Erasmus+ Evropa
Pracovníci Masarykovy univerzity mohou přes program Erasmus+ získat finanční podporu na školení v zahraničí. Náplní pobytu může být stínování pracovníka na zahraniční univerzitě, praktické či odborné školení, workshop, seminář na univerzitě nebo v jiné instituci, firmě, neziskové či jakékoli jiné organizaci působící na trhu práce nebo ve školství, vzdělávání, profesní přípravě a při práci s mládeží.
Aktivita podporuje jak profesní růst akademických a neakademických pracovníků MU, tak rozvoj zapojených institucí. Program nepodporuje konference!
Na školení lze vycestovat do těchto zemí:
- 28 členských států EU: Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemí, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, v r. 2021/2022 i Velká Británie
- Země EHP: Island, Lichtenštejnsko, Norsko
- Kandidátské země: Bývalá jugoslávská republika Makedonie, Srbsko, Turecko
Podmínky účasti
- Náplň školení v zahraničí musí být v souladu s pracovní náplní zaměstnance na MU.
- Přihlásit se může jakýkoli pracovník, který má na MU uzavřenou pracovní smlouvu. Pokud je to prioritou hospodářského střediska/ fakulty, může vyslat i pracujícího na DPČ nebo DPP, v dohodě však musí být možnost vyslání na pracovní cestu ujednána.
- Náplní pobytu může být pozorování (stínování) pracovníka, praktické či odborné školení, workshop nebo seminář na zahraniční univerzitě nebo v jiné instituci, firmě, neziskové či jakékoli jiné organizaci působící na trhu práce nebo ve školství, vzdělávání, profesní přípravě.
- Mobilita musí proběhnout v programové zemi, která se liší od země, v níž se nachází vysílající organizace, a od země bydliště pracovníka.
- V případě výjezdu do země původu pracovníka je nutné prokázat, že pracovník dlouhodobě pobývá na území ČR, což lze doložit následujícími dokumenty:
- pracovní smlouva, příp. DPČ na dobu min. 1 rok
- potvrzení o studiu na dobu delší než 1 rok
- jiný dokument (daňový domicil v ČR, nájemní smlouva apod.)
- Program umožňuje délku školení 2 dny až 2 měsíce. Od 15. dne je však příspěvek výrazně nižší. Při delším školení je třeba počítat s tím, že při výpočtu grantu se započítávají jen dny školení bez víkendů. O počtu přidělených dní rozhoduje výběrová komise fakulty/HS a CZS.
- Z programu není možné hradit konference.
- Jazykové kurzy nejsou prioritou programu. Se schválením CZS se lze účastnit pouze odborně zaměřených jazykových kurzů v souladu s pracovní náplní zaměstnance
- Kombinace výuky na zahraniční univerzitě a školení je možná pouze v rámci programu Erasmus+ výuková mobilita.
- Nové možnosti pro průběh ONLINE mobilit Erasmus+ STA/STT od akademického roku 2021/2022:
- Realizace mobility, při které by výuka/školení probíhala výhradně online, je možná, pokud účastník do země fyzicky vycestuje a jeho účast v místě aktivity v zemi přijímající instituce je odůvodněná a doložitelná podpůrnými dokumenty (např. cestovní doklady, doklad o zaplacení ubytování atd.). V takovém případě se jedná o uznatelnou fyzickou mobilitu, při které vzniká nárok na grant. Obzvláště je to odůvodněné, pokud přetrvává vliv COVID-19.
- Takovou mobilitu musí schválit přímý nadřízený zaměstnance. Odůvodnění zasílá zaměstnanec e-mailem příslušnému koordinátorovi na CZS (osoba PO NOMINACI) v době podání dokumentu Mobility Agreement ke schválení mobility.
Nahoru ▲
Finanční podmínky
Obecné informace o financování
- Pracovníka vysílá na pracovní cestu fakulta nebo příslušné hospodářské středisko v souladu se směrnicí MU o cestovních náhradách, a to na základě potvrzení CZS o maximální výši grantu na dohodnuté školení. Vyjíždějící se řídí jak pravidly programu Erasmus, tak vnitřními pravidly MU. Tato pravidla najdete ve směrnici MU Cestovní náhrady. Vyplacení finančních prostředků (záloh a vyúčtování) provádí ekonomické oddělení příslušné fakulty/HS. Reálné cestovní a pobytové náklady jsou po vyúčtování cesty fakultám následně refundovány z CZS.
