V souvislosti s aktuální bezpečnostní situací v Číně a s ohledem na aktuální informace se Centrum zahraniční spolupráce MU rozhodlo vyzvat k přerušení pobytu a k návratu zpět do České republiky studenty MU nacházející se na studijním pobytu v Číně a odložení nástupu do jarního semestru 2020 (platí pro studenty, kteří dosud do Číny neodjeli). 

Toto rozhodnutí bylo učiněno na základě níže uvedených informací: 

 1. Vláda ČR rozhodla s platností od 9. února 2020 o ukončení přímých letů mezi ČR a Čínou na dobu neurčitou. Toto omezení se zatím nedotýká nepřímých letů či letů např. na letiště do Vídně a následnou dopravu do ČR. 

 1. Dochází k rušení velkého množství letů z/do Číny, včetně letů tranzitních přes některá čínská letiště. Dále jsou při příletech i odletech na mezinárodních i vnitrostátních letištích v řadě států/území v Asii zaváděna preventivní opatření v podobě zdravotních kontrol, zejména plošné měření teploty, a to především u pasažérů cestujících z Číny, ale i z dalších zemí v JV Asii, které evidují potvrzené případy nákazy.  

 1. To se týká zejména států/území: Filipíny, Hongkong, Indie, Indonésie, Japonsko, Kambodža, Korejská republika, Macao, Malajsie, Mongolsko, Myanmar, Nepál, Singapur, Thajsko, Tchaj-wan, Vietnam. 

 1. Předpokládá se ale, že budou dále zaváděna další restriktivní opatření, která mohou komplikovat vnitrostátní i mezinárodní dopravu z Číny a pohyb v rámci větších měst. 

 1. Mnoho partnerských institucí v kontinentální Číně a Hong Kongu se rozhodlo odložit začátek semestru o několik týdnů či dokonce na neurčito do odvolání. Nebude tedy probíhat výuka, umožněna registrace do předmětů a v některých případech jsou uzavřeny přímo kampusy univerzit. 

 1. Rovněž MZV ČR doporučuje českým občanům návrat v co nejkratším možném termínu zpět do České republiky. 

Existuje totiž důvodná obava, že vzhledem k přijatým opatřením nebude semestr na partnerských univerzitách v nejbližších termínech obnoven a zároveň může být pozdější návrat do ČR velmi komplikovaný. V případě, že se studenti rozhodnou na studijním pobytu zůstat i přesto, že semestr na partnerských univerzitách nebude zahájen, nebude moci MU dále hradit pobytové stipendium. 

Aktuální výzva platí pro všechny studenty, kteří mají evidován svůj zahraniční pobyt v Číně v podzimním nebo jarním semestru ak. roku 2019/2020. CZS MU doporučuje jarní semestr 2020 absolvovat na Masarykově univerzitě v běžném studijním režimu. 

S praktickými otázkami návratu by se měli studenti obracet na své fakultní či univerzitní koordinátory, kteří se budou snažit nalézt vhodné řešení či pomoc, aby se předčasné ukončení studijního pobytu nepromítlo negativně do dalšího studia. 

CZS MU doporučuje také sledovat oficiální informace místních autorit, ministerstva zahraničí, ministerstva zdravotnictví, státního zdravotního úřadu a oficiálních zahraničních zdrojů (WHO, ECDC) ohledně dalších aktuálních doporučení. 

V případě nutnosti jsou k dispozici následující kontakty: 

 1. Nouzová linka Velvyslanectví ČR v Pekingu (+86-139-1175-2207) 

 1. Generální konzulát Šanghaj (+86-139-1887-3144) 

 1. Generální konzulát Chengdu (+86-156-8099-8104) 

 1. Generální konzulát Hongkong (+852-915-272-46) 

 1. Infolinka SZÚ (+420 724 810 106, každý den 9–21 hodin) 

 1. krizový kontakt Centra zahraniční spolupráce Masarykovy univerzity: 

 1. telefon: +420 777 46 56 56; možné také přes SMS, WhatsApp, Viber 

 1. e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.