-
– Kateřina Vágnerová, koordinátorka CEITEC
Mezivládní dohody – kvóty
Ministerstvo školství každoročně přiděluje stipendijní místa, takzvané kvóty, pro akademické pracovníky Masarykovy univerzity v rámci mezivládních dohod. Díky těmto bilaterálním dohodám, které má Česká republika uzavřené s partnerskými zeměmi, mohou v současnosti vyučující vyjet na zahraniční pobyt do Číny (přehled kvót najdete na stránkách AIA DZS nebo v přehledu kvót pro MU v sekci Dokumenty).
Kromě kvót přidělených pro Masarykovu univerzitu se můžete přihlásit také do tzv. výběrových řízení, které vyhlašuje ministerstvo školství každý rok pro pracovníky všech vysokých škol v České republice.
Finanční podmínky
Náklady na pobyt a stravu jsou hrazeny v rámci smlouvy zpravidla hostitelskou zemí.
Náhrada jízdních výdajů:
- Pedagogičtí a vědečtí pracovníci, kteří byli na pobyt řádně nominováni a zahraniční stranou k pobytu přijati, žádají CZS o vyřízení refundace jízdních výdajů, pokud MŠMT refundaci na daný výjezd nabízí. Proplácí se pouze mezinárodní doprava do místa pobytu a zpět, respektive do hlavního města přijímající země, je-li v dané mezinárodní smlouvě takto mezinárodní doprava definována, a zpět. Místní dopravu MŠMT nerefunduje.
- Vysílaná osoba je povinna použít v souladu se zásadou hospodárnosti ekonomický způsob dopravy.
- Termín podání žádosti o refundaci na CZS: nejpozději do 25. října kalendářního roku, v němž byly nebo budou letenky/jízdenky zakoupeny.
- Uskuteční-li se zahraniční pobyt v průběhu listopadu a prosince, je nutné požádat o refundaci nejpozději do 25. října a dodat na CZS kopie jízdenek, letenek a dokladu o zaplacení letenky. Pokud nelze jízdenku zakoupit předem, je nutno cenu odhadnout.
- Po vyúčtování cesty pracovníkem zasílají ekonomická oddělení fakult na CZS vnitrofakturu, a to do 15 dnů po ukončení pracovní cesty.
Nahoru ▲
Přihláška
Zájemci o pobyty přidělované rozpisem kvót MŠMT se ucházejí o pobyt na zahraničním oddělení své domovské fakulty (učitelé Centra jazykového vzdělávání u Mgr. Hany Kuzdasové) v termínech stanovených fakultním zahraničním oddělením. Uzávěrka přihlášek pro pobyty v následujícím akademickém roce je zpravidla v říjnu nebo začátkem listopadu.
Přihláška obsahuje (dle pokynů fakulty a podmínek daného pobytu):
- Vytištěnou elektronickou přihlášku AIA (formulář Návrh na vyslání)
- Vytištěnou elektronickou přihlášku CZS. Elektronickou přihlášku vyplňte v IS OISu a poté ji vytiskněte (do IS OISu je třeba se zaregistrovat přes UČO; koordinátoři Erasmu+ se rovněž musí zaregistrovat přes UČO).
- Akceptační dopis ze zahraniční univerzity (pokud je vyžadováno danou zemí, v některým případech možno dodat později)
- Životopis (pokud je vyžadován)
- Doporučení nadřízeného (pokud je vyžadováno)
Nahoru ▲
Před odjezdem
- Po potvrzení přijetí na zahraniční pracovní cestu odešle pracovník na CZS tyto dokumenty:
- kopii akceptačního dopisu ze zahraniční instituce
- kopii dokladu o přidělení pobytu z MŠMT/AIA
- Pracovník zároveň sdělí CZS termín pobytu.
- CZS zašle ekonomickému oddělení fakulty e-mailem potvrzení (dotyčný zaměstnanec jej obdrží v kopii).
- Pracovník si založí cestovní příkaz. Náhrady za pobyt si nenárokuje, pouze cestu tam a zpět (bez místní dopravy).
Nahoru ▲
Po ukončení pobytu
- Akademický nebo výzkumný pracovník vyúčtuje cestu do 10 pracovních dnů po jejím ukončení. Proplácí se cesta tam a zpět (místní doprava nikoli). Pracovník tedy přiloží jízdenky, při použití letecké dopravy i palubní lístky.
- Ekonomické oddělení fakulty zašle CZS vnitropodnikovou fakturu, ke které doloží následující dokumenty:
- kopii vyúčtování cestovního příkazu a přiložených dokladů
- uvede kurz, kterým byly jízdní výdaje vyúčtovány
- Pracovník vyplní závěrečnou zprávu, kterou požaduje AIA, zprávu pošle rovněž CZS v kopii.
Nahoru ▲