- Doba cesty se nezapočítává do délky školení. CZS může navíc přidělit grant na pobytové náklady na 1 den na cestu tam a 1 den na cestu zpět, pokud cesta bezprostředně navazuje na školení a pokud dny na cestu zaměstnanec potřebuje. Přerušení cestovního příkazu je možné se souhlasem vysílající fakulty/HS.
- Důrazně se doporučuje sjednání pojištění na storno a vzhledem k trvající pandemii pokud možno nehradit nevratné částky předem. Vyšší moc je třeba bezodkladně nahlásit na CZS a doložit případné náklady, budou proplaceny ty, které schválí poskytovatel dotace.
- Pracovníci se speciálními potřebami si mohou požádat o zvláštní grant (kontaktujte CZS ihned po úspěšném výběrovém řízení). Žádost se podává před začátkem letního a zimního semestru a schvaluje ji řídicí výbor programu Erasmus. Ke všem zvýšeným nákladům musí být po návratu doložen doklad.
- Výjezdy plánované po 10. prosinci je nutné dopředu konzultovat s koordinátorem na CZS. Z důvodu finanční uzávěrky na konci kalendářního roku nebudou, až na výjimky, schvalovány.
Konkrétní podmínky financování
1. Pobytové náklady zahrnují náklady na ubytování, stravování, místní dopravu během pobytu, storno poplatky, cestovní pojištění, případně účastnický poplatek a kapesné.
- Pobytové náklady jsou limitovány, při výpočtu limitu se započítávají dny, v nichž se účastník školí (tj. obvykle bez víkendů a státních svátků v cílové zemi) dále jeden den na cestu do zahraničí a jeden den na cestu zpět, pokud pracovník dny navíc potřebuje. Orientační výši grantu si předem vypočtete podle vzorce limit na den * počet dnů.
- Limity na pobytové náklady a jízdní výdaje najdete v sekci Dokumenty. Zbývající náklady může vysílající fakulta/HS hradit ze svých zdrojů.
- Výši stravného pro jednotlivé země a ostatní přílohy směrnice MU Cestovní náhrady najdete zde.
2. Jízdní výdaje: zahrnují náklady a všechny dopravní prostředky včetně místní dopravy využité z výchozího bodu do místa určení a zpět
- Jízdní výdaje se obvykle hradí v plné výši, předpokladem je ekonomický způsob dopravy.
- Prosíme zkontrolujte si, zda se vaše náklady na cestu tam a zpět vejdou do limitu stanoveného podle vzdálenosti z Brna do cílového města vypočteného kalkulátorem na stránkách Evropské komise.
- Maximální sazby na cestu jsou uvedeny v dokumentu Limity na pobytové náklady a jízdní výdaje (najdete v sekci Dokumenty).
- V odůvodněných a předem odsouhlasených případech, kdy není možné zakoupit letenku či jízdenku, která by se vešla do daného limitu, CZS cestu dofinancuje.
- Pokud je ekonomičtější místo veřejné dopravy použít vlastní auto, musí být toto použití auta schváleno v cestovním příkazu podle platné směrnice. Budou-li výdaje za auto stejné nebo nižší, než je limit na jízdní výdaje dle dokumentu Limity na pobytové náklady a jízdní výdaje (najdete v sekci Dokumenty), není třeba kontaktovat CZS. V případě, že cesta autem překročí limit, je potřeba si před cestou vyžádat souhlas koordinátora CZS. Při vyúčtování cestovního příkazu pak musí být použití auta odůvodněno ve zprávě o pracovní cestě.
- Pokud se cesta vlastním autem proplácí ve výši schváleného dopravního prostředku (vlak, autobus) a vejde se do limitu, není třeba kontaktovat CZS. Výdaje nad limit se musí konzultovat dopředu s koordinátorem CZS.
- Obecně platí, že dojde-li k překročení limitu a na cestu je použito auto či taxi, musí být tato skutečnost vždy odůvodněna ve zprávě o pracovní cestě.
