Erasmus+ Evropa
Pracovníci Masarykovy univerzity mohou přes program Erasmus+ získat finanční podporu na školení v zahraničí. Náplní pobytu může být stínování pracovníka na zahraniční univerzitě, praktické či odborné školení, workshop, seminář na univerzitě nebo v jiné instituci, firmě, neziskové či jakékoli jiné organizaci působící na trhu práce nebo ve školství, vzdělávání, profesní přípravě a při práci s mládeží.
Aktivita podporuje jak profesní růst akademických a neakademických pracovníků MU, tak rozvoj zapojených institucí. Program nepodporuje konference!
Na školení lze vycestovat do těchto zemí:
- 27 členských států EU: Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemí, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko
- Země EHP: Island, Lichtenštejnsko, Norsko
- Kandidátské země: Severní Makedonie, Srbsko, Turecko
Administrativní a grantovou agendu spojenou s programem Erasmus+ vede CZS. Přijetí na cílové univerzitě/instituci/do kurzu si zajišťuje každý sám.
Podmínky účasti
- Náplň školení v zahraničí musí být v souladu s pracovní náplní zaměstnance na MU.
- Přihlásit se může jakýkoli pracovník, který má na MU uzavřenou pracovní smlouvu. Pokud je to prioritou hospodářského střediska/ fakulty, může vyslat i pracujícího na DPČ nebo DPP, v dohodě však musí být možnost vyslání na pracovní cestu ujednána.
- Náplní pobytu může být pozorování (stínování) pracovníka, praktické či odborné školení, workshop nebo seminář na zahraniční univerzitě nebo v jiné instituci, firmě, neziskové či jakékoli jiné organizaci působící na trhu práce nebo ve školství, vzdělávání, profesní přípravě.
- Mobilita musí proběhnout v programové zemi, která se liší od země, v níž se nachází vysílající organizace, a od země bydliště pracovníka.
- V případě výjezdu do země původu pracovníka je nutné prokázat, že pracovník dlouhodobě pobývá na území ČR, což lze doložit následujícími dokumenty:
- pracovní smlouva, příp. DPČ na dobu min. 1 rok
- potvrzení o studiu na dobu delší než 1 rok
- jiný dokument (daňový domicil v ČR, nájemní smlouva apod.)
- Program umožňuje délku školení 2 dny až 2 měsíce. Od 15. dne je však příspěvek výrazně nižší. Při delším školení je třeba počítat s tím, že při výpočtu grantu se započítávají jen dny školení bez víkendů. O počtu přidělených dní rozhoduje výběrová komise fakulty/HS a CZS.
- Z programu není možné hradit konference.
- Jazykové kurzy nejsou prioritou programu. Se schválením CZS se lze účastnit pouze odborně zaměřených jazykových kurzů v souladu s pracovní náplní zaměstnance
- Kombinace výuky na zahraniční univerzitě a školení je možná pouze v rámci programu Erasmus+ výuková mobilita.
- ONLINE mobilita Erasmus+ STA/STT:
- Realizace mobility, při které by školení probíhalo výhradně online, je možná, pokud účastník do země fyzicky vycestuje a jeho účast v místě aktivity v zemi přijímající instituce je odůvodněná a doložitelná podpůrnými dokumenty (např. cestovní doklady, doklad o zaplacení ubytování atd.). V takovém případě se jedná o uznatelnou fyzickou mobilitu, při které vzniká nárok na grant. Obzvláště je to odůvodněné, pokud přetrvává vliv COVID-19.
- Takovou mobilitu musí schválit přímý nadřízený zaměstnance. Odůvodnění zasílá zaměstnanec e-mailem příslušnému koordinátorovi na CZS (osoba PO NOMINACI) v době podání dokumentu Mobility Agreement ke schválení mobility.
