Program Erasmus je skvělá příležitost pro studenty, kteří se nebojí vycestovat do zahraničí, ať už za studiem nebo na stáž. Letos slaví 30. narozeniny a to už je pořádný důvod k oslavám! ISC MU, ISC VUT a ISC Mendelu společně se zahraničními studenty každé z univerzit proto během podzimního semestru pořádají celou řadu akcí, kterými výročí Erasmu oslaví a zároveň tak motivují ostatní studenty, kteří o výjezdu do zahraničí teprve uvažují.

Pilotní akcí celých oslav bude slavná Flag Parade, která se bude konat 18. října. Studenti připravují velkolepý průvod městem a další doprovodné akce. Kromě Flag Parade se chystá například výstava fotek studentů, kteří už na zahraničním pobytu byli nebo sportovní klání mezi zahraničními studenty všech zúčastněných univerzit.

FB událost: https://www.facebook.com/events/109288456445219/?fref=ts

Dům zahraniční spolupráce jako koordinátor Programu Erasmus+, jehož součástí je i program Erasmus, vyhlašuje dne 17. 5. 2017 devátý ročník soutěže Erasmus Label, tentokrát na téma: „Erasmus včera a dnes.Cílem soutěže je ocenit zajímavě ztvárněné zážitky účastníků programu Erasmus. Forma příspěvku není pevně stanovena. Může jí o cokoli: píseň, povídku, fotografii, film, sochu... Fantazii se meze nekladou! Vítězové soutěže budou samozřejmě oceněni. Vaše přihlášky a příspěvky zasílejte nejpozději do 30. 9. 2017 na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.! Vyhlášení výsledků se koná 13. 11. 2017. Přihlášku, další informace a kritéria hodnocení příspěvků jsou k dispozici na webových stránkách http://www.naerasmusplus.cz/cz/mobilita-osob-vysokoskolske-vzdelavani/soutez-erasmus-label/.

Vláda Velké Británie potvrdila, že pro studenty z Evropské unie, kteří zahájí studium v roce 2018/2019, zůstanou stávající podmínky pro studentské půjčky, granty a poplatky po celou dobu studia, i kdyby studium končilo až po odchodu Velké Británie z EU.

To platí pro všechny studenty pocházející ze zemí Evropské unie, kteří se hlásí na bakalářské a magisterské obory na univerzity ve Velké Británii. Občané EU také stále mohou požádat o grant Research Council PhD, který jim pomůže pokrýt výdaje po dobu studia.

Studenti ze zemí EU budou také v roce 2018/2019 platit stejné poplatky, jako studenti z Velké Británie, a to až do konce studia, i když bude studium ukončena až po Brexitu. To stejné platí pro skotské univerzity.

Celé vyjádření vlády Velké Británie v angličtině najdete ZDE.

Pokud máte přihlášený odběr našich newsletterů pro studenty Masarykovy univerzity, kteří plánují vyrazit na zahraniční pobyt, ve vašich schránkách byste měli najít nové květnové číslo. Najdete v něm mimo jiné informace o aktuálních výběrových řízeních a termínech přihlášek. Newsletter si můžete pročíst tady. Máte-li zájem odebírat novinky z Centra zahraniční spolupráce, nezapomeňte se přihlásit k odběru newsletteru v boxu v pravé části obrazovky.

Program Evropské unie Erasmus letos slaví 30 let. Za tu dobu se programu zúčastnilo přes 9 milionů lidí. První studenti z Masarykovy univerzity do zahraničí vyrazili v akademickém roce 1998/1999, vloni už jich ale bylo mnohonásobně více: celkem 1503 jich vycestovalo na studijní pobyt nebo praktickou stáž. Na výměnný program přes Erasmus vloni na Masarykovu univerzitu přijelo přes 900 studentů ze zahraničí. Podivejte se na zajímavou infografiku Hospodářských novin ke kulatému výročí Erasmu.