- V rámci jízdních výdajů lze proplatit i pojištění storna letenky (jízdenky), mělo by být součástí faktury za letenku (jízdenku).
3. Online školení je možné, ale není spojeno s finanční podporou. Je třeba dodat dokumenty Mobility Agreement i potvrzení o absolvování školení.
Nahoru ▲
Termíny
Výběrové řízení je vyhlašováno vždy na následující akademický rok na jaře (v březnu) na období pobytu červenec stávajícího roku až konec srpna následujícího roku. Pobyt je třeba vyčerpat do konce srpna (např. pokud je účastník vybrán na rok 2020/2021, může pobyt vyčerpat do konce srpna 2021). Nevyčerpané pobyty se nepřevádějí do dalšího ak. roku.
Přesný termín výběrového řízení Vám sdělí vaše fakulta/HS (viz Seznam kontaktních osob v Dokumentech). Doplňkové kolo může být ještě otevřeno na podzim (v říjnu) na období leden – srpen.
Nahoru ▲
Přihláška
Je třeba dodržet tento postup:
1) V době otevření výzvy podat elektronickou přihlášku v databázi ISOIS zde.
- V sekci Dokumenty najdete Průvodce pro vyplnění přihlášky
- Přesná data, kdy je pro Vaši fakultu nebo HS přihláška otevřena, zjistíte u kontaktní osoby (Seznam kontaktních osob najdete v sekci Dokumenty).
- Výběrové řízení na pobyty v následujícím akademickém roce probíhá vždy na jaře přibližně v měsících konec února/březen až duben, může být vyhlášeno i doplňkové výběrové řízení (zpravidla říjen).
- Fakulta/HS zodpovídá za zveřejnění kritérií, provedení výběru zaměstnanců a nominaci náhradníků.
- Zájemci si sami musí zajistit přijetí na hostující instituci/organizaci.
2) Vybraní pracovníci si vyplní a předloží Centru zahraniční spolupráce podepsanou dohodu o mobilitě, která je ke stažení v sekci Dokumenty (Mobility Agreement – Staff mobility for Training). Dohoda musí být odsouhlasená přijímajícím podnikem/institucí a přímým nadřízeným na MU. Dohoda obsahuje celkový záměr a cíle, očekávané výsledky školení či studijní návštěvy a podrobnější program, který musí být v souladu s pracovní náplní zaměstnance na MU.
Nahoru ▲
Před odjezdem
Informace týkající se pojištění a COVID-19 najdete zde.
1) DOHODA O ŠKOLENÍ (MOBILITY AGREEMENT)
Po schválení výjezdu se dohodněte se zahraniční stranou na přesném termínu a podrobnějším programu školení a vyplňte si třístrannou dohodu o školení, formulář Mobility Agreement – Staff Mobility for Training (vygenerujte ve Vaší přihlášce v ISOIS nebo najděte formulář v sekci Dokumenty). Níže najdete pokyny k vyplnění:
- Planned Period of the Training Activity: napíše se začátek a konec školení (bez dnů, kdy se pouze cestuje)
- Duration (number of days) – excluding travel days: počet dnů, kdy se budete školit, tj. obvykle bez víkendů a bez dnů na cestu tam a zpět
- The Receiving Institution/Enterprise:
- Name: uveďte celý oficiální název cílové univerzity/instituce/podniku v původním nebo anglickém jazyce, do kolonky Department/unit název hostitelské fakulty a katedry/oddělení.
- Velikost (size of enterprise) se vyplňuje pouze u firmy, podniku, tj. nikoli v případě instituce terciárního vzdělávání.
- Erasmus Code: vyplňuje se, pokud jedete na univerzitu nebo jinou instituci terciárního vzdělávání. O vyplnění Erasmus kódu můžete požádat partnerskou školu nebo jej najdete na stránce EK zde.
- I. Proposed Mobility Programme:
- Overall aim and objectives of the mobility: hlavní cíl a výstupy školení.
- Added value of the mobility (both for the institutions involved and for the staff member): přidaná hodnota školení, jak pro instituce, tak pro pracovníka.
- Activities to be carried out: uveďte činnosti, které budete vykonávat. Pokud máte předem daný nebo dohodnutý program, přiložte.
- Expected outcomes and impact: očekávaný přínos a dopad (tj. jaký bude mít školení význam pro váš profesní rozvoj a pro obě instituce).
