Pokud máte přihlášený odběr našich newsletterů pro studenty Masarykovy univerzity, kteří plánují vyrazit na zahraniční pobyt, ve vašich schránkách byste měli najít nové květnové číslo. Najdete v něm mimo jiné informace o aktuálních výběrových řízeních a termínech přihlášek. Newsletter si můžete pročíst tady. Máte-li zájem odebírat novinky z Centra zahraniční spolupráce, nezapomeňte se přihlásit k odběru newsletteru v boxu v pravé části obrazovky.

Vláda Velké Británie potvrdila, že pro studenty z Evropské unie, kteří zahájí studium v roce 2018/2019, zůstanou stávající podmínky pro studentské půjčky, granty a poplatky po celou dobu studia, i kdyby studium končilo až po odchodu Velké Británie z EU.

To platí pro všechny studenty pocházející ze zemí Evropské unie, kteří se hlásí na bakalářské a magisterské obory na univerzity ve Velké Británii. Občané EU také stále mohou požádat o grant Research Council PhD, který jim pomůže pokrýt výdaje po dobu studia.

Studenti ze zemí EU budou také v roce 2018/2019 platit stejné poplatky, jako studenti z Velké Británie, a to až do konce studia, i když bude studium ukončena až po Brexitu. To stejné platí pro skotské univerzity.

Celé vyjádření vlády Velké Británie v angličtině najdete ZDE.

Organizace StudyPortals v roce 2016 udělila 153 cen eropským univerzitám na základě spokojenosti zahraničních studentů. Ceny se udílely ve třech kategoriích, vynikající hodnocení, tedy 9,5+ bodů z 10, získalo celkem čtrnáct evropských univerzit, mezi něž se zařadila i Masarykova univerzita.

Zahraniční studenti hodnotili univerzity na webu StudyPortals.com, největší světové databázi shromažďující zkušenosti zahraničních studentů, kde jenom vloni přibylo téměř šestnáct tisíc hodnocení. Více informací o StudyPortals International Student Satisfaction Awards 2016 in Europe najdete zde.

Program Evropské unie Erasmus letos slaví 30 let. Za tu dobu se programu zúčastnilo přes 9 milionů lidí. První studenti z Masarykovy univerzity do zahraničí vyrazili v akademickém roce 1998/1999, vloni už jich ale bylo mnohonásobně více: celkem 1503 jich vycestovalo na studijní pobyt nebo praktickou stáž. Na výměnný program přes Erasmus vloni na Masarykovu univerzitu přijelo přes 900 studentů ze zahraničí. Podivejte se na zajímavou infografiku Hospodářských novin ke kulatému výročí Erasmu.