkouška, výpis známek dokládající absolvování kurzu apod.). Vzhledem k výběrovému řízení, které probíhá na přijímající univerzitě, je nutné mít takové potvrzení doloženo v anglickém jazyce.
Jak dlouho zhruba trvá proces výběru vhodného kandidáta?
Vzhledem ke struktuře výběrového řízení, při kterém probíhá hodnocení na obou institucích (vysílající a přijímající), může proces výběrového řízení trvat i několik týdnů. O rozhodnutí bude zaměstnanec informován e-mailem.
Může jet na školicí pobyt i vyučující MU?
Ano, školicí pobyt je určen pro neakademické i akademické pracovníky MU.
Je možné změnit datum odjezdu a příjezdu, popř. datum pobytu posunout o několik týdnů/měsíců?
Ano, data pobytu se mohou změnit dle časových možností vyjíždějícího zaměstnance či přijímající instituce. Vždy je nutné změnu dohodnout a schválit s kontaktní osobou a o takové změně informovat zodpovědnou osobu na CZS. Změny termínu nicméně musí v každém případě respektovat akademický rok, pro který byl vyjíždějící zaměstnanec na mobilitu přijat.
Nahoru ▲