- II. Commitment of the three parties: podpisy 3 stran:
- 1. The Staff Member: datum a podpis účastníka vyjíždějícího na školení v programu Erasmus+.
- 2. The Sending Institution: jméno, funkce, datum a podpis přímého nadřízeného.
- 3. The Receiving Institution: jméno, funkce, datum a podpis zahraničního koordinátora/partnera. Všechny podpisy musejí předcházet prvnímu dni školení. Do zahraničí lze k podpisu zaslat e-mailem, stačí naskenovaný dokument.
Řádně vyplněný a podepsaný dokument přepošlete/odevzdejte koordinátorovi CZS minimálně měsíc před odjezdem, a to před vyplněním cestovního příkazu. Z důvodu zakoupení levné letenky doporučujeme vyhotovit dokument co nejdříve.
2) ÚČASTNICKÁ SMLOUVA
- CZS na základě tohoto dokumentu připraví účastnickou smlouvu, kterou Vám zašle k podpisu fyzicky interní poštou na Vaše pracoviště (pokud se nedohodnete jinak). Účastnická smlouva musí být podepsána před zahájením pobytu. Poté CZS potvrzuje maximální výši finanční podpory z programu Erasmus e-mailem ekonomickému oddělení vysílající fakulty/HS a v kopii pracovníkovi.
3) CESTOVNÍ PŘÍKAZ A POJIŠTÉNÍ
- Po obdržení potvrzení výše grantu si vyplňte cestovní příkaz. Případné přerušení pracovní cesty si dohodněte s nadřízeným předem Po schválení cestovního příkazu můžete hradit náklady (letenka, ubytování, ...), předfinancovává vás fakulta nebo vaše hospodářské středisko MU.
- V rámci cestovního příkazu můžete požádat o zálohu, kterou si vyzvednete na valutové pokladně rektorátu. Schválený cestovní příkaz musí být zaveden do INETu nejméně 7 dnů před vyzvednutím zálohy.
- Při nákupu letenek doporučujeme sjednání pojištění na storno (např. ze zdravotních důvodů).
- Zdravotní připojištění: v rámci cestovního příkazu získává každý zaměstnanec cestovní pojištění (parametry najdete v sekci Dokumenty). Pokud vyplňujete cestovní příkaz v INETU, budete si moci vytisknout kartičku s informacemi.
Vyjádření pojišťovny Allianz (k 5. 8. 2020) k cestovnímu pojištění vyjíždějících zaměstnanců MU: „Cestovní pojištění obecně bude vždy fungovat pro nutnou a neodkladnou péči a následně je vždy pojištěný převezen zpět do ČR a zde je již péče hrazena ze zákonného pojištění. Tzn. pokud bude někomu v zahraničí COVID diagnostikován, tak prvotní pomoc mu v zahraničí poskytnuta bude, ale jakmile to bude možné, bude se muset vrátit do ČR a v léčbě pokračovat tam (případně zůstat v zahraničí bez nároku na úhradu léčby z pojištění). Stále rovněž platí, že se pojištění nevztahuje na takové případy, kdy pojištěný odcestuje do míst, do kterých MZV nedoporučilo cestovat nebo pokud nerespektuje výzvy vlády k návratu do ČR a zůstává v zahraničí.“
Nahoru ▲
Během pobytu
- Během pobytu pracovník dodržuje předem schválený program školení i počet dnů.
- Je povinností účastníka si zajistit potvrzení o absolvování školení. Potvrzení musí být vydáno na konci pobytu nebo po jeho skončení zahraniční institucí, kde školení proběhlo a musí obsahovat jméno účastníka, data začátku a konce školení, počet dnů, v nichž školení probíhalo, účel pobytu/činnost a podpis pracovníka zahraniční instituce (je možné použít Vzor závěrečného potvrzení, který najdete v sekci Dokumenty).
Nahoru ▲
Po ukončení pobytu
- Do 10 dnů vyúčtujte cestovní příkaz, tj. vytiskněte průvodku, přiložte chronologicky očíslované doklady za cestu: jízdenky, letenky, palubní lístky, doklady o zaplacení, faktury za ubytování aj., poté odevzdejte ekonomickému oddělení na svém pracovišti.