Nahoru ▲
Finanční podmínky
Obecné informace o financování
- Pracovníka vysílá na pracovní cestu fakulta nebo příslušná součást MU v souladu se směrnicí MU o cestovních náhradách, a to na základě potvrzení CZS o maximální výši grantu na dohodnuté školení. Vyjíždějící se řídí jak pravidly programu Erasmus, tak vnitřními pravidly MU. Tato pravidla najdete ve směrnici MU Cestovní náhrady. Vyplacení finančních prostředků (záloh a vyúčtování) provádí ekonomické oddělení příslušné fakulty/součásti MU. Reálné náklady jsou po vyúčtování cesty následně refundovány ze strany CZS.
- Finanční podpora se přiděluje na dny, kdy probíhá školení, výše grantu na den závisí na zemi pobytu.
- Bez podepsané účastnické smlouvy všemi stranami a schválených financí (tj. maximální výše grantu na pobytové náklady a jízdní výdaje) ze strany CZS nelze na mobilitu vycestovat a CZS takovou mobilitu neproplatí.
- Dny, kdy pracovník jen cestuje, se nezapočítávají do počtu dnů školení, jsou to tzv. dny na cestu.
- Doporučuje se sjednání pojištění na storno. Vyšší moc je třeba bezodkladně nahlásit na CZS a doložit případné náklady, budou proplaceny ty, které schválí poskytovatel dotace.
- Pracovníci se speciálními potřebami si mohou požádat o zvláštní grant (kontaktujte CZS ihned po úspěšném výběrovém řízení). Žádost se podává před začátkem podzimního a jarního semestru a schvaluje ji řídicí výbor programu Erasmus. Ke všem zvýšeným nákladům musí být po návratu doložen doklad.
- Výjezdy plánované po 10. prosinci je nutné dopředu konzultovat s koordinátorem na CZS. Z důvodu finanční uzávěrky na konci kalendářního roku nebudou, až na výjimky, schvalovány.
Konkrétní podmínky financování
Maximální možná výše grantu, která bude hrazena z programu Erasmus+, je součtem limitů na pobytové náklady a jízdní výdaje. Potvrzení obdrží ekonomické oddělení příslušné fakulty/součásti MU a účastník mobility e-mailem před výjezdem.
1. Pobytové náklady zahrnují náklady na ubytování, stravování, místní dopravu během pobytu, storno poplatky, cestovní pojištění, případně účastnický poplatek a kapesné.
- Při výpočtu limitu se započítávají dny, v nichž se účastník školí (tj. obvykle bez víkendů a státních svátků v cílové zemi) dále jeden den na cestu do zahraničí a jeden den na cestu zpět, pokud pracovník dny navíc potřebuje. Orientační výši grantu si předem vypočtete podle vzorce limit na den podle cílové země * počet dnů.
- Pro vzdálenost nad 2 000 km dle kalkulátoru na stránkách Evropské komise může CZS na základě žádosti přidělit grant na další dny na cestu při využití ekologického způsobu dopravy (tzv. Green Erasmus).
- Limity najdete v sekci Dokumenty. Proplacení nákladů nad limit je třeba dopředu dohodnout s vysílající fakultou (součástí MU).
- Výši stravného pro jednotlivé země a ostatní přílohy směrnice MU Cestovní náhrady najdete zde.
2. Jízdní výdaje: zahrnují náklady a všechny dopravní prostředky včetně místní dopravy využité z výchozího bodu do místa určení a zpět
- Limit se stanovuje podle vzdálenosti z Brna do cílového města vypočteného kalkulátorem na stránkách Evropské komise, viz sekce Dokumenty.
- Při využití ekologického způsobu dopravy (autobus, vlak, sdílený automobil, kolo apod.) pro hlavní část cesty je limit navýšen – viz tabulka v sekci Dokumenty.
3. Online školení je možné, ale není spojeno s finanční podporou. I přesto je třeba dodat dokumenty Mobility Agreement, účastnickou smlouvu i potvrzení o absolvování školení.
