Erasmus+ Evropa
Pracovníci Masarykovy univerzity mohou přes program Erasmus+ získat finanční podporu na školení v zahraničí. Náplní pobytu může být stínování pracovníka na zahraniční univerzitě, praktické či odborné školení, workshop, seminář na univerzitě nebo v jiné instituci, firmě, neziskové či jakékoli jiné organizaci působící na trhu práce nebo ve školství, vzdělávání, profesní přípravě a při práci s mládeží.
Aktivita podporuje jak profesní růst akademických a neakademických pracovníků MU, tak rozvoj zapojených institucí. Program nepodporuje konference!
Na školení lze vycestovat do těchto zemí:
- 27 členských států EU: Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemí, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko
- Země EHP: Island, Lichtenštejnsko, Norsko
- Kandidátské země: Severní Makedonie, Srbsko, Turecko
- od akademického roku 2023/2024 Švýcarsko a Velká Británie
Administrativní a grantovou agendu spojenou s programem Erasmus+ vede CZS. Přijetí na cílové univerzitě/instituci/do kurzu si zajišťuje každý sám.
- Podmínky účasti
- Finanční podmínky
- Termíny
- Přihláška
- Před odjezdem
- Během pobytu
- Po ukončení pobytu
- Databáze nabídek školení na VŠ "IMOTION"
- Nabídky školení z partnerských škol
- BIP
Podmínky účasti
- Náplň školení v zahraničí musí být v souladu s pracovní náplní zaměstnance na MU.
- Přihlásit se může jakýkoli pracovník, který má na MU uzavřenou pracovní smlouvu. Pokud je to prioritou hospodářského střediska/ fakulty, může vyslat i pracujícího na DPČ nebo DPP, v dohodě však musí být možnost vyslání na pracovní cestu ujednána.
- Náplní pobytu může být pozorování (stínování) pracovníka, praktické či odborné školení, workshop nebo seminář na zahraniční univerzitě nebo v jiné instituci, firmě, neziskové či jakékoli jiné organizaci působící na trhu práce nebo ve školství, vzdělávání, profesní přípravě.
- Mobilita musí proběhnout v programové zemi, která se liší od země, v níž se nachází vysílající organizace, a od země bydliště pracovníka.
- V případě výjezdu do země původu pracovníka je nutné prokázat, že pracovník dlouhodobě pobývá na území ČR, což lze doložit následujícími dokumenty:
- pracovní smlouva, příp. DPČ na dobu min. 1 rok
- potvrzení o studiu na dobu delší než 1 rok
- jiný dokument (daňový domicil v ČR, nájemní smlouva apod.)
- V případě výjezdu do země původu pracovníka je nutné prokázat, že pracovník dlouhodobě pobývá na území ČR, což lze doložit následujícími dokumenty:
- Program umožňuje délku školení 2 dny až 2 měsíce. Od 15. dne je však příspěvek výrazně nižší. Při delším školení je třeba počítat s tím, že při výpočtu grantu se započítávají jen dny školení bez víkendů. O počtu přidělených dní rozhoduje výběrová komise fakulty/HS a CZS.
- Z programu není možné hradit konference.
- Jazykové kurzy nejsou prioritou programu. Se schválením CZS se lze účastnit pouze odborně zaměřených jazykových kurzů v souladu s pracovní náplní zaměstnance
- Kombinace výuky na zahraniční univerzitě a školení je možná pouze v rámci programu Erasmus+ výuková mobilita.
- ONLINE mobilita Erasmus+ STA/STT:
- Realizace mobility, při které by školení probíhalo výhradně online, je možná, pokud účastník do země fyzicky vycestuje a jeho účast v místě aktivity v zemi přijímající instituce je odůvodněná a doložitelná podpůrnými dokumenty (např. cestovní doklady, doklad o zaplacení ubytování atd.). V takovém případě se jedná o uznatelnou fyzickou mobilitu, při které vzniká nárok na grant. Obzvláště je to odůvodněné, pokud přetrvává vliv COVID-19.
- Takovou mobilitu musí schválit přímý nadřízený zaměstnance. Odůvodnění zasílá zaměstnanec e-mailem příslušnému koordinátorovi na CZS (osoba PO NOMINACI) v době podání dokumentu Mobility Agreement ke schválení mobility.