- Do 10 dnů vyúčtujte cestovní příkaz, tj. vytiskněte průvodku a doložte doklady od ubytování, jízdenky, letenky, palubní lístky aj. odevzdejte ekonomickému oddělení na svém pracovišti.
- Do 10 dnů zašlete koordinátorovi na CZS doklad o účasti na zahraniční mobilitě/školení (obsah najdete v sekci Během pobytu).
- Do 30 dnů vyplňte elektronickou závěrečnou zprávu v databázi „Mobility Tool“ (budete vyzváni automaticky e-mailem).
Nejčastější chyby při vyplňování závěrečné zprávy
- Pozor na rozdíl aktivit „výuková mobilita“ × „školení – staff training“ (Výuková mobilita je jiná aktivita, při níž se vyplňují jiné dokumenty než u školení, a vyučující má povinnost odučit na zahraniční VŠ min. 8 hodin). Pokud se sami školíte nebo účastníte kurzu, vyberte „Staff Training“.
- Nepravdivě zodpovězený dotaz, zda se vyjíždějící účastnil aktivity „školení“ Erasmus poprvé (myslí se celkem, nejen v rámci ak. roku).
Nahoru ▲
Databáze nabídek školení na VŠ "IMOTION"
- Databáze IMOTION obsahuje nabídky univerzit zapojených do programu Erasmus+ (http://staffmobility.eu/staff-week-search.) Školení zde nabízejí i univerzity, s nimiž nemáme smlouvu. Na tyto instituce je možné získat přijetí, ale pravděpodobně budete mít nižší prioritu.
- Kurzy: je možné se účastnit i placeného kurzu, z programu Erasmus+ však lze kurzovné hradit pouze do výše limitu na pobytové náklady (pokud celou částku nevyčerpáte na ubytování a stravné).
Nahoru ▲
Nabídky školení z partnerských škol
Tyto nabídky nejsou automaticky spojeny s poskytnutím finanční podpory, o tu si zaměstnanec žádá na domácí škole, vizte v předchozím textu. Program zahraniční škola poskytuje buď zdarma nebo je vyžadován účastnický poplatek, který zpravidla je možné z programu Erasmus+ pokrýt.
Turecko, Çukurova University, 23-27 May
Çukurova University invites you to attend International Staff Week2022. The event will be held from 23rd to 27th May 2022 and it is designed mostly for IRO staff responsible for the international agenda of their home institutions.
The purpose is to share good practices about internationalization activities and mobility programs and to strengthen our international partnership through discussions, presentations and networking events.
We would like to give the participants space for their own presentations during the week, for better sharing of their knowledge and advice to each other. Please be aware of your active participation during registration.
The International Staff Week will accept a limited amount of participants. We foresee a maximum of two people per participating institution. Please do not make travel arrangements before your participation is confirmed. We will confirm your participation after the registration deadline. Teaching mobility applications will not be accepted.
Please visit https://events.cu.edu.tr/event/12/ for online registration and the preliminary program. The deadline for registration is 31 March 2022.
France, University of Rennes, 15-17 June
In the context of the creation of a European Education Area for 2025 and the various actions carried out at European level for the development of student mobilities, this Staff Week aims to allow participants to exchange ideas and practices related to their professional missions and to develop new professional and relational skills, in an international context.
This Staff Week will allow :
- the exchange of good practices in the field of digitalization in relation to student mobility
- the exchange of best practices for the development of new forms of mobility in Europe
- to develop soft skills through dedicated workshops
- to learn about the European student card initiative and participate in a workshop on the European student card
- to discover the city of Rennes, the Breton seaside and a few words of French for non-French speakers
When and where?
From 15 to 17 June 2022, in Rennes
Who can participate?
This staff week is reserved for people coming from a country participating in the Erasmus+ programme. The participants can be staff from our partner universities. Either colleagues in charge of the Erasmus+ programme implementation, colleagues in charge of the implementation of the European Student Card Initiative / Digital E+, and colleagues developing or implementing digital tools for students services.
Registration:
Applications are open until 31 March 2022
No registration fee
Working language: English
You can register by clicking on this link
https://enquetes-partenaires.univ-rennes1.fr/index.php/592227?lang=en
Nahoru ▲