Koronavirus
Poslední aktualizace: 31. ledna 2022
Provoz Masarykovy univerzity se řídí tzv. univerzitním semaforem. Ze strany CZS MU nejsou přijata žádná dodatečná omezení na zahraniční výjezdy studentů MU a příjezdy zahraničních studentů a zaměstnanců. O důvodných výjimkách pro zahraniční služební cesty zaměstnanců MU v aktuální situaci rozhoduje přímý nadřízený/vedoucí HS.
Zahraniční cesty se řídí aktuální situací v cílové zemi a mohou podléhat dalším omezením (např. povinná karanténa po příjezdu nebo po návratu). Více informací najdete na webech MZV a MZ ČR:
Doporučení pro zahraniční výjezdy
Účastníci zahraničních pobytů by měli dodržovat následující opatření:
- Ve všech případech cest do zahraničí se registrovat do Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí (databáze DROZD) nebo do slovenské národní databáze.
- Sledovat oficiální zdroje důležitých informací a také ověřené zpravodajství. Užitečné odkazy jsou uvedeny v sekci Informační zdroje.
- Řídit se radami a doporučeními příslušného českého zastupitelského úřadu, místních autorit a přijímající univerzity.
- Zvážit aktuální individuální situaci a její rizika (zdravotní, akademická, cestovní).
- Pečlivě dodržovat hygienické zásady jako např. mytí rukou, omezení kontaktu s nemocnými lidmi, sledování vlastního zdravotního stavu, vyhýbání se místům s vyšší koncentrací lidí, v případě respiračních problémů také dodržování pravidel hygieny při kašli a kýchání, využívání dezinfekčních prostředků apod. Konkrétní opatření jsou uvedena na stránkách Ministerstva zdravotnictví nebo WHO.
- CZS nedoporučuje studentům MU průběžně cestovat mezi zemí, kde realizují zahraniční studijní/pracovní pobyt, a ČR/SK vzhledem k aktuální epidemické situaci ve světě a možným problémům s překračováním hranic. Toto přesouvání by pak mohlo zapříčinit, že se student kvůli uzavřeným hranicím nedostane zpět na výuku na zahraniční univerzitě/na stáž na zahraniční instituci, popř. může vzniknout problém s ubytováním v zahraničí. Pokud student zůstane v ČR/SK a nepobývá v zahraničí, ztrácí nárok na stipendium.
- Po návratu do ČR pečlivě sledujte svůj zdravotní stav a v případě příznaků začínajícího respiračního onemocnění (horečka nad 38 °C, kašel, dýchací obtíže) zůstaňte doma, omezte kontakt s ostatními osobami, kontaktujte telefonicky svého lékaře či zřízené linky a postupujte dle jejich pokynů.
- Pokud se u vás po návratu do ČR projeví příznaky virového infekčního onemocnění, nesmíte podle rozhodnutí rektora MU č. 8/2020 vstupovat do budov MU.
- V případě nejistoty, dotazů či rozhodnutí k návratu informovat svého univerzitního/fakultního koordinátora či adresu emergency@muni.cz. Můžete využít také krizovou linku CZS MU pro studenty a zaměstnance MU v zahraničí: +420 777 46 56 56.
Nahoru ▲
Výjezdy ak. roce 2021/22
Informace pro studenty:
- Zahraniční pobyty v jarním semestru 2022 není možné přesouvat na další semestr vzhledem k pravidlům programu Erasmus+ a dalších výměnných studijních programů. Nominaci pro ak. rok 2021/22 je tak potřeba zrušit a znova podat přihlášku na zahraniční pobyt v dalším ak. roce 2022/23.
- V případě změny výuky na zahraniční univerzitě z prezenční formy na on-line formu (příp. výkonu stáže z prezenční na online formu) v průběhu pobytu je student povinen doložit na vyžádání svoji přítomnost v zahraničí, a to prostřednictvím potvrzení vydaným zahraniční institucí, kde bude explicitně uvedena doba fyzického pobytu v zahraničí a dalšími podpůrnými dokumenty (ubytovací smlouva, cestovní doklady atd.).
