V souvislosti s aktuální bezpečnostní situací v Číně a s ohledem na aktuální informace se Centrum zahraniční spolupráce MU rozhodlo vyzvat k přerušení pobytu a k návratu zpět do České republiky studenty MU nacházející se na studijním pobytu v Číně a odložení nástupu do jarního semestru 2020 (platí pro studenty, kteří dosud do Číny neodjeli). 

Toto rozhodnutí bylo učiněno na základě níže uvedených informací: 

 1. Vláda ČR rozhodla s platností od 9. února 2020 o ukončení přímých letů mezi ČR a Čínou na dobu neurčitou. Toto omezení se zatím nedotýká nepřímých letů či letů např. na letiště do Vídně a následnou dopravu do ČR. 

 1. Dochází k rušení velkého množství letů z/do Číny, včetně letů tranzitních přes některá čínská letiště. Dále jsou při příletech i odletech na mezinárodních i vnitrostátních letištích v řadě států/území v Asii zaváděna preventivní opatření v podobě zdravotních kontrol, zejména plošné měření teploty, a to především u pasažérů cestujících z Číny, ale i z dalších zemí v JV Asii, které evidují potvrzené případy nákazy.  

 1. To se týká zejména států/území: Filipíny, Hongkong, Indie, Indonésie, Japonsko, Kambodža, Korejská republika, Macao, Malajsie, Mongolsko, Myanmar, Nepál, Singapur, Thajsko, Tchaj-wan, Vietnam. 

 1. Předpokládá se ale, že budou dále zaváděna další restriktivní opatření, která mohou komplikovat vnitrostátní i mezinárodní dopravu z Číny a pohyb v rámci větších měst. 

 1. Mnoho partnerských institucí v kontinentální Číně a Hong Kongu se rozhodlo odložit začátek semestru o několik týdnů či dokonce na neurčito do odvolání. Nebude tedy probíhat výuka, umožněna registrace do předmětů a v některých případech jsou uzavřeny přímo kampusy univerzit. 

 1. Rovněž MZV ČR doporučuje českým občanům návrat v co nejkratším možném termínu zpět do České republiky. 

Existuje totiž důvodná obava, že vzhledem k přijatým opatřením nebude semestr na partnerských univerzitách v nejbližších termínech obnoven a zároveň může být pozdější návrat do ČR velmi komplikovaný. V případě, že se studenti rozhodnou na studijním pobytu zůstat i přesto, že semestr na partnerských univerzitách nebude zahájen, nebude moci MU dále hradit pobytové stipendium. 

Aktuální výzva platí pro všechny studenty, kteří mají evidován svůj zahraniční pobyt v Číně v podzimním nebo jarním semestru ak. roku 2019/2020. CZS MU doporučuje jarní semestr 2020 absolvovat na Masarykově univerzitě v běžném studijním režimu. 

S praktickými otázkami návratu by se měli studenti obracet na své fakultní či univerzitní koordinátory, kteří se budou snažit nalézt vhodné řešení či pomoc, aby se předčasné ukončení studijního pobytu nepromítlo negativně do dalšího studia. 

CZS MU doporučuje také sledovat oficiální informace místních autorit, ministerstva zahraničí, ministerstva zdravotnictví, státního zdravotního úřadu a oficiálních zahraničních zdrojů (WHO, ECDC) ohledně dalších aktuálních doporučení. 

V případě nutnosti jsou k dispozici následující kontakty: 

 1. Nouzová linka Velvyslanectví ČR v Pekingu (+86-139-1175-2207) 

 1. Generální konzulát Šanghaj (+86-139-1887-3144) 

 1. Generální konzulát Chengdu (+86-156-8099-8104) 

 1. Generální konzulát Hongkong (+852-915-272-46) 

 1. Infolinka SZÚ (+420 724 810 106, každý den 9–21 hodin) 

 1. krizový kontakt Centra zahraniční spolupráce Masarykovy univerzity: 

 1. telefon: +420 777 46 56 56; možné také přes SMS, WhatsApp, Viber 

 1. e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

AKTUALIZOVÁNO 29. 1. 2020

DOPORUČENÍ PRO STUDENTY VYJÍŽDĚJÍCÍ NA STUDIJNÍ POBYT V ČÍNĚ:

 1. CZS velmi intenzivně monitoruje situaci šíření nákazy nového typu koronaviru v Číně a sleduje doporučení Ministerstva zahraničních věcí (MZV) ČR, české ambasády v Číně a také oficiálních zahraničních zdrojů, rovněž jsme v kontaktu s našimi studenty v Číně a čínskými partnerskými univerzitami;
 2. V některých městech provincie Hubei byla zcela přerušena nebo značně omezena doprava a v rámci této provincie jsou přijímány další preventivní opatření.

K 27.1.2020 čínské úřady vyhlásily první stupeň ohrožení veřejného zdraví ve všech provinciích a správních oblastech a MZV ČR doporučuje dbát zvýšené opatrnosti, zvýšené hygieny, nezdržovat se v místech s velkou koncentrací osob, nenavštěvovat tržnice a používat preventivně ústní roušky;

 1. Aktuálně kvůli situaci došlo ke zrušení několika studijních pobytů, další prozatím pokračují bez zásadnějších omezení;
 2. V několika případech se čínské univerzity rovnou rozhodly odložit začátek jarního semestru 2020 na blíže neurčené datum či pobyty v jarním semestru 2020 v Číně zrušit (ISEP). O této skutečnosti jsou studenti vždy informováni svým fakultním či univerzitním koordinátorem.