Nahoru ▲
Termíny
Výběrové řízení je vyhlašováno vždy na následující akademický rok na jaře (v březnu) na období pobytu červenec stávajícího roku až konec srpna následujícího roku. Pobyt je třeba vyčerpat do konce srpna (např. pokud je účastník vybrán na rok 2020/2021, může pobyt vyčerpat do konce srpna 2021). Nevyčerpané pobyty se nepřevádějí do dalšího ak. roku.
Přesný termín výběrového řízení Vám sdělí vaše fakulta/HS (viz Seznam kontaktních osob v Dokumentech). Doplňkové kolo může být ještě otevřeno na podzim (v říjnu) na období leden – srpen.
Nahoru ▲
Přihláška
Aktivita školení zaměstnanců není vázána na uzavřené inter-institucionální smlouvy v rámci programu Erasmus+. Pro přihlášení je třeba dodržet tento postup:
1) V době otevření výzvy podat elektronickou přihlášku v databázi ISOIS zde.
- Přesná data, kdy je pro Vaši fakultu nebo součást MU přihláška otevřena, zjistíte u kontaktní osoby (Seznam kontaktních osob najdete v sekci Dokumenty).
- Výběrové řízení na pobyty v následujícím akademickém roce probíhá na jaře přibližně v měsících březen/duben. Může být vyhlášeno doplňkové výběrové řízení (zpravidla říjen). Počet přihlášek je omezen.
- Fakulta/součást MU zodpovídá za zveřejnění kritérií výběrového řízení.
- Zájemci si sami musí zajistit přijetí na hostující instituci/organizaci.
2) Výběrové řízení probíhá nejprve na fakultách/součástech MU, na poté na CZS. O přijetí je uchazeč vyrozuměn e-mailem.
3) Vybraný pracovník si nejpozději 6 týdnů před mobilitou vyplní v ISOIS dohodu o školení (Mobility Agreement).
Nahoru ▲
Před odjezdem
1. Vyplnění a potvrzení MOBILITY AGREEMENT – nejpozději 6 týdnů před výjezdem
- Po schválení přihlášky vybraný pracovník znovu otevře přihlášku v ISOIS, vyplní si podklady k třístranné dohodě Mobility Agreement for Staff Training a nechá podepsat. (V některých případech je nejprve potřeba se definitivně dohodnout na přijetí na zahraniční instituci. Lze požádat koordinátora CZS o změnu cílové instituce.)
- V sekci Data o pobytu je třeba vyznačit všechny dny, v nichž bude školení probíhat. (Běžně v pracovních dnech a bez dnů na cestu. Níže lze požádat o dny na cestu).
- Za MU dohodu podepisuje přímý nadřízený. Je třeba zkontrolovat jméno zadané osoby a případně aktualizovat.
- Doporučujeme předem ověřit, kdo na straně přijímající instituce je oprávněn Mobility Agreement podepsat a správnou osobu zadat do sekce Přijímající instituce – kontaktní osoba (jméno, telefon, email).
- Nepoužívá se standardní elektronický podpis dokumentu, je třeba podepsat se přímo v databázi buď vložením obrázku s vlastnoručním podpisem, nebo např. myší.
- Po vložení podpisu všech osob přijde účastníkovi i kontaktní osobě CZS informační email.
2. ÚČASTNICKÁ SMLOUVA
- Po schválení Mobility Agreementu uzavírá vyjíždějící zaměstnanec účastnickou smlouvu s Masarykovou univerzitou. Dokument připraví CZS ve dvou vyhotoveních a zašle k podpisu interní poštou na příslušné pracoviště (nebude-li dohodnuto jinak). Jeden podepsaný originál je třeba zaslat zpět koordinátorovi na CZS. Účastnická smlouva musí být podepsána před zahájením pobytu. Poté CZS potvrzuje maximální výši finanční podpory z programu Erasmus+ e-mailem ekonomickému oddělení vysílající fakulty/součásti MU a v kopii pracovníkovi.