- Studijní pobyty lze také zahájit či uskutečnit online za předpokladu, že to umožní přijímající instituce. U těchto mobilit ale není nárok na finanční podporu.
- Pokud budete cestovat do zahraničí, pečlivě prostudujte podmínky vašeho zdravotního pojištění – pokud onemocníte, může se stát, že zaplatíte vysoké výdaje za léčbu a pojišťovna vám tyto náklady neuhradí. Pro více informací kontaktujte vaši pojišťovnu.
- Vzhledem k aktuální situaci je předčasné ukončení/zrušení pobytu v souvislosti s pandemií COVID-19 (onemocnění, uzavření hranic, zákaz cestování, …) a proplácení vzniklých nákladů posuzováno pro akademický rok 2021/22 jako vyšší moc jen velmi výjimečně (náklady, kterým nebylo možné předejít nebo je nárokovat zpět) a na proplacení nevzniká automatický nárok. Situace musí být posuzována vždy individuálně ze strany CZS i národní agentury. Důrazně proto zvažte nezbytnost těchto nákladů a prevenci jejich ztráty (např. pojištění storna letenek).
Informace pro zaměstnance:
- Zahraniční pobyty v akademickém roce 2021/22 není možné, vzhledem k pravidlům evropského programu Erasmus+, přesouvat do dalšího ak. roku. Zahraniční pobyt je tak potřeba zrušit a znova podat přihlášku na mobilitu v příštím ak. roce 2022/23.
- Zaměstnaneckou výuku lze také zahájit či uskutečnit online za předpokladu, že to umožní přijímající instituce nebo charakter náplně mobility. U těchto mobilit, v případě že jsou realizovány z ČR, ale není nárok na finanční podporu.
- Vzhledem k aktuální situaci je předčasné ukončení/zrušení pobytu v souvislosti s pandemií COVID-19 (onemocnění, uzavření hranic, zákaz cestování, …) a proplácení vzniklých nákladů posuzováno pro akademický rok 2021/22 jako vyšší moc jen velmi výjimečně (náklady, kterým nebylo možné předejít nebo je nárokovat zpět) a na proplacení nevzniká automatický nárok. Situace musí být posuzována vždy individuálně ze strany CZS i národní agentury. Důrazně proto zvažte nezbytnost těchto nákladů a prevenci jejich ztráty (např. pojištění storna letenek).
- Vyjádření pojišťovny Allianz k cestovnímu pojištění vyjíždějících zaměstnanců MU (k 5. 8. 2020): „Cestovní pojištění obecně bude vždy fungovat pro nutnou a neodkladnou péči a následně je vždy pojištěný převezen zpět do ČR a zde je již péče hrazena ze zákonného pojištění. Tzn. pokud bude někomu v zahraničí COVID diagnostikován, tak prvotní pomoc mu v zahraničí poskytnuta bude, ale jakmile to bude možné, bude se muset vrátit do ČR a v léčbě pokračovat tam (případně zůstat v zahraničí bez nároku na úhradu léčby z pojištění). Hrazen by byl i převoz do ČR (v tom není rozdíl vůči ostatním nemocem). Ale v případě, kdy by se jednalo o hrazení péče mimo nemocnici, např. karanténa i když nemá zaměstnanec příznaky, bude si muset takový pobyt hradit sám. Stále rovněž platí, že se pojištění nevztahuje na takové případy, kdy pojištěný odcestuje do míst, do kterých MZV nedoporučilo cestovat nebo pokud nerespektuje výzvy vlády k návratu do ČR a zůstává v zahraničí.“
- Doplnění k 31. 8. 2021: "Allianz na základě veřejného příslibu s účinností od 28. 6. 2021 hradí náklady spojené s karanténou v souvislosti s covid-19, a to s limitem 15 000 Kč za ubytování a 15 000 Kč za náhradní dopravu do ČR. Nevztahuje se na země s extrémním rizikem nákazy (označené černě v Rozcestníku MZV)."