Na základě výše uvedených skutečností a informačních zdrojů proto CZS DOPORUČUJE ODLOŽIT nástup na zahraniční pobyt v Číně, dokud nebude situace pod kontrolou.

Individuální praktické náležitosti související s pobytem a jeho případným odložením budou s Vámi řešit příslušní univerzitní a fakultní koordinátoři.

DOPORUČENÍ PRO STUDENTY NACHÁZEJÍCÍ SE V ČÍNĚ:

 1. Zvážení individuálního bezpečnostního rizika ponechává CZS na jednotlivých studentech, v několika případech již došlo k přerušení studijního pobytu v Číně. V případě přerušení či nutné asistence, kontaktujte CZS či svého fakultního koordinátora.
 2. Buďte v pravidelném kontaktu se svými rodinnými příslušníky. Mějte na paměti, že mediální obraz nemusí zcela odpovídat skutečnosti, a proto je dobré situaci podrobně vysvětlit.
 3. Pokud jste tak ještě neučinili, registrujte se v databázi Ministerstva zahraničí ČR DROZD.
 4. Sledujte pravidelně zpravodajství a řiďte se pokyny místních úřadů, i těch, které se týkají například v obecné rovině doporučení k základní hygieně (mytí rukou, nošení ústní roušky), vyhýbání se místům s velkou koncentrací osob a vyhýbání se kontaktu se zvířaty apod.

V případě nutnosti jsou k dispozici následující kontakty:

 1. Nouzová linka Velvyslanectví ČR v Pekingu (+86-139-1175-2207)
 2. Generální konzulát Šanghaj (+86-139-1887-3144)
 3. Generální konzulát Chengdu (+86-156-8099-8104)
 4. Generální konzulát Hongkong (+852-915-272-46)
 5. krizový kontakt Centra zahraniční spolupráce Masarykovy univerzity:
  1. telefon: +420 777 46 56 56; možné také přes SMS, WhatsApp, Viber
  2. e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Detailní informace o vývoji situace a rady na cestování po Číně můžete nalézt na těchto stránkách:

 1. Světová zdravotnická organizace (WHO)
 2. Overseas Security Advisory Council (OSAC)
 3. Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC)
 4. Centers for Disease Control and Prevention (CDC)
 5. Ministerstvo zahraničních věcí ČR (MZV)
 6. Státní ústav zdraví

V případě jakýchkoliv dotazů kontaktujte nás či Vašeho univerzitního/fakultního koordinátora.

Program Erasmus je skvělá příležitost pro studenty, kteří se nebojí vycestovat do zahraničí, ať už za studiem nebo na stáž. Letos slaví 30. narozeniny a to už je pořádný důvod k oslavám! ISC MU, ISC VUT a ISC Mendelu společně se zahraničními studenty každé z univerzit proto během podzimního semestru pořádají celou řadu akcí, kterými výročí Erasmu oslaví a zároveň tak motivují ostatní studenty, kteří o výjezdu do zahraničí teprve uvažují.

Pilotní akcí celých oslav bude slavná Flag Parade, která se bude konat 18. října. Studenti připravují velkolepý průvod městem a další doprovodné akce. Kromě Flag Parade se chystá například výstava fotek studentů, kteří už na zahraničním pobytu byli nebo sportovní klání mezi zahraničními studenty všech zúčastněných univerzit.

FB událost: https://www.facebook.com/events/109288456445219/?fref=ts

Děsí tě vyplňování přihlášek na Erasmus?
Neboj, my ti s tím pomůžeme
Vyber si, kam chceš, v rozpisu níže se podívej, kdy se můžeš zastavit do kanceláře mobilitního týmu a nech si poradit, co a jak!

úterý 19. 2. 13:00 – 16:00
čtvrtek 21. 2. 9:00 – 12:00
úterý 26. 2. 13:00 – 16:00
čtvrtek 28. 2. 9:00 – 12:00

Dům zahraniční spolupráce jako koordinátor Programu Erasmus+, jehož součástí je i program Erasmus, vyhlašuje dne 17. 5. 2017 devátý ročník soutěže Erasmus Label, tentokrát na téma: „Erasmus včera a dnes.Cílem soutěže je ocenit zajímavě ztvárněné zážitky účastníků programu Erasmus. Forma příspěvku není pevně stanovena. Může jí o cokoli: píseň, povídku, fotografii, film, sochu... Fantazii se meze nekladou! Vítězové soutěže budou samozřejmě oceněni. Vaše přihlášky a příspěvky zasílejte nejpozději do 30. 9. 2017 na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.! Vyhlášení výsledků se koná 13. 11. 2017. Přihlášku, další informace a kritéria hodnocení příspěvků jsou k dispozici na webových stránkách http://www.naerasmusplus.cz/cz/mobilita-osob-vysokoskolske-vzdelavani/soutez-erasmus-label/.

Úřední hodiny

Pondělí 12—14
Úterý 9—11
Středa 12—15
Čtvrtek 13—15
Pátek jen po sjednání schůzky

Contact us

Spojte se s námi na sociálních sítích

Facebook Youtube Twitter Instagram

Přihlaste se k odběru newsletteru

 

Vytvořili: Jakub Maca a Jiří Petrželka