AKTUALIZOVÁNO 29. 1. 2020

DOPORUČENÍ PRO STUDENTY VYJÍŽDĚJÍCÍ NA STUDIJNÍ POBYT V ČÍNĚ:

1. CZS velmi intenzivně monitoruje situaci šíření nákazy nového typu koronaviru v Číně a sleduje doporučení Ministerstva zahraničních věcí (MZV) ČR, české ambasády v Číně a také oficiálních zahraničních zdrojů, rovněž jsme v kontaktu s našimi studenty v Číně a čínskými partnerskými univerzitami;
  2. V některých městech provincie Hubei byla zcela přerušena nebo značně omezena doprava a v rámci této provincie jsou přijímány další preventivní opatření.

K 27.1.2020 čínské úřady vyhlásily první stupeň ohrožení veřejného zdraví ve všech provinciích a správních oblastech a MZV ČR doporučuje dbát zvýšené opatrnosti, zvýšené hygieny, nezdržovat se v místech s velkou koncentrací osob, nenavštěvovat tržnice a používat preventivně ústní roušky;

1. Aktuálně kvůli situaci došlo ke zrušení několika studijních pobytů, další prozatím pokračují bez zásadnějších omezení;
  2. V několika případech se čínské univerzity rovnou rozhodly odložit začátek jarního semestru 2020 na blíže neurčené datum či pobyty v jarním semestru 2020 v Číně zrušit (ISEP). O této skutečnosti jsou studenti vždy informováni svým fakultním či univerzitním koordinátorem.

Na základě výše uvedených skutečností a informačních zdrojů proto CZS DOPORUČUJE ODLOŽIT nástup na zahraniční pobyt v Číně, dokud nebude situace pod kontrolou.

Individuální praktické náležitosti související s pobytem a jeho případným odložením budou s Vámi řešit příslušní univerzitní a fakultní koordinátoři.

DOPORUČENÍ PRO STUDENTY NACHÁZEJÍCÍ SE V ČÍNĚ:

1. Zvážení individuálního bezpečnostního rizika ponechává CZS na jednotlivých studentech, v několika případech již došlo k přerušení studijního pobytu v Číně. V případě přerušení či nutné asistence, kontaktujte CZS či svého fakultního koordinátora.
  2. Buďte v pravidelném kontaktu se svými rodinnými příslušníky. Mějte na paměti, že mediální obraz nemusí zcela odpovídat skutečnosti, a proto je dobré situaci podrobně vysvětlit.
  3. Pokud jste tak ještě neučinili, registrujte se v databázi Ministerstva zahraničí ČR DROZD.
  4. Sledujte pravidelně zpravodajství a řiďte se pokyny místních úřadů, i těch, které se týkají například v obecné rovině doporučení k základní hygieně (mytí rukou, nošení ústní roušky), vyhýbání se místům s velkou koncentrací osob a vyhýbání se kontaktu se zvířaty apod.

V případě nutnosti jsou k dispozici následující kontakty:

1. Nouzová linka Velvyslanectví ČR v Pekingu (+86-139-1175-2207)
  2. Generální konzulát Šanghaj (+86-139-1887-3144)
  3. Generální konzulát Chengdu (+86-156-8099-8104)
  4. Generální konzulát Hongkong (+852-915-272-46)
  5. krizový kontakt Centra zahraniční spolupráce Masarykovy univerzity:
    1. telefon: +420 777 46 56 56; možné také přes SMS, WhatsApp, Viber

Detailní informace o vývoji situace a rady na cestování po Číně můžete nalézt na těchto stránkách:

1. Světová zdravotnická organizace (WHO)
  2. Overseas Security Advisory Council (OSAC)
  3. Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC)
  4. Centers for Disease Control and Prevention (CDC)
  5. Ministerstvo zahraničních věcí ČR (MZV)
  6. Státní ústav zdraví

V případě jakýchkoliv dotazů kontaktujte nás či Vašeho univerzitního/fakultního koordinátora.

Contact us