3. CESTOVNÍ PŘÍKAZ A POJIŠTĚNÍ
- Po obdržení schvalovacího emailu z CZS o finančním krytí cesty z programu Erasmus+ si vyjíždějící založí cestovní příkaz v INETu. Číslo zakázky si zjistí na fakultě/součásti MU.
- Přerušení cestovního příkazu je možné se souhlasem vysílající fakulty/součásti MU (sjednává se předem při zakládání cestovního příkazu).
- Nákup letenek, jízdenek a platby za ubytování se provádí po schválení cestovního příkazu nadřízeným. Při nákupu letenek doporučujeme sjednání pojištění na storno (např. ze zdravotních důvodů).
- Při vyúčtování je nutno doložit doklady za ubytování a cestu. Aby bylo možné refundovat cestovní příkaz, je třeba doložit alespoň doklad za ubytování nebo za cestu (např. není možné jet vlastním autem a být ubytován v soukromí bez dokladu).
- K letenkám je nutno doložit palubní lístky, i když jsou k dispozici pouze elektronicky (nutno stáhnout z el. aplikace, vytvořit si snímek obrazovky atd.).
- Ke zpožděným spojům/letům je třeba doložit doklad o zpoždění (např. si vyfotit oznámení na letišti, vyžádat si potvrzení o zpoždění od dopravce atd.), jinak se má za to, že spoj opožděn nebyl.
- Zdravotní připojištění: v rámci cestovního příkazu získává každý zaměstnanec cestovní pojištění. Po vyplnění cestovního příkazu v INETU lze vytisknout kartičku s informacemi.
- Vyjádření pojišťovny Allianz k cestovnímu pojištění vyjíždějících zaměstnanců MU v případě onemocnění COVID-19: „Cestovní pojištění obecně bude vždy fungovat pro nutnou a neodkladnou péči a následně je vždy pojištěný převezen zpět do ČR a zde je již péče hrazena ze zákonného pojištění. Tzn. pokud bude někomu v zahraničí COVID diagnostikován, tak prvotní pomoc mu v zahraničí poskytnuta bude, ale jakmile to bude možné, bude se muset vrátit do ČR a v léčbě pokračovat tam (případně zůstat v zahraničí bez nároku na úhradu léčby z pojištění). Hrazen by byl i převoz do ČR (v tom není rozdíl vůči ostatním nemocem). Ale v případě, kdy by se jednalo o hrazení péče mimo nemocnici, např. karanténa i když nemá zaměstnanec příznaky, bude si muset takový pobyt hradit sám. Stále rovněž platí, že se pojištění nevztahuje na takové případy, kdy pojištěný odcestuje do míst, do kterých MZV nedoporučilo cestovat nebo pokud nerespektuje výzvy vlády k návratu do ČR a zůstává v zahraničí.“
- Informace týkající se pojištění a COVID-19 najdete zde.
Nahoru ▲
Během pobytu
- Během pobytu pracovník dodržuje předem schválený program školení i počet dnů.
- Je povinností účastníka zajistit si certifikát nebo potvrzení o absolvování školení jako doklad o tom, že daná osoba aktivity zúčastnila, a to ve formě prohlášení podepsaného přijímající organizací, v němž je uvedeno jméno účastníka, účel aktivity a potvrzené datum jejího fyzického zahájení a ukončení.
- Je zpravidla možné využít obdržený certifikát nebo si připravit závěrečné potvrzení, které si vygenerujete v databázi ISOIS vpravo nahoře v sekci Dokumenty a doplníte/upravíte. Na potvrzení se uvádějí pouze data trvání školení, tzn. bez dnů, kdy se pouze cestuje.
Nahoru ▲
Po ukončení pobytu
- Na konci pobytu zahraniční strana vydává certifikát nebo potvrzuje dokument o absolvování školení. Datum vydání musí být z posledního dne školení nebo po jeho ukončení.
- Certifikát/potvrzení o délce a náplni školení je třeba nahrát do elektronické přihlášky v ISOIS do 10 kalendářních dní od ukončení pobytu.