- V rozsahu cestovního pojištění MU není zahrnuté pojištění storna (ze zdravotních důvodů).
- Úřady některých zemí mohou vyžadovat potvrzení, včetně doložky v anglickém jazyce, že zdravotní cestovní pojištění zahrnuje i léčbu onemocnění Covid-19. Tuto doložku je možno si vyžádat u Bc. Tomáše Fendricha ze společnosti Eurovalley s.r.o., e-mail: tf@eurovalley.cz
- Nové možnosti pro průběh ONLINE mobilit Erasmus+ STA/STT od akademického roku 2021/2022:
- Realizace mobility, při které by výuka/školení probíhala výhradně online, je možná, pokud účastník do země fyzicky vycestuje a jeho účast v místě aktivity v zemi přijímající instituce je odůvodněná a doložitelná podpůrnými dokumenty (např. cestovní doklady, doklad o zaplacení ubytování atd.). V takovém případě se jedná o uznatelnou fyzickou mobilitu, při které vzniká nárok na grant. Obzvláště je to odůvodněné, pokud přetrvává vliv COVID-19.
- Takovou mobilitu musí schválit přímý nadřízený zaměstnance. Odůvodnění zasílá zaměstnanec e-mailem příslušnému koordinátorovi na CZS (osoba PO NOMINACI) v době podání dokumentu Mobility Agreement ke schválení mobility.
Nahoru ▲
Výjezdy ak. roce 2022/23
Informace pro studenty a zaměstnance:
- CZS MU předpokládá, že zahraniční výjezdy budou možné i v příštím akademickém roce, studenti i zaměstnanci tak mohou podávat přihlášky na mobility. Více informací o jednotlivých programech i termínech podávání přihlášky najdete na jednotlivých podstránkách webu CZS.
Nahoru ▲
Příjezdy v ak. roce 2021/22
Fungování Masarykovy univerzity se řídí univerzitním semaforem. Aktuální univerzitní opatření můžete sledovat na webu muni.cz/koronavirus.
Proces přijímání zahraničních studentů a pracovníků je ovlivněn opatřeními jednotlivých států a partnerských univerzit a také aktuálním vízovým procesem ze strany České republiky. Vstup cizinců do ČR podléhá také opatřením ze strany Ministerstva vnitra ČR a Ministerstva zdravotnictví ČR, souvisejících s epidemiologickou situací v jednotlivých státech. Více informací najdete na webu Masarykovy univerzity v sekcích pro zahraniční studenty a pracovníky (v sekci Travelling and Visa information).
Některé fakulty mohou podmiňovat účast na výuce negativním COVID-19 testem. Řiďte se v tomto ohledu fakultními instrukcemi.
MU požaduje od zahraničních studentů ubytovaných na kolejích negativní COVID-19 test v případě, že je na ně tento požadavek kladen opatřením MZ ČR.
Pro přijíždějící zahraniční studenty ubytované na univerzitních kolejích Masarykova univerzita zajišťuje i případné ubytování pro nutnou karanténu po příjezdu s ohledem na kapacity ubytování. V případě výskytu nákazy COVID-19 u zahraničních studentů ubytovaných na kolejích MU je Masarykova univerzita schopná poskytnout karanténní ubytování do vyčerpání kapacit. Pro více informací kontaktujte emergency@muni.cz nebo využijte linku Centra zahraniční spolupráce MU na telefonním čísle +420 777 44 86 86.
Nahoru ▲
Kontakty a poradenství
- Masarykova univerzita
- Centrum zahraniční spolupráce MU
- Nouzové kontakty patřičných českých zastupitelských úřadů v zemi
- Infolinka Státního zdravotního ústavu:
- +420 724 810 106
- +420 725 191 367
Nahoru ▲