- Do 30 kalendářních dní po ukončení mobility vyplňte elektronicky Závěrečnou zprávu v databázi „Beneficiary Module“ Evropské komise. Výzva k vyplnění je automaticky zaslána účastníkovi na e-mail.
- Účastníka pobytu žádáme o řádné vyúčtování cestovního příkazu do 10 pracovních dní od ukončení pobytu. Pozdní dodání může mít negativní dopad na refundaci nákladů z programu Erasmus+.
Nahoru ▲
Databáze nabídek školení na VŠ "IMOTION"
- Databáze IMOTION obsahuje nabídky univerzit zapojených do programu Erasmus+ (http://staffmobility.eu/staff-week-search.) Školení zde nabízejí i univerzity, s nimiž nemáme smlouvu. Na tyto instituce je možné získat přijetí, ale pravděpodobně budete mít nižší prioritu.
- Kurzy: je možné se účastnit i placeného kurzu, z programu Erasmus+ však lze kurzovné hradit pouze do výše limitu na pobytové náklady (pokud celou částku nevyčerpáte na ubytování a stravné).
Nahoru ▲
Nabídky školení z partnerských škol
Tyto nabídky nejsou automaticky spojeny s poskytnutím finanční podpory, o tu si zaměstnanec žádá na domácí škole, vizte v předchozím textu. Program zahraniční škola poskytuje buď zdarma nebo je vyžadován účastnický poplatek, který zpravidla je možné z programu Erasmus+ pokrýt.
Rakousko, 21. až 25. listopadu
We are happy to invite you to our International Week 2022 taking place at our university from 21-25 November, 2022.
This year's International Week will be held under the motto "THE FUTURE UNIVERSITY", and will provide ample opportunities for networking and sharing knowledge and experiences with colleagues from other partner institutions.
We invite lecturers from your university to contribute actively with workshops and sessions to the departments’ programme during the week.
St. Pölten UAS is coordinator of the European University Alliance E³UDRES². The general programme for the guests of the International Week will give you the chance to get an insight into our alliance. For example, get to know innovative teaching and learning methods like the iLivingLab during your stay, join morning sessions about future universities, or join some open interdisciplinary lectures.
Also, our annual Go International! Day will again take place on site once again on 24 November, and offers the attendees of our partner universities the opportunity to introduce their institution personally to our students and colleagues during a partner university fair.
Here you can find a preliminary programme of the International Week 2022, which will be updated continuously. Register here.
Slovensko, 28. listopadu až 1. prosince
Department of External Relations of the UCM, together with the individual faculties of the UCM, are organizing their first edition of the event International staff week 2022 focus on Networking and Internationalization. If you are interested in participating, you can register here.
Španělsko, 13. až 15. března
International Social Week 2023
13-15 March 2023; Pere Tarrés Faculty of Social Education and Social Work; Universitat Ramon Llull
The Pere Tarres Faculty of Social Education and Social Work of the Ramon Llull University invites you to the 6th edition of the International Social Week. It will be organized by the Faculty from Monday the 13th of March to Wednesday the 15th of March 2023. We can happily announce that this year the event will take place in-person, we are looking forward to being able to connect with you face-to-face.
The International Social Week 2023 will be titled: Social Intervention in a New Societal Environment: Opportunities and Challenges. Various lectures, presentations and workshops will be organised during the morning to discuss this topic. You will also have the opportunity to participate in research networking sessions.
We remind you that you can have your participation recognized as an Erasmus+ activity if your institution is entitled to it.
If you wish to participate, please, send an e-mail with your proposal (an abstract of 100-150 words) and a short CV in English (no more than four pages) until December 15th 2022, to Mrs. Maria Pomés Lorencés (international@peretarres.org). We will confirm your participation by mid-January.
Please, do not hesitate to contact us if you have any further queries.
We are looking forward to your participation!
Nahoru ▲